SINAVSIZ GEÇİŞ İLE İLGİLİ BİLGİLER

SINAVSIZ GEÇİŞ İLE İLGİLİ  BİLGİLER

 

 METEB nedir?

 Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB), bir veya daha fazla meslek yüksekokuluyla Açıköğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde  ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde en az bir METEB kurulacaktır.

 

Sınavsız geçişe kimler başvurabilir?

Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna en yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi mesleki ve teknik eğitim bölgesi içinde yer alan veya bölgesi dışındaki, meslek yüksekokullarına sınavsız olarak yerleştirileceklerdir. Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumları dışında kalan ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylarla, 2007-2008 öğretim yılında bu kurumlardan mezun olacak öğrenciler, meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvuramazlar.

 

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler lisans (4 yıllık)  programlarına yerleşemezler mi?

Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarından birini bitirip de sınavsız geçişle herhangi bir meslek yüksekokulu veya açıköğretim önlisans programına girmek istemeyen öğrenciler, üniversite sınavlarına girmek ve kazanmak suretiyle arzu ettikleri lisans programlarına devam edebilirler.

Başka bir deyişle, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından herhangi birini bitirip de METEB kapsamı dışındaki bir yükseköğretim programına girmek isteyen öğrenciler, üniversite giriş sınavlarında başarılı olmak suretiyle fakülte ve yüksekokulların lisans programlarına devam edebilirler.

Bu öğrencilerin yerleştirilmeleri mevcut ve yürürlükte olan usullere göre ÖSYM tarafından yapılmaya devam edilecektir.

 

Mesleki ve Teknik Lise öğrencileri ÖSS’ye girmemişlerse veya girip de 105 puan barajını aşamamışlarsa sınavsız geçişten yararlanamazlar mı?

2008 ÖSS’ye başvurmuş olan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumu çıkışlı adaylar, sınavda başarısız olsalar veya sınava girmeseler bile kendi alanlarındaki sınavsız geçiş programlarından tercih yapabileceklerdir.

 

Mesleki ve Teknik Lise öğrencileri kendi alan/kol/bölümleri dışındaki bir meslek yüksekokuluna sınavsız geçiş yapabilirler mi?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurum mezunları diplomalarında yazılı olan alan/kol/bölümleri dışındaki meslek yüksekokullarına ve açıköğretim önlisans programlarına sınavsız geçiş yapamazlar. Adayların istedikleri programa başvurma hakları yoktur. Kendi alanları dışından tercih yapan meslek lisesi mezunlarının yerleştirilmeleri yapılmayacaktır. Ancak öss puanlarına göre (0.3 lük dilime göre) yerleşebilirler.

 

Mesleki ve Teknik Lise öğrencileri kendi METEB’leri dışındaki METEB’lerdeki meslek yüksekokulu programlarını tercih edebilirler mi?

Evet edebilirler. Ancak yerleştirmede 1. Öncelikle her öğrencinin kendi METEB’ine yerleştirileceğini daha sonra yabancı METEB’lerden gelen öğrencilere öncelik tanınacağı unutulmamalıdır.

 

 

 

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar sınavsız geçişle Meslek Yüksekokullarına yerleştirilirlerken

hangi kurallar ve öncelikler uygulanacak?

Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumları mezunları, kendi alanlarındaki meslek yüksekokulları programlarına, kontenjanlar, mezun oldukları okulların bulunduğu METEB, mezun oldukları okulların türleri ve öğrenim süreleri, mezuniyet yılları, MOBP’leri ve tercihleri göz önünde tutularak aşağıdaki önceliklere göre sınavsız yerleştirileceklerdir.

 

  Son sınıf öğrencileri

  1.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’inde, anadolu teknik lisesi son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.

  2.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’i dışındaki METEB’lerde, anadolu teknik lisesi son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.

  3.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’inde, teknik lise ve anadolu meslek lisesi  son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.

  4.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’i dışındaki METEB’lerde,  teknik lise ve anadolu meslek lisesi son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.

  5.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’inde , meslek lisesi son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.

  6.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’i dışındaki METEB’lerde, meslek lisesi son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.

 

  Bir yıl önce mezun olanlar

  7.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’inde, anadolu teknik lisesinden bir yıl önce mezun olanlar, MOBP sırasında.

  8.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’i dışındaki METEB’lerde, anadolu teknik lisesinden bir yıl önce mezun olanlar, MOBP sırasında.

  9.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’inde, teknik lise ve anadolu meslek lisesinden bir yıl önce mezun olanlar, MOBP sırasında.

  10.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’i dışındaki METEB’lerde,  teknik lise ve anadolu meslek lisesinden bir yıl önce mezun olanlar, MOBP sırasında.

  11.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’inde , meslek lisesinden bir yıl önce mezun olamlar, MOBP sırasında.

  12.Öncelik: Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB’i dışındaki METEB’lerde, meslek lisesinden bir yıl önce mezun olanlar, MOBP sırasında.

 

Bu öncelikler, yukarıdaki gibi, mezuniyet yılının, sınavsız yerleştirme yılına uzaklığına göz önünde tutulmak suretiyle, mezun olanların tümünü kapsayacak bir sıralama ile devam edecektir.

Meslek liseleri sınavsız geçiş yapabileceğiniz bölümlerin listesini şu sayfadan bulabilirsiniz.  https://beyinfirtinasi.wordpress.com/2008/04/21/meslek-liselerinin-sinavsiz-tercih-edebilecekleri-bolumler/

Reklamlar
öss ile ilgili yazılar kategorisinde yayınlandı. Etiketler: . 208 Comments »

208 Yanıt to “SINAVSIZ GEÇİŞ İLE İLGİLİ BİLGİLER”

 1. 2008 Nisan 21 « Beyin Fırtınası Says:

  […] Yorumlar SINAVSIZ GEÇİŞ İLE İ… on Meslek Liselerinin Sınavsız Te…2008 ÖSS DE (ÜNİVERS… on Üniversitelerin Öss […]

 2. bayram Says:

  slm ben bir soru soracagım ben 2008 yılında öss ye girdim sınavsız geciş hakkımı kullandım ve 2 yıllık bankacılık bölümüne gitmiştim ama olmadı okulu bıraktım kaydımı sildirdim ben tekrar okumak istıyorum bankacılık bölümünü ben tekrar sınavsız geciş hakkını kullanabilirmiyim bna lütfencevap verin. bu yıl gidemiyorum bas vurmamamıstım ama 2009 da sınıvsız gidebilirmiyim ben ticaret meslek lisesi mezunuyum bana bilgi verirseniz sevinirim.

 3. Rafet Dağlı Says:

  Bayram tabiki tekrar bavşuru yapabilirsin. Fakat sınavsız geçişte öncelik sıraları var. bunlardan biride mezun olduğun yıl. yani öncelik hakkı en son mezun olanların daha sonra bir yıl önce mezun olanların daha sonra da senin hakkın. bundan dolayı da sınavsız geçiş için kesin diyemem.
  ama şansın var.

 4. tuba Says:

  merhaba ben çocuk gelişimi bolumu mezunuyum ancak bu yıl mezun oldum ve diploma notum 67.49 şimdi ben bu puanla ve yenı mezun olmamın verdiği avantajla 2 yıllık gazi üniversitesine yatay geçiş yapabılırmıyım benı bu konu da aydınlatırmısınız…

 5. ccN Says:

  Beyler ben yenı sınava gırdım. Bu sene mezun oldum MEslek lısesınden Yanı 2 yıllık hakkım var. Sımdı puan alamasam bıle gırıs yapabılecekmıyım.?
  Tercıh formu mu gelcek eve nasıl olcak ?_ ?

 6. çağla Says:

  merhaba ben sağlık meslek lisesi 2007 hemşiirelik mezunuyum yıl iki yıllık direk geçiş hakkımı kullanmak istiyorum …fizik tedavinin iki yıllık varmı emin değilim ama izmir,ankara da var diye duymuştum… ben adanada oturmaktayım eğer varsa bu bölümlere geçme şasım ne kadar..yardımcı olursanız sevinirim.. şimdiden tşk..

 7. yusuf Says:

  slm ben 2005 mezunuyum sınavsız dıkey gecıs hakkından yararlanmak ıstıyorum ne yapmam lazım cevap be

 8. GİZEM Says:

  SLM BEN İZMİRDEN GİZEM BEN SINAVA GİRDİM AMA ÇOK BERBAT GEÇTİ TÜRKÇE HARİÇ ONU KAFAYA TAKMIYORUM DA SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KULLANCAM YERLEŞTİRİLİRKEN ÖNCELİKLE OKUL PUANIMA MA BAKCAKLAR YOKSA ÖSS PUANIMAMA VE ÖSS DE ALDIĞIM OUAN OKUL NOTUMU ETKİLİCEK Mİ YADA ÜNÜVERSİTEYE GİRMEMEMİ ETKİLECEK Mİ? LÜTFEN BENİ BU KONUDA AYDINLATIN

 9. Rafet Dağlı Says:

  Arkadaşlar sorularınızı aşağıdaki linkten sorabilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

  https://beyinfirtinasi.wordpress.com/2008/06/16/soru/

 10. funda Says:

  mrb ben meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş yaptım tercih hakkım var mı yoksa direk yerleştiriliyormuyum teşekkürler….

