2 Yıllık Üniversite Ön Lisans Tercihleri Nasıl Yapılır?

2008  ÖSS (ÜNİVERSİTE) İKİ YILLIK TERCİHLERİ NASIL YAPILMALI?

İki yıllık tercihleri üç şekilde inceliyoruz

1.    Meslek liseli;  Kendi alanında sınavsız geçiş yapacak.

2.    Meslek liseli değil;  2 yıllık tercih yapacak

3.    Meslek liseli; Kendi alanının dışında tercih yapacak.

1.    Meslek lisesi mezunu iseniz ve sınavsız geçiş yapacaksanız şu sistemi uygulayın.

Önce 2008 öss tercihler kılavuzunu alıp sayfa 160 da olan tablo 6C’yi inceleyin. Burada sınavsız geçiş yapabileceğinizi bölümler gösterilmektedir. Önce hangi bölümlere sınavsız geçiş yapabilirsiniz buna bakın. (Buradaki kırmızı renkte olan yazılar sizin mezun olduğunuz bölüm altında yer alan siyah yazılı liste ise sizin sınavsız geçiş yapabileceğin bölümlerdir.)

Daha sonra 2008 öss kılavuzunda 18. Sayfada 3A ss meslek yüksek okulu (önlisans) taban puanlarını bulun.   Yerleştirilme önceliği yazan sütuna bakın. Bu sütunda  07,2,i,87  buna benzer yazılar vardır. Bu yazıların anlamı şudur;

1.    Mezun olunan yıl

2.    Okulun türü. (1=enstitü, 2= meslek lisesi, 3= Teknik lise ve anadaolu meslek lisesi, 4= Anadolu teknik lisesi.

3.    Meteb içi metep dışı

4.    Öğrencinin doğum yılı.

Sınavsız geçişlerde öncelik sırası şu şekilde işler. Mezun yılı, Okul türü(4,3,2,1) , Meteb bölgesi, Orta öğretim başarı puanı en sonda da doğum tarihi.

**************************************

2.      Meslek lisesi mezun olmayan öğrencilerin 2 yıllık tercihleri şöyle yapılır.

Meslek lisesi mezun olmayan öğrenciler söz-1, ea-1 ve say-1  puanlarının 0,3 dilimlerinde olan puanlarına göre tercih yapabilecekler. (hangi alanları seçerseniz seçin bu farketmez)

    Şimdi buralardan hangilerine girebileceğinizi şu şekilde belirleyebilirsiniz.  2008 öss kılavuzundan (sayfa 18) En küçük puan sütununa bakın. Orda orta öğretim başarı puanı  yazan bölümler (100 ve daha aşağı) geçen yıl meslek lisesiöğrencisi ile dolmuş düz lise veya alan dışından meslek lisesi almamış demektir.  Buralara düz lisesinin yerleşmesi  biraz daha zordur (kesinlikle yerleşemessizniz demiyorum)

 Ama öss puanı olan yerlere bakın burada kendi puanınızda 10 veya 15 puan yukarınızdan yazmaya başlayın.

*******************************************

3.      Meslek lisesi mezunu olanların kendi alanlarının dışında 2 yıllık bölüm yazmak isteyenler.

    Şimdi buralardan hangilerine girebileceğinizi şu şekilde belirleyebilirsiniz.  2008 öss kılavuzundan (sayfa 18 ) En küçük puan sütununa bakın. Orda orta öğretim başarı puanı  yazan bölümler (100 ve daha aşağı) geçen yıl meslek lisesiöğrencisi ile dolmuş düz lise veya alan dışından meslek lisesi almamış demektir.  Buralara alandışından yerleşmesi  biraz daha zordur (kesinlikle yerleşemessizniz demiyorum)

 Ama öss puanı olan yerlere bakın burada kendi puanınızda 10 veya 15 puan yukarınızdan yazmaya başlayın.

 

HEPİNİZE BAŞARILAR DİLERİM.

Reklamlar
öss ile ilgili yazılar kategorisinde yayınlandı. Etiketler: . 585 Comments »

585 Yanıt to “2 Yıllık Üniversite Ön Lisans Tercihleri Nasıl Yapılır?”

 1. Selçuk Says:

  Hocam; 2 yıllık ların puanlarında değişmeler olur mu?

 2. ayşegül Says:

  hocam,geçen yıl ek yerleştirmede 2 yıllığa yerleştim kayıt olmadım 2008de 2 yıllık tercih ettiğimde puanım düşermi

 3. Rafet Dağlı Says:

  ayşe gül bu nun şöyle seçenekleri var. şöyle;
  1. Meslek liseli kendi alanına sınavsız geçiş yapmış; Puanı düşmez.
  2. Meslek lisesli kendi alanının dışında bir yeri öss puanı ile kazanmış; puanı düşer
  3. düz liseli 2 yıllığı kazanmış (kayıt yaptırmamış olsa bile) puanı düşer.
  umarım sen sınavsız geçiş yapmışsındır.
  sana kolay gelsin.

 4. mevlüde Says:

  merhaba,cocuk gelisiminden mezunum..2yilliga direk gecis yapmak istiyorum ama nasil yapacagimi bilmiyorum.bu konuda beni aydinlatirsaniz sevinirim.iyi calismalar diliyorum…

 5. Rafet Dağlı Says:

  Mevlüde; önce öss ‘ye başvurman gerekiyordu. eğer başvuru yapmışsan. tercihler döneminde yani Temmuz ayında istediğin yerlerin kodların tercih kılavuzunda bulup tercih formuna yazacaksın. işlem bu kadar.
  tercih yaparken dikkat edeceğin husus şu. okul puanının tutabileceği yerleri ve meteb bölgelerin tercih etmek.
  kolay gelsin.

 6. alaaddin Says:

  hocam saygılar ben kahramanmaraş s.imam ünv okuyorum muhasebe 1 sınıftayım ben bu sene tercih yapıp başka üniversiteye gidebilirmiyim meslek liseli mezunuyum geçtiğim derslerden muaf olurmuyum.bide hocam konya selçuk ünv yazcam yerşeltirme şansım kaçtır size göre değerlendirirseniz sevinirim saygılar..

 7. Rafet Dağlı Says:

  Alaaddin; başka üniversiteye kazanırsan tabiki geçebilirsin. genelde okuduğun derslerden muaf olursun. fakat bazı üniversiteler özellikle de puanı yüksek olan üniversiteler, bazı derslerden sınava girmeni ya da o dersleri tekrar almanı isteyebiliyorlar. bunu gitmek istediğin üniversitenin öğrenci işlerinde detaylı bir şekilde öğrenebilirsin.
  yerleştrilme şansının kaç olduğunu söyleyebilmem için bilgilerin olması gerekir. puanın kaç gibi mesela. ama benim kaç olduğunu söylememin senin kazan man konusunda faydası yok. sen başvurunu yap bekle. umarım sonuç senin için güzel olur.