 11. serpil Says:

  ben bu sene açık öğretim meslek lisesini bitirdim.henüz daha diplomamı almadım.öss ye başvurmadım.sınavsız geçiş hakkım varmı.

 12. gamze Says:

  arkadaslar merhaba.ben meslek lısesınden yenı mezun oldum henuz tercıh yapmadım bursada oturuyorum seyahat acentacılıgı mezunuyum.fakat bolumumun bursada olmasına ragmen ben ankara eskıehır balıkesır mugla vb. yerlerde ıstıyorum sızce tutma oranı nedır??

 13. emre Says:

  mrb ben bu yıl lise son sınıf okuyacağım.anadolu teknik lisesinin makine bölümündeyim.gelecek yıl sınava gireceğim ama meslek liselerinden 2 yıllık geçiş hakkı kalktı diye bi söylenti var(sınavı kazanamassam sınavsız geçiş) bu konu hakkında bilgisi olan varsa lütfen beni aydınlatabilir mi?şimdiden teşekkürler..

 14. gül Says:

  merhaba ben cocuk gelısımı mezunuyum bu sene acama yerlesecekmıyız bende sınavsız gecıs hakkını kullandm ne olacak

 15. gülsüm:( Says:

  emre efet bende ole bişiler duymuştum seney kalkıo son die ama emin dilim bisi bu konuda blgilendirrseler bende sevnicemmD:

 16. gülsüm:( Says:

  valal gamze ben derim kis sana öncelik meteb içi olduğu için siizn oraya öncelik ver daha sonra bak bakalım meteb dışımı alıo mereb içi mi die ona gre bi terch yaparsın artık.bende yerleşemmekten şikayetçiyim zaten kaç yıl geçti artık şansım çok düşükk:((((((

 17. dilek Says:

  slm ben 2003 yilinda meslek lisesinin çocuk gelisimi bölümünden mezun oldum üniv. kazandim fakat istedigim bölüm olmayinca gitmedim bi sonraki senede sinava girmedim 2 yillik okuyup napcam düsüncesiyle onada gitmedim fakat simdi pismanim 2 yilda olsa okumak istiyorum acaba hakkim hala varmi??

 18. eda Says:

  öncelikle sınavsız geçişle ilgili açıklamalarınız için çok teşekkürler.benm de sorum şu:
  peki bu sınavsız geçiş için tercihler ne zaman yapılacak?sınav sonuçları açıklandıktan sonra diğer adaylarla beraber mi bize de tercih formu gelecek?

 19. ibrahim Says:

  merhaba 2002 yılı meslek lisesi elektronik bölümü mezunuyum bir defa öss sınavına girdim ama başarılı olamadım bir daha şansımı denemedim. acaba 2 yıllık sınavsız geçişten bende yararlanabilirmiyim. teşekkürler.

 20. günce Says:

  merhaba ben bu yıl saglık meslek lısesınden mezun oldum ve 2 yıllık fızık tedavi dusunuyorum puansız dı mı gecısler yanı herhangı bır puanlama olmuyo bıde hangı bolumlerı tercıh edersınız sımdıden tesekkur ederım aklım cok karısık

 21. muberra Says:

  ben 2006 testıl mezunuyum bu yıl sınavsz gecıs hakkımı kullandım szce bu yıl yerlesebılırmyım cvp merakla beklıyorum

 22. sanem Says:

  merhaba ben 2003 tic.mes.lis.muhasebe mezunuyum açıköğretim 2 yıllık halkla ilişkiler okumak istiyorum sınavsız geçişten yararlanabilirmiyim başka sınavsız hangi bölümleri tercih edebilirim yorumunuzu bekliyorum şimdiden teşekkürler….

 23. gülşen Says:

  mrb ben ticaret meslek lisesi mevzunuyum 2008 yılında öss sınavlarına girdim ve başarılı olamasam da iki yıllık okuma şansım varmı ve alanım muhasebe yani muhasebe bölümünü seçebilirmiyim.

 24. sineeem Says:

  meraba ben tiaret meslek lisesi mevzunuyum alanım muhasebe ve iki yıllık muhasebe okumak istiyorum. sıva girdim ve basarılı olamasam da iki yıllık muhasebe okuyabilirmiyim yorumunuzu bekliorum.simdiden çok tesekkürler…..

 25. murat Says:

  mrb bn izmitten murat bu sene mezun oldum ticaret lisesi mezunuyum tercih formları ne saman gelicek sınavsız geçişe başvurdum ve ticaret lisesi mezunlkarı hangi bölümlere gidebilir cvp gelirse sevinirim ?

 26. Kemaledddin Yağcı Says:

  Merhaba Ben Mesleki Açık Öğretimi Bitirdim 2 yıllık Okumak için Sınavsız geçiş için başvurdum tercihler ne zaman başlayacak internet üzerinden tercih yapabılabilincekmi???

  hangi siteden terci yapacam
  2.sorum 2 yıllık bölümü bitirdikden sonra 4 yılık bölüme geçerken ne gibi bi yol izlemem laızm 4 yılık bölüme geçtiğim zaman alan dışı tercih edebilirmiyim? Örneğin Anadolu Üniv SİNEMA TELEVİZYON Bölümü gibi? Şimdiden teşekkürler

 27. canates Says:

  mrb.. 2004 meslek lisesi mezunuyum ve sınavsız gecise basvuruda bulundum.. ancak bildiginiz gibi bugun öss sonucları acıklandı ve öss.ösym.gov.tr den sonuclar icin tc. numaramı girdigimde sadece mezun oldugum okul bilgilerini görmekteyim… sonucumu nsl öğrenebilirim yardımcı olursanız sevirinirim…

 28. ferhan Says:

  ben 2008 öss sınavına girdim ama barajı aşamadım yeterli bir puan alamadım kendi bölümümde hala tercih yapma şansım varmı lütfen bana cevap verin?

 29. uğur Says:

  ben soru soracaktım her sene sınava giriyorum fakat kazanamıyorum ben memurum dışarıdan 2 yıllık açık öğretimi bitirmek istiyorum 2009 da böyle bir hakkım olacakmı sınava girmeden açık öğretim okuyabailecekmiyim dışarıdan sınavlara girerek beni aydınlatırmısınız teşekkür ederim

 30. esraa Says:

  ben bu sene meslek lisesinden mevzun oldum. 2 yıllıklara geçiş yapıcağım. 2 yıllıklara geçiş yaparken ağırlıklı orta öğretim puanına mı bakıyorlar yoksa orta öğretim başarı puanına mı?? ayrıca mebp nedir??? cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler..

 31. AYCAN Says:

  merhaba ben çocuk gelişimi 2004 muzunuyum daha önceden öss sınavına girmiştim,sınavsız geçişi denedim hiçbirinden olumlu yanıt alamadım.Bu senede sınava girdim ama çalışmadan girdiğim için barajın altında puan getirdim sınavsız geçişi tekrar deneyeceğim çaresizlik içersindeyim sadece lise mezunu kalmak istemiyorum en azından kendi dalımda ilerlemek istiyorum mesleklisesi çıkışlı olduğum için össde bir yere varamıyorum ne yapmam gerekiyor bu yol sınazsız geçişte şansım nekadardır az önce soruların arasından yatay geçişi okudum bu benim için geçerli mi?Yani kısaca ben şu durumda ne olabilirim imkanım nedir?

 32. gökhan Says:

  selam ben meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçişe başvurmadım,sınava girdim.muhasebe 2 yıllık acıköğretime başvuru yapmak istiyorum,barajı gecemesem bile sınavsız geciş hakkım var mı?cevaplarsanız cok sevinrim.

 33. okan Says:

  sınav gecıs hakkı ıkıncı kez kullanılabılıyomu

 34. okan Says:

  bu arada sınem okuyabılıyosun hbrın olsun arkadasım okuyo suan ıst unıvde muhasabe snake_36okan ıster konusabılırız

 35. selma Says:

  sınavsız geçişe baş vurdum fakat nerden öğrenecem kazandığımı yada kaybettiğimi hocam acil cevap yaaa

 36. ilker Says:

  mrb ben end meslek lisesi elektrik bölümünde beklemeliliyim alttan derslerim olduğu için 2 yıllık hakkımı kullanabilirmiyim.bana yardımcı olursanız sevinirim.

 37. BURCU Says:

  ben 2008 yılında anadolu meslek lısesınden mezun oldum öss puanım sözel-1 143,050 sayısal-1 131,533 ea-1 141,802 orta öğretim puanım 055,683 diploma notum 69,78 bu puan durumunda 4 yıllık kazanamadım dımı peki 2 yıllık okuma sansım var mı? okul bıze 50 puan verıyo okulun verdıgı puan oss notunum ıcındemı yoksa sonradan mı eklenecek ltfen cevap verın cok streslıyım suan kendımı kotu hıssedıyorum… ve korkuyorum kımsseye solemedım sınav sonucumu :(:(

 38. esra Says:

  gencler okusun dıye elınızden gelenı yapacagınıza okumamaları ıcın zorlastırıyosunuz 4 yanlıs 1 dogruyu goturuyo falan bence bole bıseyın olması kotu yapılmaması gereken bı kural

 39. HAVİN Says:

  yatay geçişle 2 yıllığa yerleşebilirsin Burcu.korkacak birşey yok.
  sevgili İLKER diplamanı almadan eline hiç birşey yapamazsın.yani şu durumda lise mezunu bile değilsin.biraz acımasız oldu ama.durum bundan ibaret.

 40. hande Says:

  ben izninizle birşey soracaktım 2 yıllık okuyorum 1.senem bitti 2.senemi balıkesir,kocaeli,sakarya bu üçünden birine geçiş yapmak istiyorum nasıl yapabilirim biliyormusunuz?
  ve başvuru tarihlerini bilen varmı?

 41. erol Says:

  hocam teknik lise elektrik bölümü mezunuyum 2 yıllık direk geçiş yapmak istiyorum başka bir ilden tercih yapabilirmiyim

 42. mehtp Says:

  ben 2007 mezunuyum 2 yıllık geçiş yaptım ıstedığım bolumler gelıodu ama ben bazı sorunlardan doılayı gıdemedım kayıt yaptım yanı okuldayken o kayıtla bu sene 2 yıllığa gıdebılırmıyım acaba

 43. mehtap Says:

  2 yıllık geçiş yaptım ama gıdemedım eskı kayıtla bu sene gıdebılırmıyım sınava gırmedım ama

 44. mehtap Says:

  ben 2007 mezunuyum sınava gırmedım ama 2 yıllık geçiş yaptım bazı sorunlardan dolayı gıdemedım mezun olduğum okulda 2 yıllık geçiş kayım var yatırdığım paranın makbuzu ve evraklarım bende bu evraklarla bu sene 2 yıllığa geçiş yapabılırmıyım acaba

 45. özlem Says:

  mrhba ben cocul gelişim bölümüne sınavsız geçiş yapmak istiyorum.Ama nasıl yerlesecegim konusunda hiçbir fikrim yok.DAHA cok istanbul içinde biryer olmasını istiyorm diploma notum 88.5tir. 2007 mezunuyum. bu duruma göre nereye yerlesebilirim lütfen yardımcı olun sizden cvp bekliyorum

 46. selen Says:

  BURCU bi soru sormak istiyorum yardımcı olursan sewinirim.anadolu meslek lisesine giriş nasıl yapılıyo?bi kaç yıl önce LGS wardı ordan aldıın puanla mı girdin??eğer öyleyse şu an ki OKS sınavında kaç puan almak gerekir??

 47. özlem Says:

  cabuk cvp yazabilirseniz sevinirim

 48. ESRA Says:

  slm arkadaşlar ben ek puanla birlikte sözel 1 282 puan almışım 2 yıllıkta olsa gidicem bana bu konuda bilgi adinmiş arkadaşlardan destek istiyorum şimdiden teşekkürler

 49. hülya Says:

  slm.ben 2006 meslek lisesi mezunuyum .mezun olduğum sene sınasız geçiş yaptım ancak yerleşemedim.2007 yılındada bu hakkımı kullandm yerleşemedm. bu sene tekrar sınavsız geçiş hakkım var mı?? lütfen cevap

 50. ela Says:

  efendım ben ela.. 2008 oss ye gırdım sınavsız gecıs hakkım olan yerı doldurmadım formda. eyer yerlesemezsem bern bu hakkımı kullanabılırmıyım. basvuruı formunda bunu belırtmedım

 51. Hatice Says:

  2003-2004 eğitim-Öğretim yılı Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi mezunuyum 2008 yılı Öss sınavına gırdım ancak düşük puan aldım sınavsız geciş hakkımı kulllanmak ıcın daha önce muracaat ettıgım halde yerlestırılemedım bu yıl bu hakkımı kullana bılırmıyım. lutfen cevaplarsanız sevınırıım saygılarımla

 52. zorbay Says:

  slm kardeşlerim ben 2007 eml elektrik bölümü mezunuyum diploma puanım 58,44 acaba bu puanla biryere girebilirmiyim şansım varmı beni aydınlatırsanız sevinirim Allah herkeze kolaylık versin

 53. burcu Says:

  slm arkadaşlar ben lise menzunuyum ve bu sene öss ye girdim sınavm sayılmadı acaba acıkögretime kayıt olabilirmiyim lütfen yardımcı olun

 54. güven Says:

  ben güven meslek lisesi elektrik böl. mezunuyum bu yıl sınawsız geciş başvurdum acab kendim alalım dışında başka böl. tercih edebilirmiyim biligileriniz için teşekürler

 55. gul16 Says:

  hulya evet bu sene son böle bır hakkın var aop puanına göre tercıh yap yerlesırsın

 56. gul16 Says:

  ela rehber ögretmenlere danıs herhangı bır dershaneye sorabılırsın

 57. fatma Says:

  mrb hocam ben gaziantepten fatma 2007 meslek lisesi meslek lisesi mezunuyum geçen yıl tercih yapmadım. 2008 yılı sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim.tşkrlr

 58. romantik_komik@hotmail.com Says:

  ben söz 1 den 302 ea 1 den 283 aldım nerelere girerim 2 yıllık olarak yada 4 yıllık tutarmı yardımcı olun bana sözel 1 den güzel bölümler tavsiye edebilirmisiniz yada ea 1den güzel bölümler varmı gidebilecegim yardımc olun lütfen

 59. Manisadan Says:

  Başvurunuzu Rehber öğretmen eşliğinde yapabilirsiniz,2 yada 4 yıl okurken KPSS çalışın..

 60. metin Says:

  merhaba Arkadaslar sınavsız gecıslerde hersey ılk sene mezunlaruna yanı son mezunlardan baslayıp sona dogru gıdılır bunun ıcınde sansınızı denemekten baska carenız yok cunku benımde bırakıp unıyı yenıden denedıgım bır sene ve sansım oldukca yuksek cunku aradan 6 sene gecmıs yanı sanslar esıttır ama ılk once sanslar bu sene bıtırenler ıcındır sımdıden tesekkur ederım haydı paı paı !!!…

 61. gülay Says:

  slm ben 2003-2004 tic.lisesi mezunuyum mezun olduğum yıl sınavsız geçişle aöf ye geçtim bu yıl tekrardan sınavsız geçişle normal üniversiteye geçiş hakkım warmı sınavsız öğrenmek istiyorum tşkler

 62. can Says:

  merhaba adım can. daha önce sınavsız gecis tercıh hakkımı yaparak yuksek okula basvurdum suan da 2. sınıfa gectım ama bölumumu begenmıyorum halıyle okududum okuluda yenıden sınavsı gecıse basvurdum böyle bır hakkım varmı pekı ??? cok acıl cvp yazarsanız sevınırım

 63. gülay Says:

  hocam tşk ederim peki bu sene başvurursam gidebilirim dimi

 64. totafarado Says:

  fatma kndi bölümüne evet sınavsız başvuru hakkın var. bu sene mezunları öncelikli yalnız. sen sonra. aobp na göre alım yaparlar

 65. bayram Says:

  ben oss den okul puanım ile birlikte 263 puan aldım ve oss den aldıgım puan ile iki yılık okula gitmek isitiyorum bu mumkun mu lutfen yardımcı olum ben cok bilgisiziim simdiden tesekkurler

 66. yusuf Says:

  bu forum ne zaman gelecek

 67. hatice esma Says:

  selam hocam benim bi sorum olcak ben meslek lisesi çocuk gelişimi lise 3.sınıf öğrencisiyim liseden sonra 2 yıllığa yerleştikten sonra o 2 yıllığı okuyup tekrar yüksek puanla bi 2 yıllık daha okuyup kadrolu öğretmen olabilme sansımız varmıı?bi sorum daha olcakk liseden sonra 2 yıllık için okul diploma notumuz en fazla ne kadar olmalı ve kendi bölgemiz dışında başka bir yere yerleşebilir miyiz? şimdiden teşekkür ederim hocamm

 68. serap Says:

  ben bu liseye girmek istiyorum puanım307 gıda bölümüne gitmek istiyorum gide bilir miyim? hemen cevap bekliyorum.lütfen

 69. hakan Says:

  2 yıllıga gectıgımın cvbı evıme gelecekmı gelmeyecekmı?