 8. arzu ertekin Says:

  meraba hocam.ben düz lise okudum bu yıl össye giricem ama 2 yıllık bi ünw nasıl giricem hiç bşy bilmiorum.lütfen yardmcı olun

 9. mevlüde Says:

  Sayin hocam, öncelikle bukadar kisa zamanda cevap yazdiginizdan dolayi tesekkürlerimi sunuyorum. aslinda benim durumun su, yurt disinda, avusturyada yasamaktayim. universiteye giris ve daha sonraki tüm sinav ve gerekli durumlarda türkiyeye gelmek suretiyle okumayi planlamaktayim. masrafli ve yorucu olacaginin farkindayim ancak universite okumamin gerekliligine de inandim. bu seneyi kacirdim fakat sizin yönlendimelerinizle seneye sinava hazirlanacagim. bilginizi benden esirgemeyeceginizi umuyorum.
  Kiz meslek lisesi mezunuyum. okumak istedigim bölüm cocuk gelisimi ve okul öncesi ögretmenligi. direk gecis hakkimi kullanarak bu iki yillik egitimden faydalanmak arzusundayim. önümüzdeki seneye bu düsüncemi gerceklestirmek icin simdiden hazirlanmak istiyorum, ne yapmaliyim?
  saygilarimla, Mevlüde Yüksel

 10. Rafet Dağlı Says:

  Arzu: 2 yıllık istiyorsan şöyle bir yol izlemelisin. öss de test-1 bölümünden (test-2 de yapmış olduğun işaretlemelerin faydası olmaz) elinden geldiğince soru işaretleyeceksin. sonra tercihler döneminde tercihler kılavuzu yayınlanacak. orada bir yıl öncesinin taban puanları olacak. oradan 2 yıllık bölümlerin puanlarına bakacaksın. orada bir okul puanları yazan bölümler var ki buralara geçen yıl sadece meslek liseliler girebilmiş demektir. o bölümlere girme şansın düşük. bir de öss puanı yazan bölümler var. oradan senin test-1 0,3 lük puanına göre tercihler yapacaksın.

 11. Rafet Dağlı Says:

  Mevlüde:
  Tam olarak eğitimin hakkında bilgi vermelisin.
  Liseyi Türkiye de mi okudun?
  Kız meslek lisesinin hangi bölümünden mezunsun
  kaç yılında mezun oldun.
  hiç öss ye girdin mi
  aoöb puanın kaç

  bu soruları cevaplandırırsan sana daha iyi yardımcı olabilirim.

 12. bahadır Says:

  ya hocam bu kontenjanlar arttırılıor haberlerini duyuyoruz ki öyle olcağa benzior….4 yıllık özellikle sıralamada ilk 50-30 bin de durumlar nasıl değişiri…tabii artan mezun grubu ve azalan son sınıfları da düşünürsek…?

 13. Rafet Dağlı Says:

  Bahadır kontenjanlar artırılıyor. 83 bin civarında olduğu söyleniyor. bu ciddi bir artış bunun tabiki de etkisi olacak. hangi bölümlerden ne kadar artacağı daha tam kesinleşmedi. bununla ilgili ösym bilgi verecek.
  bu artışlar sizin için büyük bir avantaj. bu avantajı güzel kullanmak gerek. şu son günlerde elinden geleni yap. moralini yükselt gerisi gelir. bu şansı elinden kaçırma bence. by

 14. derya nazlı çakmak Says:

  acaba meslek lisesin de her bölümün demi bu avantaj sağlanacak?

 15. Rafet Dağlı Says:

  Derya; bu avantaj derken neyi kastettiğini anlamadım.
  sınavsız geçiş diyorsan. 2 yıllığı olan her bölüm için geçerli sınavsız geçiş hakkı.

 16. mevlüde Says:

  Türkiye`den kizmeslek lisesi cocuk gelisimi 2005 yili mezunuyum. öss sinavina ayni yil girdim.
  sözel aobp 91.997,
  sayisal aobp 89.588,
  esit agirlik 90.646. ek puanli öss puanim 300.899. durumum bu hocam tavsiyenizi bekliyorum. saygilarimla mevlude yüksel.

 17. özlem sezer Says:

  merhaba hocam ben düz lise mezunuyum ve bu sene sınavda 2senelik tercih yapmak istiyorum ama bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi değilim kaç net ve üstü olması gerekiyor biraz açıklama yaparak yardımcı olursanı9z çok sevinirim.SAYGILARIMLA…

 18. elif Says:

  hocam ben 2007 kız meslek lisesi mezunuyum geçen seneki ea puanım 309.025 ti bu sene nasıl olur bilmiyorum barajı geçebilirsem 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum sizce şansım istanbul dışı için ne kadar fazla nereleri tavsiye edersiniz.cevabınızı bekliyorum saygılarımla elif yılmaz.

 19. Rafet Dağlı Says:

  Mevlüde; kız meslek lisesinin devamı olan 2 yıllıklar çok rağbet görmektedir. bundan dolayı da genel itibariyle bu bölümdeki 2 yıllıklar doluyor. buralara öğrenci alırkende ilk önce bu sene mezunları daha sonra 2007 daha sonra2006 ve daha sonra da 2005 mezunlarını alacaklar. aobp güzelmiş aslında ama mezun olduğun yıl çok etkili. bunun için şansın biraz az. şu anda yapabileceğin bir şey yok. tercihler dönemi gelsin. tercihler kılavuzu yayınlansın. o zaman birlikte düşüneleim nereleri olabilir diye. olur mu?
  by

 20. Rafet Dağlı Says:

  Özlem; 2 yıllık tercih meseleleri birazcık karışık. 2 yıllıklara öncelikle meslek liselerini daha sonra yer kalırsa sizi 0,3 puan dilimiyle alıyorlar. şimdi senin yapacağın en güzel şey şu. test-1 kısmından elinden geldiği kadar çok soruyu cevaplamak. eğer sadece 2 yıllık düşünüyorsan test-2 sorularını cevaplamanın senin için hiç bir yararı olmayacak. bunun için test-1 den her dersteki sorulardan mutlaka yükseknet yapmaya çalış.
  bunun tam bir net ifadesi yok. şu kadar net diye bir şey diyemeyeceğim. sen elinden geleni yap. puanlar gelsin ondan sonra yorum yapalım.