 70. ahmet Says:

  yusuf hangi formdan bahsediyorsun? ösys tercih klavuzundan bahsediyorsan en yakın bir liseye gidip 3 ytl karşılığında alabilirsin.

 71. hatice esma Says:

  hocam yazdığım yazı nie çıkmadıı:(:(:(:(

 72. HALİL(ÇIRPILI) Says:

  SINAVA GİRENLER DÜNYAYIMI KURTARCAK:D

 73. önder Says:

  mrb bende çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünden mezun oldum bu yıl sınavsız geçiş e başvurdum ama hala bi türlü haber alamadık yardımcı olursanız memenun olurum şimdiden teşekkürler

 74. önder Says:

  hocam çok acil haber bekliyom

 75. merve Says:

  ya ben suan kız meslek lısesınde okuyorum ama aklıma takılan sorular var biz okulu bitirdigimizde kac puanlaüniversıteye dırek gecıs yapacaz beni bu konuda aydınlatın lutfen bu konuda hıc bir bilgim yok simdiden teşekkur ederim hoscakalın.

 76. menekşe yasmin Says:

  arkadaşlar sorularınız cevaplanmıo maslesef

 77. GÜLSHEN Says:

  slm arkadaşlar…meslek lisesi tekstil konfeksiyon bölümü mezunuyum.herkes gibi bende bişi soracaktım….ben geçen sene öss ye girdim ama kayıt için geç kaldım.gidemedim.o zaman puanım 145 di.ama bana gelen kağıtta 180 ve üzeriydi..şimdi ki de 135..bnm anlamadığım baraj puanı kaça düştü.hesaplamada yanlışlık var denildi.e peki biz ne yapıcaz şimdi.ve sınavsız geçiş yapsam olur mu…şimdiden tşk ederim ve lütfen acil cvp werin dayanamıorum

 78. GÜLSHEN Says:

  ayrıca hepimize ALLAH SABIR WERSİİİİİİİİİİNNNNNNNNN

 79. GÜLSHEN Says:

  BU ARADA DİPLOMA NOTUM 71.87…..geçen sene 145 le izmir bayındır myo yu tutturdum.okul puanı nasıl verılıo lutfeeeeeeeeeeeeeeeen bizi aydınlatın

 80. totafarado Says:

  hatice esma 2 yıllık okuyup + 2 yıl okumak için dgs sınavını kazanman gerekli. kazanırsan seçersin öğretmenlik ve okursun. liseden mezun oduun yıl hemen geçmk istersen 2 yıllığa kesin yerleşirsin gbi. çnkü son mezunlar önceliklidir. diploma notu soylemek anlamsız çnkü okul durumuna göre aynı notla gelen obp farklıdır. taban aobp leri incele ona göre yorumla derim

 81. totafarado Says:

  hakan ve önder sınavsız geçiş hakkınızı kullandığınızda tercih yapmadan mı yerleştiriliyorsunuz? bnm bildiğim tercih bildirirsiniz ve ona göre yerleştirilirsiniz. beklediğiniz cvp ne anlayamadım

 82. totafarado Says:

  hakan ve önder tercih kılavuzunu alın. sınavsız geçiş hakkınızın olduğu myo ları biliyorsunuzdur. onları istek sıranıza göre sıralayın ve tercihinizi ösym ye gönderin. sizde tercih bildireceksiniz 23 tem-4 ağu. aralığında

 83. hatice esma Says:

  PEKİ BİDE DGS SINAVI NASIL KOLAYMI ZOR MU Kİİ YA KAFAYI YİCEM YAA DAHA 2 SENEM VAR AMA ŞİMDİDEN NAPICAM DİE DÜŞÜNÜYORUM KAZANMA İHTİMALİM KAÇ TA KAÇ

 84. eymen Says:

  arkadaşlar sınav sonuçları evlere dağıtılmaya başlandı mı bana bi şey gelmedide daha merak ettim
  bilgisi olan var mı

 85. totafarado Says:

  hatice esma dgs denen sınav sorular bazında bakarsak kolay denebilir (değişkenlik gösterir tabiki) bırakalım bnm sözümü. ösym nin adresinde dgs sınav soruları ve yanıtları mevcut. bi incele. asıl zor olan girmek. baya baya bi net yapmak gerekli. kontj.lar çok kısıtlı ve giren çok. össde direk 4 yıllık öğretmenlik kazanmak kat kat kolay. BeNiM YORUMUM. Hemen başlamazsan çalışmaya kazanamazsın bnden soylemesi. temeli oluşturman gerekli bir an önce. bnm 3. girişim niye dersen çnkü lise sonda çalışmaya başladım. temel olmadan olmuyo. ilk yıl temel birikim, 2.yıl tekrar olmalı. Hoşçakal. takma okdr fakat bu seni çalışmaktan alıkoymasın

 86. yusuf Says:

  merhabaLar 2004-2005 ticaret Lisesi mezunu kardeşin var iLk yıL geçiş hakkını kuLLanıp eskişehir açıköğretim okudu ve daha sonra 2 yıL ara verdi bu yıL tekrar direk geçiş yapabiLiyormuş fakat şansı nedir öss den barajıda aşamadı busene biLdiğiniz gibi ticaret LiseLeri mezun vermedi üstelik istanbuL veya yakınLarı oLmasını istiyor şansı nedir biLeniniz var mı¿ şimdiden teşekkür ederim….

 87. ZEYNEP Says:

  ya lütfen bi cvb ya söz1 186,361 ea180,915 bu 0,3le çarpılmış hali 2 yıllık olurmu lütfrn cvb

 88. çiğdem Says:

  ben sınavsız geçiş hakkımı uzaktan eğitim dısında açık öğretim olarak okuyabilirmiyim..?

 89. totafarado Says:

  çiğdem öss ye girmişsen 145i geçtiğin zmn açıköğretim 2 yıllık tercih edebilirsin ve kesin yerleşirsin kontj.sız ise. sınavsız geçiş hakkının olduğu bir bölüm varsa açıköğretimde, geçebilirsin. tablo6c (160.sayfadan itibaren başlıyo) den bak geçiş hakkının olup olmadığına

 90. songül Says:

  arkadaşlar şimdi siz eger tiçaret lisesiyseniz ve öss ye girdiyseniz barajı gecemediniz diyelim yani 4 yıllık hakkınız gidiyor zaten sizin diploma notuyla 2 yıllık hakkınız kesinlikle var öss punı ile alakanız kalmıyo diploma notu kendi bölünüzden yazın özellikle busene yerleşme şansınız c
  ok bu sene puanlar çok düşmüş bi arkadaşım muhasebe ye grebil,rnmiyim demiş diploma notu 52 olan bile yeleşiyo busene muhasbe bölümü arkadaşlar öss cadırları var öss sonuç belgenizle gidin size hangi okulları kazanacagınız yerleri veriyo ve daha iyi oluyo zeynep senin o puanla alkan yok diploma notunla bir yere giriceksin eymen daha sonuçlar evlere gelmedi

 91. songül Says:

  MERVE SENB DİPLOMA NOTUN LA DİREK GEÇİŞ HAKKINI KULLANICAKSIN EN AZ 55 FALAN AMA DAHA FAZLA OLURSA DAHA GÜZEL OKULLRDA OKURSUN PUANINI YÜKSEK TUTMYA BAK 2 YILLIK KAZANIRSIN TERCİHLERİNİ PUANNININ ALTINDA DA YA Bİ KAÇTANE 24 BDÜNÜ DE DOLDUR

 92. arife Says:

  ben 2003 yılında mezun oldum.bu sene sınavsız geçiş sisteminden yararlanmak istedim.fakat sonuçları nasıl öğrenebiliriz bir bilginiz varsa iletirmisiniz.teşekkür ederim.herkese kolay gelsin.

 93. Enbiye DEMİR Says:

  BEN AKHİSAR TİCARET MESLEK LİSESİNDEN BU SENE MEZUN OLDUM VE SAYISAL ÖĞRENCİSİYİM. AMA ÖSS’DE SADECE 2 YILLIK BARAJI AŞABİLDİM. AMA DİPLOMA NOTUM 92.91. ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANIM 100. AYRICA OKUL BİRİNCİSİYİM VE BALIKESİR YA DA ÇANAKKALE’Yİ İSTİYORUM. SİZCE ORALARA YERLEŞEBİLİR MİYİM? CVP YAZARSANIZ MEMNUN OLURUM.

 94. Enbiye DEMİR Says:

  BÖLÜMÜM DE BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI

 95. türkay Says:

  slm arkadaşlar benim sorum olacaktı şu anda 2 yıllık myo önlisans kayıtlıyım (II.öğretim). Bu sene öss ye girdim 4 yıllık aöf bölümlerine puanım tutuyor tercih yapıp okuyabilirmiyim özetle hem 2 yıllık MYO önlisans okurken,hemde aöf 4 yıllık bölüm okuyabilirmiyim.Cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim saygılarımla.

 96. belkıs Says:

  sağlık meslek lisesini bitirdim ösym ye girdim ama çok kötü puan aldım sayısal puanım çok düşük geldi ben yine de sınavsız geçişten yararlanabilecek miyim???cevabını lütfeeeeeennnnn okuduktan sonra yazar mısınız???

 97. celal Says:

  merhaba..
  ben saglık meslek lisesi acil tıp teknisyenligi 2001 mezunuyum.dikey geciş bana ne kadar faydalı nerelere yerlesebilirim..beni bu konuda aydınlatırsanız cok sevinirim.

 98. muhammed Says:

  ben meslek lisesi mezunuyum sınav sonuç belgemde diploma notum ve ortaöğretim başarı puanım var tercih yaparken hangisini kullanacağım bilen varmı

 99. crazy_tornado19 Says:

  ben 2005-2006 teknik lise makina bölümü mezunuyum.sınavsız geçiş hakkımı bu sene kullanmak istiyorum.çorumluyum ama konya selçuk üniversitesi makina bölümüne geçmek istiyorum.sıralama neye göre belirleniyo acaba bu sene yerlesebilir miyim.yardımcı olursanız sevinirim.

 100. crazy_tornado19 Says:

  arkadaslar lütfen cabuk cavap verin cok zor durumdayım.

 101. Gözde Says:

  slm çok programlı lisesi teknik lise adı altında geçiyormu yada aşağıdaki lise türlerinden hangisi olarak geççiyoruz bir bilginiz varsa lütfen bana mail atarmısınız?

  4- anadolu teknik lisesi
  3-teknik lise veya anadolu meslek lisesi
  2-meslek lisesi
  1-çok eski yıllarda estitü adı altında mevzun olan mes. lisesi

 102. Gözde Says:

  bildiğim kadarıyla orta öğretim başarı puanı ile geçiş yapılıyor.

 103. Sercan Says:

  Evet arkadaslar.Bnde anadolu meslek mezunuyum 2 yıllığa giriş yapcam fakat hngı puanla girceğim konusunda bisürü şey sölüolar kafam karıstı.2 yıllığa direk geçiş hakkımı AOBP puanıylamı yoksa OBP puanıylamı yapıorz ?????????

 104. dilan Says:

  sınavsız geçiş için işlemler yaptım ama bana sınavsız geçiş hakkında kağıt gelmedi neyapamam gerekiyor lütfen yardım edin…..

 105. gülay Says:

  slm ben 2004 tic.lisesi mezunuyum mezun olduğum sene 2 yıllık aöf sınavsız geçiş hakkımı kullandım acaba bu sene tekrar başvuru yapıp sınavsız normal üniversiteye geçiş hakkım warmı cvp verirse biri sevinirim çok teşekkürler

 106. turhan Says:

  slm ben 2000 meslek lisesi elektirik bölümü mezunuyum sınavsız geçiş sisteminden faydalanmak istiyorum neree başvurmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 107. çağlar Says:

  slm bn 2006 e.m.l elektırık mezunuyum gecen sene sınava gırdım kotu gectı acıkogretım yasdım suan 1 sınıf okuorum bu senede pek farklı dııldı acaba 2 senelık dırek gecıs hakkımı kullanabılırmıyım yardımcı olursanız cok sevınırım sımdıden cook tesekkurler

 108. ZEHRA Says:

  sınavsız gecislerde iki yıllık acıkogretim tercıh edılebılınıyor mu? simdiden tesekkur ederim 😀

 109. oğuz Says:

  ben bu sene anadolu meslek lisesinden mezun oldum . 2 yıllığa geiş yapmak istiyorum ama hangi puanla alınıyor ? aobp mi yoksa obp mi ?

 110. sinem Says:

  mrb ben aöf bankacılık ve sigortacıık bölümü 2.sınıf öğrencisiyim.fakat saglık sektöründe calısıyorum bu bölümden saglık bölümüne geçmem mümkün mü?cevabınız için şimdiden tesekkurler.

 111. kulina Says:

  ben nasıl sınavsız geçişlere baka bilirim

 112. CANPOLAT Says:

  mrb ben 2001 yılında ticaret lisesini bitirdim şimdi ise ösym sınavına girmedim sınavsız geçişden 2 yıllık muahsebe bölümüne kayıt yaptırabilirmiym

 113. ayla Says:

  mrb ben şuan düz lisede 2. sınıfa geçtim duyduğuma göre sağlık liselerine geçiş hakkım varmış bununla ilgili bilgisi olan var mı???

 114. merter Says:

  slm benımde 1 sorum olacaktı ben 2006-2007 senesınde endustrı meslek lısesını bıtırdım ama 2 tane alttan dersım kalmıstı subat ayında sınavları verdım ben sınavsız geçiş hakkı kaç yıldır

 115. asi Says:

  slm asi ben!ben 2006 kız meslek çocuk gelişimi mezunuyum ve sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama bazıları bana giremiyeceğim,sölüyo çünkü son mezun olmadımda şansım neeee sizcee

 116. Rafet Dağlı Says:

  arkadaşlar artık sorularınıza şu sitede cevap veriyorum
  http://ossli.blogspot.com
  bekliyorum.

 117. hecer acerevli Says:

  sınavsız geçiş için tercih yapmam gerekiyor mu?

 118. gizem Says:

  mrb bn 2008 yılnda sğlık meslek lisesi nin mezun verip vermediğini merak edıyorumm cvp veririsenz kısa zamanda çk sevinirim

 119. Ercan Says:

  arkadaşlar ben ticaret meslek lisesi bilgisayarlı muhasebe bolumunden mezun oldum sizce bana bu sınavsız geçiş ne kadar faydalı olur

 120. elif Says:

  slm ben meslek lisesi çocuk gelişimi bölumunde okuyorum.duydugum kadarıyla çocuk gelısımı bölumunde 2 yıllıklara dırek geçiş hakkı yokmuş bu konuda bı bılgınız var mı?eğer geçiş hakkım varsa bunu nasıl yapıcagım konusunda da bılgı verırsenız sevınırım.acıl cvp lütfennnnn…(eğer yoksa dershaneye yazılcam acıl cvb ıhtıyacım var….)şimdiden TEŞŞEKKÜRLER:)

 121. zeynep Says:

  mrb ben 2005 – 2006 çocuk gelişimi mezunuyum OBP 87.715 2 yıldır sınava girip tercih yapıyrm ama yerlestirilemiyrm meslek lisesi olduğum için yerleşmem gerekmiyor mu benm bulunduğum ilde çocuk gelisimi bölümü yok diğer illeri tercihliyrm ama gelmiyr bunun sebebi nedir bu yıl yerlesme imkanım var mı son bişy sınavsız geçiş yaptım bu yıl sınava girenler mi öncelikli sınavsız geçiş yapanlarmı cevap yazarsanız cok sevinicem ii günler…

 122. çiğdem Says:

  slm…ben bu yıl mezun oldum tercihleri yaptm ama tercihler diploma notuna göremi yoksa ortaogretm puanına gremi yaplcaktı..cvp yazrsanz cok sevncem smdiden cok teşekkür edrim iii gunler:))

 123. emre bayri Says:

  merhaba.Ben bu sene mezun oldum meslek lisesinden.öss ye girdim tercih yaptım 2 yıllık geçiş hakkımla bi ünv. yerleştim seneye öss ye gircem tekrar puanım düşer mi…

 124. BENGÜL Says:

  ben 2004 sinop kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi mevzunuyum fakat bu senede dahil olmak üzere yerleştirmem olmuyor sınava girdim kazandım tercih yaptım olmadı sınavsız geçiş hakkımı kullandım yine yerleştirmem olmadı bana yardımcı olurmusnuz.