 21. Rafet Dağlı Says:

  Elif; sınavsız geçiş için barajı geçmene öss puanını yüksek almana gerek yok ki? adı üzerinde sınavsız geçiş. sınavsız geçişte kriter mezun olduğun yıl okul türü ve okul puanındır. onun içinde sınavsız geçiş hakkını kullanmak için öss puanına gerek yok .
  kazanma şansına gelince; kız meslek lisesinin girebileceği 2 yıllıklar genelde çok tercih ediliyorlar. eğer okul puanın yüksekse girme şansın da yüksek. by

 22. mevlüde Says:

  sayin hocam, müthis, isabetli öngörüleriniz sayesinde ileriye dönük umutlarim artti. fikirlerinizi almaya devam edecegiz. basarilarinizin devamini diliyorum. saygilarimla mevlude yuksel

 23. ibrahim Says:

  Hocam merabalar;
  Peki Meslek lisesi mezunu olmayana ve Dil bölümünde olanlarda önlisans tercih ederken yine 0,3 ile mi çarpılacak mesela Turizm Rehberliği..?

 24. Rafet Dağlı Says:

  İbrahim; 2 yıllıklar meslek liselerinin hakkı. önce onları alacaklar. yer kalırsa sizi alacaklar.
  0,3 veya 0,8 ile çarpılmış olmasının çok farkı yok aslında. çünkü onlar sınavsız girecekler yer kalırsa düz liseliler kendi aralarında 0,3 ile sıralamaya alınacaklar.
  bölümün ne olduğunun bir farkı yok. düz liseli birisi 2 yıllık seçerken 0,3 ile alınır.

 25. Rafet Dağlı Says:

  Mevlüde; geçen yıl çocuk gelişimi bölümüne sadece 2007 mezunlarını almışlar. yani 2007 mezunları kontenjanları doldurmuş. tabiki bu sene bu ne olur bilemiyoruz.

 26. gulin Says:

  merhabalar
  ben 2001 Anadolu mahalli idareler lisesi mezunuyum
  2001de uniersite sinavindan baraji gecmistim fakat ozel okulu tercih ettigim icin hakkimi kaybettim buna ragmen hala sinavsiz gecis yapabilir miyim
  Suan belcikada yasamaktayim belcikadan sinavsiz gecis yapabilecegim acik ogretim kurumlari var mi bildiginiz?
  cok tesekkurler

 27. ipek Says:

  slm hocam ben kız mslk lisesi ögrencısıyım suan cocuk gelişim bölümü 11.sınıfım seneye össye gırıcem 2 yıllıgı ıstıyorum bölümüm ve benım için avantajı olurmu sızce 2 yıllıga gıtmelımıyım 4 yıllık cok zor olmus ne yapmalıyım saygılarımla….!!!?LÜTFEN CVPLAYIN HOCAM …..

 28. ali arı Says:

  ben sayısalcıyım süper lise bu sene bitti 1. bolüm 220 2. bölüm 205 fln geliyor 2 yıllık üniversiteye gidip dikey gecişle baska bi üniversiteye gecmek istiyorum puanamım yeter mi nerelere yeter okul puanm 60 fln msn adresime cwp atabilirseniz sewinirim istedigim bölüm de elektrik-elektronik ege üniversitesin de 2 yıllık bölüm var mı acaba bide?

 29. elif Says:

  ben36 yasındayım. boğaziçi unıv.mezunuyum. bu sene yenıden sınava gırmek ıstedım ve gırdım. amacım sadece kendımı denemktı. ancak oldukça ıyı olduğuna ınandığım netler çıkardım. sızce benım gb olan kısılerın puanları nasıl hesaplanacaktır. benım sansım genç arkadaslara göre nasıldır.bılgı alabılırsem memnun olurum.
  elif

 30. mustafa Says:

  hocam merhaba benim bu seneki sorunum çok büyük çünkü bu senede gelmiyor 4 yıllık bir üniversite her girdigimde daha iyi yapacam diye giriyorum ama heyecanıma yeniliyorum turizm okumak istiyorum acaba iki yıllık yazsam ordanda dikey geçiş yapabilirmiyim? bir de şöyle bir durum var batıdaki üniversiteleri istiyorum çünkü orda kendimi geliştireceğime inanıyorum sizce şansım nedir? hocam saygılarımla….

 31. burakduman Says:

  hoçam geçen sene össde 177 yaptım ama sanırım bı senen 160 ı geçemişçem anadolu meslek mezunuyum açaba 2 yıllık tercih yapabılır myım

 32. Rafet Dağlı Says:

  Arkadaşlar sorularınızı aşağıdaki linkten sorabilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

  https://beyinfirtinasi.wordpress.com/2008/06/16/soru/

 33. enver Says:

  hocam ben geçen sene sınavda 296 aldım ama bu sene o aldığım puanı alamıyorum 2 yıllık bi yer tercih etmeyı düşünüom okul puanım 71 ve düz lise mezunuyum sizden cvp beklıorum iii çalışmalar şimdiden cvplarınız için tşkler

 34. enver Says:

  nereyı tercih etmelıyım önere bileceğiniz bi yer var????

 35. Rafet Dağlı Says:

  Gulin açık öğretim in kontenjansız bölümleri var. bu bölümleri okumak için sadece 160 barajını geçmen yeterli.

 36. Rafet Dağlı Says:

  İpek; 4 yıllık çok zor olmuş demek ne demek. her iyi şeyi kazanmanın bir zorluğu vardır. daha önünde kos kocaman bir yıl varken şimdiden böyle demen açıkcası beni üzdü. bence öncelikle 4 yıllığı düşün. yıllar sonra 4 yıllık okumadığına pişman olacaksın. 2 yıllıkda güzel ama 4 yıllık varken değil. sen çalış olmazsa 2 yıllık düşünürsün. 2 yıllık zaten sınavsız. o zaten var. sen 4 yıllık iste. son kararını burada yaz. tamam hocam çalışmaya başlıyorum 4 yıllık kazanacam diye yazmanı bekliyorum. by

 37. gülsüm:( Says:

  slm hocam ben 2004 kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum.mezun olduğumdan beri sınavsız geçiş hakkımı kullanıorum ama bi türlü yerleştirilemedim.en sonunda aöf 2 yıllık halkla ilişikler yazdım.bu sene son kez şansımı bida denmek istedim bi ümit belki olur die.aöf de okumam sınavsız geçişim için engel olur mu?bide sınavsız geçiş tercihlerini ben mi yanlış yapıorum acaba anlamıorumm yardımcı olursanız çok sevinicemm.şimdiden teşekkürler…….