 125. ayşe Says:

  yA BEN BU YIL SINAVA GİRDİM AMA TERCİH YAPMADIM SAY PUANIM 260 YERLEŞEMEM DİYE TERCİH YAPMAMIŞTIM AMA ŞİMDİ 2 YILLK LABORANTLIĞA GİTMEK İSTİYORUM MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM: (

 126. eckog Says:

  selam bende kız meslek lisesi ciltbakımı kuaförlük bölümünü bitrdm.mezunum fakat bu senede dahil olmak üzere yerleştirme olmuyr.sınavına girdim.kazandım fakat tercih bile yaptım.sınavsız geciç hakkımı kullandım.yerleştirme olmadı.yardımcı olurmusunz

 127. melis Says:

  selam ben meslek lisesi mezunuyum. sorum şu acaba tercih yaparken acıköğretim yazarsam ve cıkarsa okuduğum zaman bir kac aydan sonra normal ünüversiteye geçiş yapabiliyormuyumm ??? yardımcı olursanız cok sevinirim tskler

 128. berna Says:

  ben tıcaret lısesı mezunuyum sınavsız gecıs hakkında acıkogretımde halkla ılıskıler veya vetenılerlık ıstedım 2 senelık ama ıkısıde olmadı hangı bolumlerı secebılırım ek kontenjan ıcın sadece muhasebemı olmak zorunda sımdıden tesekkurler

 129. hakan Says:

  slmarkadaslar osys sonuc belgesı eve gelmıcekmıs nerden alacagız bunun aslını acıl cvp verırsenız sevınırm

 130. deniz Says:

  sınavsız geçiş tercih edildiği taktirde dışardan sınavlara mı giriliyor, ünüversite okur gibi okula gidilebiyormu, belirli derslere mi katılma haklarına sahip olunuyor.yoksa sadece sınavlara mı giriliyor. bilgilendirirseniz sevinirim…tşk

 131. totafarado Says:

  hakan öss yerleştirme sonuçları yalnızca internetten yayınlanıyor. Evlere sonuç belgesi gelmeyeceği gibi biyerden almanda söz konusu değil. Kayıt zamanında da senden bu belge istenmeyecek. Senin adına ösym, yerleştirildiğine dair yerleştiğin ünv.e bilgi verecek

 132. deniz Says:

  mrh arkadaşlar meslek lisesi mezunları lisans yada ön lisans okudukları taktirde bu maaşlarına yansıyormu?… açık öğretm mezunu olmaları maaşlarına yansımıyor diye biliyorum!!?….tşk

 133. deniz Says:

  gizem mrh malesef sağlık liseleri bu yılda mezun verdi vermeye de devam edecektir çünkü kapatılmaları söz konusu bile olmadı… yalnız 2007 yılında MEB bağlandı..

 134. Rafet Dağlı Says:

  Arkadaşlar 2008 öss universite taban puanları için tıklayınız;
  http://ossli.blogspot.com/2008/08/2008-oss-universite-taban-puanlari.html

 135. totafarado Says:

  deniz; sınavsız geçiş demek MYO lara girişte, o alandan olan meslek liselilerin aobp leri ile alınması demektir. Öss ye girmeleri gerekmiyor yani. Ayrıyeten bi sınav yok. Tercih yapıyosun yerleşebilirsen yerleşiyorsun tercih zamanında. MYO uzaktan eğitim dışındakiler normal okul gbidir devam zorunluluğu vardır. Örnek vereyim; meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum. İstersem sınavsız geçiş yapacağım der sınava girmem, tercih zamanında MYO ları yazarım listeme, ve aobp ile yerleştirirler. Veya öss ye girerim bu bnm sınavsız geçiş hakkımı öldürmez. Şöyleki 4 yıllıkları yazarım üst tercihlerime. Altlarada MYO ları yazarım 4 yıllıklar olmazsa yine aobp ile alırlar beni MYO lara kndi alanımda. Sınavsız geçiş öss den ayrı bi olay değildir. Ayrıyeten ne sınavı vardır ne bişiyi. Tercihlerde aynen öss girenler gbi tercih bildirceksin okdr. Sınavsız geçiş MYO lara girmede meslek liselerine tanınmış bi ayrıcalıktır. Oyle tercih yapmadan sınavsız geçiş yaptım, gidip kaydımı yaptırayım gbi bişey yok. Hoşçakal

 136. muhammed Says:

  2008 öss de sınavsız geçiş e başvurdum ve yerleştim.fakat okul puanımın yazılığı olduğu belge bana ulaşmadı.bu şekildede kayıt yaptırılmıyomuş.bu sene sınavsız geçişe başvuranlar size sonuç belgesi geldimi acaba

 137. muhammed Says:

  bana cvp yazın

 138. elmas Says:

  bir çok klişiye geldi arkadaşım ztn kayıtlara az kaldı bence daha bekleme hemen ösym yi ara bu arada arkadaşımın sonuç belgesini güvenlik görevlisi çocuklar oynarken bulmuş öle bişeyde olmuş olabilir iii simi vaktin varken hemen ara arkadaşım ama telaşlanma hallolur iii şanslar:))

 139. totafarado Says:

  muhammed; sonuç belgesi kayıt esnasında istenmiyor gelmesede sorun etme

 140. elmas Says:

  totafarado nasıl istenmior
  a-Adayların ÖSYS sonuç belgesi,(ÖSYM Başkanlığı öğrencilere gönderdiği taktirde)die istenior bende ösym göndermiş ama başına bi iş gelmiştir die ösymyi ara dedim arkadaşa çünkü gönderilmiş size diyip sorun çıkarabilirler arkadaşım sen ara sor ösymy totafarado arkadaşım ünilerin kayıt için istediği belgelerde aynen yukardaki yazıor sende bi bak istersen yanılmıorum yani arkaşa sorun çıkmasın die dedim ok:)

 141. totafarado Says:

  elmas; zaten ösym tarafından yerleşen adayın tüm bilgileri ösym tarafından ünv e gndriliyor. Bnm kazandığım ünv de istenen belgelerde öss sonuç belgesi yazmıyor ona dayanarak söyledim. Ha belki ünv.ine göre değişiyodur veya 2 yıllıklarda isteniyordur olabilir. muhammed inde istenip istenmiyceni bilmiyoruz ozmn. En mantıklı şeyde ösym yi aramak öğrenmek. Mutlaka gönderilmiştir sonuç belgesi ama kaybolmuştur

 142. totafarado Says:

  “ÖSYM Başkanlığı öğrencilere gönderdiği taktirde” ifadesi kafamı karıştırdı yalnız. Tam anlayamadım bu ifadeyi

 143. seda Says:

  ben meslek lisesinde okuyorum ve çok me4ak edıyorum yatay geçiş kalkacak mı kalkarsa eğitim o a iner biteriz

 144. gülser Says:

  slm.ben 2003 anadolu ticaret meslek lisesi mezunuyum. lise bittikten sonra direk geçiş yapmadım. ama şimdi yıllar sonra okumak istiyorum. sizce geçiş hakkım var mı? ve üniversite sınavına girmem gerekiyor mu?yardımcı olursanız sevinirm.

 145. gülser Says:

  bu konu hakkında ne yapmam gerekiyor. bilgi istiyorum lütfen!!!

 146. totafarado Says:

  seda; ole bi şey yok şuan ilerde nolur bilinmez

 147. totafarado Says:

  gülser; sınavsız geçiş hakkın hala devam eder. Sınavsız geçişe başvurmak istiyorum u işaretlersin başvururken ve sınava girmezsin. Yalnız sınava girsende geçiş hakkın ölmez. 2 yıllık kazanamazsan düşük puan alırsan yine 2 yıllık yazarsın, öss puanna göre değil, obp ile alınırsın. Öss ye girmek hiç bi hakkı öldürmüyo seçim senin. Tek kötü yan sınav harçı 🙂

 148. totafarado Says:

  gülser; öss ye hiç başvurmamışsan bu sene seneyi bekliyceksin. Öss başvuru yapman lazım sınava gir girme fark etmez ama başvuru yapıcaksın. Geçiş ifadesinden “direk gideyim kaydolayım” anlaşılmaması gerekli. Tercih yapıcaksın çıkmama ihtimalide var, öncelikle yeni mzeunlar girer

 149. elmas Says:

  totafarado o ifade benim kazandığım üninin istekleri arasında yazıor yani şunu demek istior ösym sonuç belgesini yollar kaybolur sende yollanmadığını idda edersin ösym de kanıtlar yolladığını , ama senin eline ösym yollamadığı için sonuç belgen ulaşmazsa o zaman “ÖSYM Başkanlığı öğrencilere gönderdiği taktirde” ifadesi devreye girer senden istedikleri sonuç belgesini onlar yüzünden getiremediğini kanıtlarsın ok ama senin dediğine gelince olabilir benden istenenler arasında vardı başka üniler istermi ona bakmak lazım

 150. gülser Says:

  teşekkürederim arkadaşlar

 151. sevinç Says:

  2 yıllık üniverste okursam çoçuk gelişiminde ne meslek sahibi olurum nolur bilgilendirin şuan meslek lisesi 3. sınf okuyorum çok tedirginim.

 152. totafarado Says:

  elmas; anladım. Ozaman ünv.in istediği belgelere ayrı ayrı bakmk gerek. Zaten dosyada gerekli ayrıntılar verilmiş. Benden istenmiycek ama ben yinede götürürüm yanımda. Tedbir herzmn iidir 😉 zaten soruyu soran arkadaştan haber yok. Çoktan halletmiştir bence bu sorunu 🙂 bu konu burada kapanır

 153. mrtmrl Says:

  açıköğretim lisesini yeni bitirdim ve çocuk gelişimi bölümüne sınavsız geçmek için neler yapmalıyım. ya da alternatifleriniz ve öneririleriz neler? şimdiden saolun

 154. ece Says:

  arkadaşlar ya bişiy sorucam ben açıköğretim kamu yönetimi 1 sınıf okuyorum 2 yıllığa geçiş hakkım varmı lütfen hemen cvp yazın

 155. ece Says:

  lütfen bilen varsa cevap yazsın 2 yıllığa geçiş yapabilirmiyim

 156. gamze Says:

  mrb ben kız meslek lisesinde okyrm bu yıl son senem sınavsz geçiş yapmk istyrm ama bu sınavsız geçişe okul notuylamı alınıyrm güzellik ve saç bakım hizmetleri bölümüm yarmcı olrsnz çok sevnrm şimdn tşkrlr

 157. ecemm Says:

  slm arkadaslar bn bişey sormak istiorum bnde meslek lisesi ögrenciisyim aklıma takılan bişey war hem ösym sınawına grip hemde sınawsız geciş hakkımızı kullanabiliomuyuz cwplarsanız çok sewinrm

 158. Eren Says:

  şimdi hocam ben açıkcası işimi şansa bırakmak bir yana
  2 farklı branşta eğitim almak istemekteyim
  yani “iki universite birden okumak” istemekteyim
  http://www.uludagsozluk.com/k/iki-universite-birden-okumak/
  sayfasında konu hakkında çeşitli yorumlar yapılmış

  şimdi hocam soru şu meslek lisesinde sınavsız geçiş yapabilen bir öğrenci aynı zamanda üniversite sınavına girip ayrıca istediği bölümüde okuyabilirmi !?

  cevaplarınız için şimdiden teşekürlerimle

 159. burcu Says:

  nerhabalar ben 2000 mezunuyum daha once acık ogretıme basvurdum ama devam edemedı bu senede sınasız gecıs ıcın muracat ettım ama bana su tarıhe kadar tercıh yapacaksın dıye bılgı gelmedı ben ne yapabılırımkı bana yardımcı olurmusunuz

 160. öznurrrrrrr Says:

  slm öncelikle bi sorum olacak bu yıl mezun oldum sağlık meslek çıkışlıyım yatay geçiş yaptımm ama iistediğim ve istediğim il olmadı şansım hala dewam ediomu yani seneye de iki yıllık hakkımı kullanabilirmiyimm ayrıca duyumlarıma göre seneye 2yıllık geçişler kalkıomuu öğrenmek istiorumm lütfenn cvp yazınn şimdiden teşekkürler….

 161. iremmm Says:

  slmm öncelikle bi sorum olacakk sağlık meslek çıkışlıyımm bölümüm hemşirelik 2 yıllık yatay geçiş yaptığım zaman bölümüm değişiyo ozaman ben hemşire olarakmı mezun olcam yani hastanelerde hemşire olarak mı çalışacam yada okuduğum mezun olduğum herhangi bir bölüm olarak mı hastanelerde çalışcamm şimdidenn teşekkürlerr cvp yazarsanız sewinirimm…

 162. SaLihH Says:

  Mesleki ve Teknik Lise öğrencileri ÖSS’ye girmemişlerse veya girip de 105 puan barajını aşamamışlarsa sınavsız geçişten yararlanamazlar mı? ya arkadaslar bu başlıktaki 105 barajı 145 barajımı yanlışmı yazılmıs ben öss ye girdim ama barajı geçemedım geçemediğim için 1. tercihleride yapmadım 2. yerleştirmede sınavsız geçiş hakkım varmı eğer bu 105 doğruysa onuda geçtim bi sorun yok gibi görünsede her kafadan bir ses çıkıo benı bu konuda bilgilendirirsenız sevinirim tşk.

 163. sevda Says:

  ben endüstri meslek lisesi 2008 yılı mezunuyum ve tercih yapmadım acaba tercih yapmadan üniversiteye gidebilme şansım var mı acaba şimdikten teşekkürler

 164. elif Says:

  merhaba abiler ablalar bn 2008 oksye girip bi anadolu ticaret meslek lisesi kazandm. kazandğm bölümde bilgisyr programcılığı bn banka okumak istiyorm.istanbulda ticaret liselerinde bankaya bn nası geçebilirim siz benden büyüksünüz bilirsinz die soruyorm beni aydınlatın ne olur şimdidien tşk.ederm

 165. cano02 Says:

  Mrb arkadaşlar ben ticaret lisesi son sınıf öğrencisiyim.direk geçişlerde bize öncelik tanınıyoda punlama hiçmi yapılmayacak artı insanın ilk tercih ettiği yer gelmedikten sonra psikolojikmen çöküyo hedefim mezun olduktan sonra istanbul hacettepeye gidip smmm nın yanında kendimi geliştirmek burdada bu yasta 2 yılık muhasebe tecrübem varsa düsündüğümü düşünenleriniz msnm cenapkaradaş@hot…com.hedeflerinizi büyük tutunki küçüklere kalmayasınız.

 166. cano02 Says:

  cenapkaradaş2008 özürrrrrrr

 167. kumru34 Says:

  mrb hocam bn şuan 2008 lise 3. sınıftayım melek lisesi mimar çizmliği okuyorum bn 1 sene sonrada üniversiteye gitmek için sınavsız geçeiş yapabilcekmiyim yoksa sınavsız geçiş kalktımı?bni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim

 168. YAGMUR Says:

  mrb hocam ben 2006-2007 yılı kız meslek lisesi cilt bakımı ve kuaförlük bölümü mezunuyum buyıl sınava girmedim seneye girmek istiyorum aynı zamanda dikey geciş hakkımı kullanmak istiyorum öss olmazsa ankara meslek yüksek okuluna geciş yapabilirmiyim diploma puanım 66.85 lütfen hocam bu konuda beni aydınlatmanızı istiyorum

 169. melek Says:

  mrb ben bu sene mezun olacağım.acaba üniversiteye sınavsız geçiş kalktımı ona göre dersaneye gidicem lütfen yardım edin

 170. Neslii Says:

  2009 mezunları için sınavsız geçiş hakkı kaldırıldı mı?

 171. Okan. Says:

  Merhaba..2005 yılında Ticaret Meslek Lisesi’nden mezun oldum, ve sınavsız geçiş hakkımı kullandım,2007 de mezun oldum..Şimdi Açıköğretimden 3 ve 4. sınıfı okuyarak 4 yıllığa tamamlamak istiyorum..Benim asıl sorum şu ; Seneye
  ÖSS’ ye girip, hem 2 yıllık bir bölümü,hemde Açıköğretimi bir arada okuyabilir miyim ?..Teşekkürler..

 172. seda Says:

  mrb ben 2006-2007 ylı kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü mezunuyum diploma puanım 76.020 bu puanla direk geçiş yapabilirmiyim 2 yıldır sınava giriyorum öss puanım 300 olmasına rağmen 2 yıllığa bile yerleşemiyorum bu direk geçiş nasıl oluyor bi bilgi verirmisiniz.

 173. emre Says:

  mrb arkadaslar ben su anda myo da 2. yılımdayım bolumum elektrık aceba tekrar sınavsız gecıs hakkımı kullanabılırmıyım aydınlatırsanız cok sevınırım tesekkurler

 174. mustafa Says:

  ben şuan yeni sistem ( 4 yıllık ) endüstri meslek lisesi elektrik/elektronik alanı son sınıf öğrencisiyim seneye sınavsız yüksekokullara girebilir miyim eer girebilirsem radio-tv bölümüne sınavsız geçiş yapabilir miyim cevaplarsanız sevinirim????

 175. haydar aydın Says:

  2004-2005 meslek lısesi mezunuyum dıkey geçıs hakkım hala varmı.yoksa ne yapmam gerekır.oss sınavına gırmem gerekıyomu 1987 dogumluyum.askerlıgımı yaptım.