 38. hilal Says:

  yaaaa kusura bakmayın bu saatte yazıyorum benim sormak istediğim sözel 1 den barajı aştım vede okul puanımla ii bir yer gelir heralde ve ben bu yıl tercih yapmayı düşünüyorum yalnız sözel 1 den ne yapacam onu merak ediyorum bide eşit ağırlıktan 2 yıllık barajını aştım ama gidiceğim üniversite iyi olsun istiyorum yaa kafam iyice karıştı kısaca 2 yıllık kesin geliyor ama ben napıca onu bilmiyorum sözelden veya eşit ağırlıktan ne yapabilirim ki lütfen cevap yazın kafayı yemek üzereyim

 39. SERKAN Says:

  hoocam ben ortak alandan tercih yapmak istiyorum 280 puanla sözel 1 o siteden o siteye gezerken kafam iyice karıştı ortak alandan girmek için sınavdan once bir şey yapmam gerekiyormuydu ya vallaha sitelerin cogu yalan yanlış bitirdi

 40. glsm Says:

  ben çocuk gelişimi mezunuyum 4 yıllık açıköğretim üniversitesi okuyabilmem için össden kaç puan almam gerekli

 41. imzy Says:

  düz lise mezunuyum 2 senelik bilgisayar programcılığına gitmek istiyorum fakat sayısal 1 den 200 ham puan aldım okul puan 0.3 lük çarpımı ile beraber 220 falan yapıyor.Bu puan ile gidebilirmiyim.İyi günler

 42. dilek Says:

  merhaba
  2003 yılı çocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçişe hiç başvurmadım bu yıl denedim en düşük puanlı okulları yazsamda çıkma ihtimali hiç yok mu..teşekkürler..

 43. gülse Says:

  Ya Bende İki Yıllık Çocuk Gelişimi İstiyorum puanım 285 acaba 2007de düşük çocuk gelişimi puankaçtı bana bilgi verirseniz seviniimmm..

 44. arzu ertekin Says:

  hocam bn düz lise mezunuyum.2 yıllık ünw girme olasılıım yüzde kaç.meslek liselerine öncelik tanıolar.taban puanı alıp istediim ünwde 2 yıl okuyablirmiim yardımcı olursanız sewinirm şimdiiden teşekkr ederm

 45. arzu ertekin Says:

  hocam bikaç gün öncede yazdm cewap wermediniz.bide kamu yönetimini sormak istiyorum hocam,2 yıllıkta kamu yöetimi varmı hocam bide taban puanı kaç?

 46. Didem Says:

  2 benim ham puanım 195 okul puanıyla beraber 270 280 felan gelebilir iki senelik moda tasarımı bölümüne girebilirmiyim ya da başka hangi bölüme bu puanla girebilirim şimdiden teşekkürler…

 47. oğuzhan Says:

  merhaba hocam. benim bu 2. girişim ilk söz-1 puanım 210
  AOBP ise 72 küsur. baraj puanlarının aşşağı çekilmesine bağlı olarak iki yıllık tercihimde yerleşme imkanımın olup olmadığını soracaktım. şimdiden ilginize çok teşekkür ederim saygılarımla

 48. nil kaymaz Says:

  hocam benim sınav berbat geçmişti bu barajların düşmesiyle daha çok kafam karıştı eski sisteme göre taban puanım eşit ağırlıkta 193 sözel 1 de ise 196 iki yıllık tercih yapacam diploma notuyla 212 eşit ağılık 218 sözel ben eşit ağırlık düz lise mezunuyum bu puanla iki yıllık işletme yada muhasebe bölümleri gelir mi bana yardımcı olur musunuz

 49. nil kaymaz Says:

  bu söylediğim puan 0,3 çarpılmıs hali söylemeyi unuttum

 50. ayşegül Says:

  slm hocam ben açıköğrertim lisesinden çocuk gelişimini okuyorum şuan 11 geçtim.ben okulum bitince 2 yıllık direk geçiş hakımı kulanmak istiyorum ama önümüzdeki senede kalkçağını söylüyorlar..bu söylentimi yoksa gerçekten kalkıcakmı? cvp larsanız sevinirim teşekürler

 51. aslı danacı Says:

  meraba hocam ben mesleklisesi mezunuyum puannım iki yıllık gecişlere yetiyor dedi
  giniz gibi form doldurup yatırdım sınavdan önce ama ben tercihlerin temmuz ayında ne zaman yaptırılacagını merak ediyorum bu konuda bana yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkür

 52. murat Says:

  Mrb’lar Hocam umarım iyisiniz ben İmam Hatip Mezunuyum Hocam 1. bölüm 300 puanla okuyacagım her hani bir 4 yıllık ünv yok yada ben bılmıyorum.eğer varsa söyleyın yoksa da benım 2 yıllık hangi ünv gitme şansım var.tşkler

 53. Kübra DİNDAR Says:

  merhaba hocam ben meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık hakkımı kullanmak istiyorum ama gecen sene girmedim bu sene girsem puanım düşer mi?Ama nasıl girecegimi bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz?Şimdiden teşekkür ederim..

 54. nesLigök_han Says:

  2 yılıklarda hemen meslek oluoomu yaww????

 55. nesLigök_han Says:

  2 yıllık halkla ilişkiler mezununDa ne gibi yerlerde iş bulma fırsatı oluoo tam olarak ya ?????????

 56. sabah_güneşi Says:

  İki yıllık (çocuk gelişimi bölümü) üniversite mezunları
  ne iş yapabilirler nerede çalışabilirler nekadar para alırlar vs…

  cvp bekliyorum(=

 57. funda Says:

  ben anadolu meslek lısesınden bu sene mezun oldum okulun bıze werecegı ek puan oss sonucuma eklenıptemı bana bıldırılecek yoksa oss puanım ayrı okuldan gelen puanım ayrımı geleecek

 58. canan Says:

  slm çocuk gelişimi ön lisans programına girmem için öss den kaç puan almalıyım şimdiden teşekkürler

 59. yağmur güzel Says:

  ben super lıse mezunuyum sayısal bolumden ve 2 yılık teknıkerlık bolumlerı ıstıyorum.benım bu bolumlere gırme sansım varmı ?

 60. nil kaymaz Says:

  birsey sorabilirmiyim arkadaşlar ya bilgisi olan lütfen cevap vesin liseler dört yıl old bu sene mezun vermediler ya meslek liseleride mi mezun vermedi bu sene

 61. Doğukan Says:

  merhaba.ben düz lise cıkışlıyım 2 yıllık unıversite okumak ıstıyorum tercıhte yapıyorum ama her defasında yerlesemıyorum puanımda iyi geliyo her sene acaba bu kez nası yerlesıcem? cvp verırsenız memnun olurum

 62. nil kaymaz Says:

  ya bana yazdımcı olabilecek kimse yok mu lütfen

 63. başak Says:

  hocam ben 2007 meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden mezun oldum öss de de 300 yada 305 puan bekliyorum 4 yıllık olmayacak 2 yıllık tercih etcem yerleştirilebilir miyim şimdiden tşk ederim hocam

 64. TATLIBELA Says:

  😦

 65. tülin Says:

  ben düz lise mezunuyum 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü istiorum bunn için kaç puan olması gerekio hiç bi bilgim yok kafam çok karışık bi yardımcı olursanz mutlu olurum teşekkürler:(:(

 66. baran Says:

  hocam bn ea öğrencisym ea1den 190 ham bekliorum acaba bu paunla 2 yıllık bi yere gidebilirmym ? tşkler…

 67. FATİH KILIÇ Says:

  hocam merhaba busene 280 puan aldım ve okul birincisi oldum hangi bölümlere yerleşebilirim.

 68. müslüm Says:

  merhabalar hocam bana 153 puan say 1 den geliyor okulda 57 veriyor yardımcı olsanız sevinirim sadece 2 yıllıklardAN NE GELİR LÜTFEEEEEEEEEEEN

 69. müslüm Says:

  OKUYAN ARKADAŞLAR CEVAP VERSİN YA

 70. deli_MANYAq !! Says:

  puanIm 260 bU PuanLA 2 yIlLık biryere yerleşebilirmiyİm ..? bi yardIm hOCaM …

 71. arzu ertekin Says:

  meraba ben düz lise çkışlıım. baraj puanını aştım 2 yıllık ünv grmek istiyorum nasıl yerleşicem yardımcı olursanız sewinirim

 72. mine Says:

  mrhb.öss sözel 1 puanım 186,376/sözel 2 177,393.okuldan gelen puanım 70,685.2 yıllık biyere girebilirmiyim?teşekkürler.

 73. gülay Says:

  mrb hocam ben düz lise sosyal bölümü mezunuyum.öss de sözel1 puanım AOBP Lİ PUANIM 167.772 ben bu puanla biyere girebilirmiyim okul puanım orta öğretim başarı puanımda 50.719 girebilirsemde hangi illere gidebilirim örnek vererek açıklarsanız sevinirim hocam…

 74. ilker özbek Says:

  kardesim,ea1 den 230,310 puan aldı.yüksekokullara girebilir mi?girerse buralar hangi üniversiteler olur?

 75. sultan Says:

  merhaba 2 yıllık çoçuk gelişimi veya ana sınıfı öğretmenliği varmı? kaç puan gerekli bilmiyorm.yardımcı olrsanız sevinirm.şimdiden tşkler

 76. BÜŞRA Says:

  söz1 289.721
  ea1 260.870
  ea2 245.773 08 li puanım
  söz1 250.978
  ea1 223.236
  ea2 208.139 0.3 lü puanım 2 yıllık okul önc yda adalet mesleğe yerleşebilir miyim 2 yıllık hangi bölümü tercih etmeliyim

 77. hande Says:

  yaa bnm ea 2 ham puan 157 ana 0.3 ile carpılmamss neden 145 deilmiydiii iki yllkların barajııı

 78. hilal güler Says:

  ben 2007 meslek lisesi çocok g. mezunuyum 268 puan aldım ben bu puanla nereye hangi bölüme girebilirim
  sınavsız geçişlebelki girebiirim ama bu puanla çocuk gelişimi 2 yıllaıgına girebilirmiyim

 79. sultan Says:

  bu arada ben düz lise mezunuyum.LÜTFEN cvbınızı bekliyorm

 80. arslan Says:

  hocam 177 puan aldım ve bu puanla ne yapabilirim nereleri tercih edebilirim yardımlarınız için çok tşk

 81. arslan Says:

  sdfgsdgfsdgdfg

 82. nevin Says:

  mrb hocam ben düz lise mezunuyum.2 yıllık çocuk gelişim bölümü istiyorum.0.3 çarpımlı puanla tercih yapılıyormuş.benim söz 1:259.411 puanım bununla 2 yıllık çocuk gelişim bölümü tercihi yapabilir miyim acaba?

 83. şermin Says:

  merhaba ben düz lise mezunuyum 4 yıllık bölümlere sanırım tutmucak o yüzden 2 yıllık bölümlere tercih yapmak istiyorum birinci bölüm puanım 260 civarı sizce bir yere yerleşebilir miyim?yardımcı olursanız sewinirim….

 84. gul16 Says:

  213 ham sözel 209 ea puanım ham 87 okul puanım acaba 2 yıllık bır yere yerlesebılırmıyım lutfen cvplarsanız sevınırım

 85. gul16 Says:

  4 yıl ara verdım hıc calısmadım cok sey ıstıyorum galıba 😦

 86. .angel. Says:

  hocam ben yabancı dil mezunuyum süper liseden bu sene mezun oldum ama 2.bolum yapmadım 1.bolumden 234e yakın cok düşük bir puan aldım ea bölümünden mezun oldum sanırım 4yıllık olmıcagından 2yıllık mı tutar napcagımı bilmiyorm yardmcı olrsnz sevınırm

 87. mevlüde Says:

  ben ihl mezunuyum 320 sözel 1 poanım 2 yıllık nereleri tercih edebilirim

 88. eren Says:

  puanım202 ama 0.3 ıle carpılmıs ea ogrencisiyim ben düz lise çkışlıım. baraj puanını aştım 2 yıllık ünv grmek istiyorum nasıl yerleşicem yardımcı olursanız sewinirim

 89. hatice Says:

  slm imam hatip düz lise mezunuyum sözel1 puanım 214 ,EA_1 puanım 191 2 yıllık alabilirmiyim merak ediyorum cevabınızı bekliyorum.

 90. deryalımmm Says:

  hocam meraba bende cocuk gelişim mezunuyum söz1 den 280 cektim sınavsız geciş yapmadım.tercihime cocuk gelişim 2 yıllıkları yazarsam gelirmi diger meslekleride yazıcam 2yıllık garanti gelirmi bişekilde yada 4 yııllık her hangi aöf den bölüm yazcamyardımcı olurmusunuz hangisinin gelebilme ihtimali var?

 91. ahmet Says:

  rafet hocam benim 230 puanım var ben bu puanla iki yıllığı tuttura bilirmiyim benim bölümüm eşit ağırlık

 92. aslı Says:

  SEN İLK ÖNCE BİR YAZMAYI ÖĞREN TÜRKÇEMİZİ DOĞRU KULLAN ARZU…

 93. aslı Says:

  PARDON ARZU HANIM…

 94. burcuuuu Says:

  merhaba,ticaret meslek lisesi 2006 mezunuyum.2 yıllık yatay geçiş hakkımı kullanmadım buyıl kullanmk istemiştm fakat rehberlik öğretmenim bana girmen zor olur en iyisi sınava girmek önlere geçmek demişti bu yüzden sınava girdm 145 barajını aşmışım bu puanla örgün 2 yıllık tercih yapabilrmym okuldan 87 küsür puan gelior birde yada ben bu puanla ne yapabilrm inanın gerildim çok yardımcı olun

 95. denizz Says:

  merabalar ya benim okul puanıyla birlikte 238 puan yapıo. ea mezunuyum 2 yıllık bi üniwersiteye gidebilirmiyim?yardımcı olursanız sewinirim

 96. merve Says:

  ben sözel 1 den tercih yapcam 0.3 lük 220 puan myo istiyordum.ve 0.8 likle yapılıyor zannediyordum şok oldum görünce 0.3lüğü alan dışında zannediyordum. 0.3lükle yapılıyorsa sözel 1 de 0.8 lik ne işe yarıyor onla ne yapılıyor öğrenebilir miyim düz liseler niye myo hep böyle zorlandırılıyor anlamıyorum

 97. seker kız Says:

  arkadaşlar benim söz 1 puanım 260 bu puanla ankarada tercih yapabilirmiyim 2 yıllık 4 yıllık olmazda 2 yıllıgada ragzıyım lütfen yardım edin

 98. bahar Says:

  hocam ben duz lıse mezunuyum ve ıkı yıllık oluyor fakat dort yıllık puanları yuksek oldugu ıcın yazamıyorum 2yıllık unıversıte yazsam 4yıllık unıversıteye gecebılırmıyım. saygılar

 99. sekreter Says:

  SLM HOCAM BENDE MESLEKLİSE COCUK GELİŞMCİYİM MALESEF DYORUM CÜNKÜ ORTAÖĞRETM YÜKSEK VE YİNE GELMİYO 2 YILLK BİLE. ŞU LANET OLASI METGE GRUPLARI YÜZÜNDEN ÖNÜMÜZÜ COOOOOOOK KAPADILAR.ZATEN MATEMATİK YOK OLSA NORMALE GİDERİZ.AMA OLMADI.ARA VERDİM GENE DEDNEDİM BU YIL NAPALIM HOCAM 2 YİÇİN.2002 MEZUNUYUM.85 ORTAÖĞRETİM.288 SÖZ1 NAPIİM HOCAM

 100. yağmur Says:

  merhaba hocam ben 2 yıllık optisyenlık ıstıyorum bu sene sınava gırdım ve 2 yıllık barajını gecdım okuldanda 77 gelıyor.yanlız tek sorun duz lıseden mezunum ve bu boılume öncelık meslek lıselerının alınmasıymıs.ama bızede kontenjan kalırsa yerlesebılıormusz.bu konuda bana yardımcı olurmusnuz yerlesme ımkanım %kaç bu sene acaba.

 101. yasemin Says:

  bende 2 yıılık bi bölüme gitmek istiyıorum düz lise çıkıslıyım yardım edin

 102. TÜLAY Says:

  slm hocam nasılsınız öncelikle?ben düz lise mezunuyum.2008össinde aldığım puan söz1 273,söz2259.dört yıllık kesinlikle olmaz bu puanla ama söz1den 2 yıllık tercih yapabilirim sanırım ama hangi bölümler var 2yıllıklarda.artı bu puanla yerleşmem mümkün müdür?şimdiden teşekkürler

 103. TÜLAY Says:

  slm hocam nasılsınız öncelikle?ben düz lise mezunuyum.2008össinde aldığım puan söz1 273,söz2.
  259.dört yıllık kesinlikle olmaz bu puanla ama söz1den 2 yıllık tercih yapabilirim sanırım ama hangi bölümler var 2yıllıklarda.artı bu puanla yerleşmem mümkün müdür?şimdiden teşekkürler

 104. aslı Says:

  mrb be sözel dersleri beceremiyorum matematik yapıyorum sadece tm öğrenciyim hangi 2 yılık üniverstleri yazarsam matematik olur şimdiden tşk ederim..

 105. didem Says:

  hocam ben ea bölümü mezunuyum bu sene sınava girdim adelet 2 yıllklara girmek için de mi meslek lisesi mezunu olmak gerekli ve ayrıca tıbbi dökümantasyonlukve sekreterlik için de aynı sorum geçerli .ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

 106. zorbey Says:

  mehaba ben düz lise mezunuyum 2 yıllık üniversiteye girmek için hangi puan önemlidir 0,3mü yoksa 0,8mi yardımcı olursanız sevinirim…

 107. zorbey Says:

  cevabınızı bekliyorum…

 108. YANLIZ KALP Says:

  HOCAM BEN SINAVA GİRDİM SÖZEL BÖLÜMÜM VE 169 PUAN ALDIM BU PUANLA 2 YILLIK ÇOCUK GELİŞİMİNE GİDE BİLİRMİYİM.BİDE YATAYGEÇİŞ HAKKIMI TERCİHLERDE KULLANA BİLİRMİYİM

 109. MUSTAFA40 Says:

  Arkadaşlar sizler sorularınızı burdan sormak yerine bitirdiğiniz okullardaki iyi bir rehber hocaya sorun tercihlerinizi o yapsın sizlere ancak o yardımcı olabilir yani brdan sizlere sağlıklı bir sonucu kimse veremez birde bu sene aldığınız puanların üzerine 30-40 puan daha ekleyin ona göre tercih yapın çünkü puanlar bu sene aşağı çekildi.Hoşçakalın .

 110. ece Says:

  mrba hocam ben 1.bölümden sözelden 258puan aldm toplam 0.3le carpılms hali 218e düsüor 2 yıllık ünw.girebilirmiym?

 111. ece Says:

  hocam acil cwp lütfen?????nolur

 112. damla Says:

  hocam selam.ben şuan iki yıllık e-ticaret bölümünde okumaktayım.Bu sene öss ile alan dışı bikaç öğretmenlik yazmayı düşünüyorum.puanıma göre %90 yerleşirim.eğer bu sene öss ile yerleşirsem.kazandığım okulu dondurucam.E-ticaret bölümünün 2.sınıfını geçtim.bitirip seneye dgs ye giricem.Dgs puanım düşermi?Şuan bölüm birincisiyim.Lisede okul birincisiydim.Sizce öss de alan dışı tercih yapmıyım mı?
  eğer dgs yi kazanırsam %90 kazandığım bölüme giderim.Kazanamazsam bu sene tercih edeceğim alan dışı öğretmenliklerden birine seneye okul bitince gitmeyi düşünüyorum.bu durumda ne yapsam daha iyi olur?Yardımlarınız için teşekkürler.Saygılar

 113. ena Says:

  mrb hocam 2 senelik tercihlerde biliyoruz ki meslek liseleri
  öncelikli peki bizim hiç mi giriş şansımız yok

 114. samet Says:

  ya arkadaşlar ben ea 1den 300 ea 2 dende 272 aldım sizce 4 yıllık gelirmi yada 2 yıllıkmı tercih yapıyım.

 115. umit Says:

  hocam yabancı dil mezunuyum sözel 1 den trcih yaparsam yerleşbilrmiyim şansım warmı yoksa boşa tercih yapmış mı olurum beni aydınlatırsanız sewinirim

 116. lale Says:

  mrb. hocam ben össden 172 puan aldım bununla 2 yıllık kesin geliyormu lütfen cvp. ve hangi bölümler gelebilir?

 117. lale Says:

  mrb hocam öss den 172 puan aldım bu puanla 2 yılık kesin geliyormu ve hangi bölümler gelebilir lütfen cvp?

 118. dilek Says:

  EA1PUANIM 216 2YILLIK NEREYE YERLESİRİM

 119. cüneyt Says:

  hocam tercihler ayın kaçında son bulacak 2003-2004 mezunuyum metal işleri bölümü ne önerirsiniz

 120. özge Says:

  arkadaşlar 255 aldm dilciym 2 yıllık turizm olur mu yardm edn

 121. hazan Says:

  slm hocam ben düzlise mezunuyum tmden söz 1 den 253.057 söz2 235.456 tm 234.567 tm2 162.876 biyerlere tercih yapabilirmiyim birde takıldığım bir nokta var beni aydınlatırsanız sevinirim neden tm 2 puanım 2 yıllık barajını geçtiğim halde hesaplanmamış lütfen cvp yazın şimdiden tşkrler

 122. bilal07 Says:

  hocam ben öss sınavına girdim ve 244 puan aldım 4 yıllıklar tutmuyo 2 yıllık okulları tercih etmek istiyorum ama tercih edeceği okulların puanlarını ve hangi okullar olduğunu bulamıyorum elimde böyle bi kaynak yok bunu nerden bulabilirim.

 123. aslım Says:

  selam hocam ben düz lise mezunuyum acaba herhangi 2 yıllık sağlık okulu gelir mi?puanm 03 le çarpımı say 1 den 212 08 le çarpımı 247.şimdiden tşk.

 124. GaMZe Says:

  merhaba
  ben düz lise eşit a cıyım. 243 apıyor puanım nerelere gidebilirim. bana yol gösterecek kimse yok. bu yıl iki yıllıkta olmuş olsa bişeler yapmam şart.
  yardımcı olurmusunuz lütfen.

 125. mehtap Says:

  ben 2007 mezxunuyum hocam 2 yıllık geçiş yaptım ama ossye gırmedım tercıh ettığım bolumlere gıdebılıodum ama bazı sorunlar oldu gıdememdım dıyorum kı geçen senenın 2 yıllık geçiş kaydıyla bu sene gıdebılırmıkyım yoksa sene ye yeni bı kayıtlamı yerleşecem bu cevabını yazabılırmısınız acaba tşk ederım

 126. sefa Says:

  Selamlar hocam .. Oss 2008 tercihiyle ilgili 2 sorum olacak ..

  1- Suan Anadolu Universitesi acikogretim 4 yillik isletme okumaktayim. Bu sene tekrar sinawa girdim ve Say1=ham 235 puan aldim.. 4 yillik acikogretimim devam ederken , baska bir universitenin örgün onlisans(2 yillik) programinda okuyabilirmiyim?.. İkisini de ayni anda okumam mumkunmu ?

  2- Acikogretim 4 yillik okuyan biri olarak , baska bir üniversite nin 2 yillik farklı bir uzaktan eğitim sistemini aynı anda okuyabilirmiyim?

  Örnek / 4 yillik acikogretim isletme okurken aynı zamanda , Adapazari Meslek Yuksekokulu – Bilgisayar tekn. ve Pr.(uzaktan egitim) tercihi..

  Şimdiden teşekkür ederim.. Saygılar.

 127. mehtap Says:

  cevap lutfen bu çok onemlı benı için oluyosa tercıh yapacam

 128. damla Says:

  mrb ben düz lise sözel mezunuyum sözel 1den alıdıım puan 175. 0,3 le çarpıldıında 198, 0,8 le çarpıldıında 236.ben hangısıne göre tercih yapıcam.üniversiteye girme şansım varmı_? şimdiden tşkler

 129. RAZİYE Says:

  hocam düz lise ea bölümü mezunuyum sözel 1 den 291 ea2 den 233 ea1 den 258 puanım var.benim bi yere yerleşmem mümkün mü.??? mümkünse nereleri tercih edebilirim lütfen yardımcı olun hocam

 130. gizem Says:

  arkadaşlar sanırm hiç kimse bize doğru düzgün bilgi vericek kapasitede değil baksanızaa soru sor cvp yok eğer doğru bilginizden eminseniz lütfen sizlerden bilgi bekliyrm sayısal öğr.yim say1 220 ea1 240 söz1 260

 131. gizem Says:

  bu arada bilgi aldığınız başka siteler varsa lütfen yazın tşkr

 132. efsa Says:

  hocam ben anadolu imamhatip mezunuyum ve iki yıllık işletme okumak istiorum
  2 yıllık için kaç puan almam gerekli acaba
  bana yardımcı olusanız sevinirim

 133. seda Says:

  merhabalar hocam.ben ımam hatıp lısesı mezunuyum. 2 senelık cocuk gelısımı bolumunu tecıh etmek ıstıyorum.boyle bı sansım varmı?

 134. tülin Says:

  super lıse mezunuyum sınavdan aldıgım ea 1 puanım 267,469 acaba acık ogretimden 4 yılık okuloncesı ogretmenlık okuyabılır mıyım yada 4 yıılık bı sey okuyabılırmıyım??????

 135. bahar Says:

  ya hocam sıze guvenıp yazdık sızde hıc yardımcı olmadınız benı de gorun hocammmmmmmm

 136. seren Says:

  biri banaa da yardım etsin..2 yıllık terch edince 0,3lü puanamı bakıolar direkk…yoksa alan dışından tercih yaparsammı 0,3lü puana bakıolar.bu nebiçim iş yaaa meslek liselilerinimi alıoo bu 2 yıllıklar..anlamadımkiii..ne yani bnm ea2 puanım 0,8li hali 270 ben şimdi 2 yıllıgada mı gidemiycemmmmmmm allah kahretsinnnnnnnnnnnnnn

 137. ezgii Says:

  hocam lütfen bari buna karsılık verın ben sözelden 165 aldım okul puanımla 185 olur ama alan dısı alan içi degıl alan içi puanım yok zaten bu puanla acıkögretım olurmu yada 2yıllık ünv neolur hocam yardım edın cevabınızı beklıyom

 138. sedat Says:

  slm hocam öncelikle sorularımızı cevapladıgınız için teşekkür ederim benim sorum 2 yıllık bir yeri tercih edip kazanırsam ve gitmessem seneye öss ye girersem puanım düşer mi sözel1 180.864 eagırlık 171,313 bu puanlarla nereleri tercih edebilirim

 139. hakan Says:

  hocam 176 puan almışım nereleri tercih edebilirim,ve tc numaramı versem puanlarımı degerlendirebilirmisiniz tşk

 140. ceren Says:

  meraba size bir sorum olacak, ben düz lise ea mezunuyum. puanım beklediğimden düşük geldi.ea1 284, ea2 269 sanırım 2 yıllık tercih yapacagım. eger 2 seneliğe gidecek olursam tekrar öss ye girmeyi düşünüyorum okul puanım geçerli olur mu? sizden yardımcı olmanızı istiyorum, çok zor durumdayım yardım ederseniz sewinirim şimdiden teşekkürler..

 141. sema Says:

  sayın hocam ben imam hatip mezunuyum ama alan dışı önlisans bir bölüm tercih yapmak istiyorum puanım ek puanla 294,109 ama alan dışı yaparken 0,3le çarpıldığından 231,588 oluyor istediğim bölümle aramda 8 puan fark kalıyor sizce o bölümü yazmalımıyım yoksa puanımla başa baş bir bölüm mü tercih yapmalıyım

 142. sema Says:

  seresn alan dışı tercih yaparsan 0,3lük puana bakıyorlar eğer yaptığın kendi alanında bir bölümse korkma o zaman 0,8lik puanı baz alıyorlar

 143. sema Says:

  özge 255le 2 yıllık turizime gidersin bak sana i kaç tane geçen senenin turizim puanlarını yazayım tokat g.o.p üniversitesi 233.347
  sakarya üniversitesi 238.153
  selçuk üniversitesi 224.672
  trakya üniversitesi 240.206
  18mart üniversitesi 252.432
  bunlara bak derim puanın yeter tercihlerine mutlaka ekle

 144. sema Says:

  gamze ealıkçısın 243 puanla tercih yapabiliceğin turizim ve işletmeciliği pazarlama işletme muhasebe dericilik ormancılık seracılık uygulamalı takı teknikleri kara yolu ulaşım ve trafik dış ticaret kooperatifçilik gibi bölümlere girebilirsin geçen senenin puanlarına bakarak yazıyorum bunları ve gidebilicen çok güzel üniversiteler var kardeşim

 145. sema Says:

  efsacım imam hatip mezunu olduğun için 0,8lik değil 0,3lük puanınla değerlendirmeye alınıcaksın onun için 0,3lük puanın 240 civarında olmalı ben sana bi yerin puanını yazayım tokat g.o.p üniversitesi işletme puanı 238.511
  eğer istanbul falan gibi bir yer istiyorsan biraz daha fazla puan alman gerek bak bu puan 0,3lük puanın olucak ama ek puansız yani

 146. sema Says:

  tülincim 267 ile 4 yıllık bir bölüm okuyamazsın ama gidebileceğin çok güzel 2 yıllık bölümler var ben sana bir tane söleyeyim puanınla başa baş geliyor hemde tıbbi dökümantsayon ve sekreterlik okuyabilirsin çok güzel bir bölüm ama okul önceside olur tercih senin

 147. sema Says:

  zorbey düz lise meznuymuşsun puanın 0,8lik olarak değerlendirilecek meraklanma

 148. esra Says:

  sema eminmisin 2 yıllık tercihlerde kendi alanımda yaparsam 0.8lik puanamı bakıyorlar benim bildiğim kendi alanından olsun yada olmasın 2 yıllık tercih edersen 0.3 lük puana baklıyorlar eger eminsen söylermisin valla öyleyse çok mutlu olurum benimde ea1 puanım 267 0.8 lik ama 0.3 lük puanım ise düşük 228 senin dediğin dogruysa ki inş öledir ozaman çok sevinirim cvp yazarsan çok sevinirim tşk

 149. dogukan Says:

  eşit ağırlıkta 280 puanım var bu puanla sağlıkla ilgili 4 yıllık bir bölüm okuyabilirmiyim

 150. esra Says:

  hı bide kontenjan kılavuz kitapcıgını alan varmı arkadaşlar alan olmuşsa yazabilirmi yada ne zaman alabilecez

 151. sema Says:

  sedat eğer tercih yaparsan seneye puanında düşüş olucaktır çünkü benim kuzenimde yaptı aynını tercih yaptı gitmedi şuan puanı düşük iyi düşün derim eğer bu yazdığın puanlar ek puanlı haliyse seneye tekrar dene derim

 152. esra Says:

  sema peki tıpbi dökümasyon demişsin ya yukarda arkadaş için bende o bölümü çok istiyorum ama korkum meslek liseleri diger yerleştirilecekya açıkta kalmam sence ne yapayım fikir verirmisin

 153. sema Says:

  seker kız 260 ile ankara zor gibi görünüyor elimde geçen senenin kılavuzu var senin için baktım ama puanlar uçuyor resmen ama bu sene nasıl olur bilmiyorum belki puanları deüşer belli olmaz ama ankara olmazsa 260 ile tercih yapabilicen çok güzel yerler var canını sıkma

 154. sema Says:

  valla esra işte onu bilmiyorum tıbbi dökümantsayon ve sekreterlik çok rağbet gören bir bölüm ve iş sahasıda var bende orayı düşünüyorum ama açıkta kalma korkum var tercihlerinden birini onda kullan diğerlerinide başka bölümler için kullan o zaman açıkta kalman sıfır olur orası olmazsa başka bir bölüm gelir bende böyle denicem

 155. ramçoooooooooo Says:

  mrb hocam önceliklebizim gibilerine yardımcı olduğunuz için teşekkürler benim sorum şu mimar sinan ünüversitesi yetenek sınavı için 180 taban puanı istiyo benim öss aldığım puan 165 ve okuldan ise 66,4 taban puanı okul eklenincemi oluyo teşekkürler

 156. ramçoooooooooo Says:

  arkadaşlara yardımcı olurmsunuz

 157. sema Says:

  esracım şimdi benim de kafam karıştı dayım öğretmen onun kızlarıda 2 yıl tercih yapıcaklar ama 0.8lik puanlarıyla yapıcaklarını sölemişlerdi ama sana şöle diyim 228ilede gidebileceğin 2 yıllık bölümler var merak etme

 158. esra Says:

  ben geçen sene kazanıp gitmediğim için puanm düşdü bu sene ea1 puanım 230 okul puanıyla birlikte.acaba 2 yıllık herhangi bir bölüme yerleşebilirmiyim sonuçta barajlar 145 e fln düşürüldü bilgilendirirseniz sevinirim

 159. esra Says:

  peki önerebilecegin bölümler varmı iş imkanıda olan kesinde yerleşebilecegim bölümler meslek liseleri mübarek zaten hepsini dolduruyorki yer kalmıyorki bize interneti alt üst ediyorum ama çok fazla bişi bulamadım bide bu seneki kılavuzu aldınmı

 160. MERYEM Says:

  yha hocam meslek liseleimi sadce 2 yıllık tercih yapabiliooo şimdi kafam daha çok karıştı bn düzz lise mezunuyum puanım söz-1 175 ea-1 172 yha bn şimdi 2 yıllık okumak istesemde okuyammı lütfen bi cvp

 161. esra Says:

  sema kesin bilgi eminim artık 2 yıllık tercihlerde 0.3 lük puanız alınacak

 162. nehir Says:

  mrh,günlerdir düşünmekten kafayı yiycem ben ea1 297 söz1 299 say1 280 say2 250 aldım sayısal ögrencisiyim geçen sene ebelik 302 ile kapattı acaba bu sene 280 le ebelik gelirmi,gelmesse 2yıllık bölümleri yazcam