 176. kadriye Says:

  okan ıkısını bı arada okuyamazsın once bırını bıtırıp yıne 3 ve 4 e devam edebılırsın;)

 177. nazan Says:

  mrhb ben sağlık meslekte son sınıftayım ve mezun olunca ne olacak bilmiyorum sınava hazırlanamıytorum geçiş hakkı mı kullanmalı mıyım şimdiden teşşkrler,

 178. kübra Says:

  bende 2006 yılı kız meslek lisesi cilt bakımı ve güzellik bölümü mezunuyum ben bölüm değiştirp gıda bölümüne gidicem öss giricem olmadı öss tutmazsa 2 yıllık geçiş hakkım varmı yada sadece 2 yıllık geçme şansım varmı? puanım ne kadar düşer bu soruma cvp verirseniz çok sevinirim …

 179. batuhan Says:

  hocam ben yanlıslıkla ankara unıvresıtesı ingıliz dılı edebıyatı bolumu nu yazmıstım oda ozel oldu ıcın gıtmedım kayıt yaptırmadım bu sene sınava gırcem puanım kesın dusermı duserdede ne yapmam lazım hocam bu sene gıtmem lzım YARDIMCI OLUN

 180. aslı Says:

  merhabalar ben1998 yılı endüstri meslek lisesi makina resim mezunuyum fakat açık liiseden bitirdim 1 kez öss ye girdi kazandım ama o zamanki kafayla gerek yok deyip gitmedim şimdi kafama dank etti şu sınavlı veya sınavsız geçiş için bana bilği verirmisiniz arkadaşlar 2 yıllık yada 4 yıllık nası oluyo bizim zamanımızda yoktu böle şeyler benim bu şansı kullanma hakkım varmı yada %kaç bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler herkeze bol şans

 181. büşra_radyoloji Says:

  ben sağlık meslek lisesinden bu yıl mezun olacağım sınavsız geçiş hakkı kalktımı acaba bir bilginiz varmı

 182. ayse Says:

  Slm ben ayse hocam. Ben ticaret meslek lisesi bilgisayar programcılıgı bölümünde okuyorum… Bu sene ösym sınavına gircem girersem. Eger kazanamazsam bir yerleri. 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullana bilirmiyim….? Beni bilgilendirirseniz sevinirim .TEŞEKKÜREDERİM………

 183. eray özoğlu Says:

  selam ben eray ticaret lisesi mezunuyum 2003 yılında oldum
  şimdi askerden geldim 2 yıllık sınavsız aöf başvurusu yapacağım. 2003 te mezun olduğum için ve biraz zaman geçti diploma notum 3,92 sizce ne gibi bbir hakkım var aradan geçen zamanın bana bir zararı olur mu cevap yazarsanız sevinirim lütfen

 184. ö. aydinalp Says:

  benim size bi sorum olacak meslek lisesi 1995 çıkışlı olup diploma notum 2.15 ben meslek yüksek okulunu girebilirmiyim seneye beni bilgilendiriseniz çok sevinirim iyi günler

 185. önder Says:

  slm ben 2006 mezunuyum kastamonu unıversıtesı makına bolumune yatay gecıs yaptım bırıncı sınıfbıttıkten sonra bıraktım sımdı devam etmek ıstıyorum tekrar sınavsız gecıs hakkım varmı bır suru soylentı duyuyorum cevamlarsanız sevınırım

 186. merve Says:

  slm.ben şimdi lise iki öğrencisiyim.meslek ortaöğretim okulunda okuyorum.sınavsız geçiş hakkı ve katsayı puanları kalmış diyolar ve ben çocuk gelişimini okuyorum ve össde puanı çok yüksek.össyi kazanamazsam diye sınavsız geçiş hakkından yararlanırım diyodum ama kalkmış.bundan sonra biz nelerden yararlancaz.niçin kaldırıyolar.teşekkürler

 187. seda Says:

  slm ben seda.ben lise 1.sınıf öğrençisiyim.kız meslek lisesinde okuyorum.üniversiteye geçiş kalktıysa biz niye meslek lisesine gidiyoruz ki.ben 2 yılda olsa evden defolup gitmek için meslek lisesine gitmiştim .şimdi hiç bir anlamı kalmadı.neyse hayat zaten sıkıçı bende sıkmim………………..bys

 188. berksayal Says:

  slm bu meslek liselerinde okuyan öğrencilerin direk 2 yıllık geçiş hakkları kalktı mı? yardımcı olursanız sevinirim…

 189. hatice Says:

  kız meslek lisesi hazır giyim mezunuyum bölümüm dısında sınavsız geciş kullanarak cocuk gelişimi bölümünü okumak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim 2007 mezunuyum:)

 190. hilal Says:

  slm ben kız meslek lisesi cocuk gelişimi mezunuyum 2005 yılında mezun oldum bu yıl iki yıllık sınavsız geçiş hakkıkmı kullanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirm

 191. veysel ülgen Says:

  slm.ben d.bakır anadolu teknik ve endüstri melek lisesi öğrencisiyim.!öncelikle sizlere teşekür ederim bizleri bu konuda bilgilendirdiğiniz için şimdi benim böyle bir sorum olacak dedilerki iki yıllık geçiş kalkıcak acaba gerçekten öyle bir şey varmı

 192. aynur altuner Says:

  ya ben çocuk gelişimi bölümünde okuyorum. 2 yıllık sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum. batmanlıyım ama vanda okumak istiyorum. ne yapmam gerekiyor. bi yardım ederseniz çok makbule geçer. allah rızası için yardım edin

 193. serpil Says:

  Ben trakya üni. 2 yıllık elektrik bölümü mezunuyum. sınava girmeden açık öğremden 2 yıllık iktisadi bir birimde okuyabilirmiyim.
  yardımcı olursanız sevinirim
  şimdiden teşekkür ederim

 194. pınar kaçan Says:

  slm herkese ben açıkögretim üniv tesi muhasebe bölümünde 2 sınıf ögrencisiyim ama 2 senedir açıkögretimdeyim . açıkögretimi okurken aynı zamanda tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim .. 2003 mezunuyum

 195. aslı Says:

  mrb ben meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım geçen sene mezun oldum.istedidiğim yer geldigi halde kayıt yapamadım bı sorundan dolayı acaba 2009 yılında sınavsız geçiş yapabilirmiyım cevaplarsanız çoook sevinirim

 196. sevil Says:

  ben 98 çıkışlı banka böl. mezunuyum.Yatay geçiş hakkım devam ediyormu hiç bir yere yerleştirilmedim.Ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz.Teşekkürler

 197. Ayşe Says:

  merhaba bem meslek lisesi mezunuyum bu sene geçiş yapacam.Oul ortalamam eski sisteme göre 4.50 gibi bişey geliyor. Ben Çorluda oturuyorum.İzmir e geçiş yapmak istiyorum yapanbilirmiyim … Bu konuda bilgili olanlardan yardım istiyorumm …Cevap bekliyorum

 198. Ayşe Says:

  merhaba ben sınavsız geçişin nasıl olduğunu neye göre değerlendirildiğini bilen arkadaşlardan yardım istiyorum. (özllikle dokuz eylül)

 199. aslı Says:

  mrb 2009 yılında sınavsız geçiş kalkıyor mu lütfen cevaplayın kalktıgını söylüyorlar.

 200. merve Says:

  meraba.. bir sorum olcak aydınlatırsanız çok sevinirim. ben seneye öss sınavına gircem muhasebe öğretmenliği istiyorum diyelim ki ilk sene istediğim yeri kazanamadım. önümüzdeki sene tekrardan sıvana girdim diyelim okul puanım tekrardan ekleniyormu aldım sınav sonucuna???

 201. dilek Says:

  2001 meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkım varmı hala onu öğrenmek istiyorum ?

 202. hüseyin Says:

  mrb 2007-2008 endüsrti meslek mevzunuyum ben bu sene öss ye giripte direk geçiş hakkımı kullansam sınava girmek istimiyorsam olurmu acaba bi sorun çıkarmı veya etkilermi yerleştirmelerde birde ne zaman geçiş sistemi kalkacak

 203. gülseren Says:

  mrb.2007sağlık meslek hemşirelik mezunuyum.2009 sınavlarını kaçırdım.sınavsız direk geçiş kalktımı?ne yapmam gerekiyor?tşkr

 204. gülseren Says:

  mrb.2007sağlık meslek hemşirelik mezunuyum.2009 sınavlarını kaçırdım.sınavsız direk geçiş kalktımı?ne yapmam gerekiyor?sinava girsem başarısız olurum.hazırlanmayada vaktim yok.keşke bir yıl daha kalkmasa.cevap alabilirsem sevinirim.

 205. gülseren Says:

  pardon yine ben.yanlış söyledim 1997 mezunuyum

 206. mizgin Says:

  2006 metem lisesinden çocuk gelişim mezunum 2 yıllık sınavsız geçiş yapmak istiyorum diploma notum 4.23 össede en düşük kaç puan alırsam yerleşebilirim beni bilgilendirirseniz sevinirim


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: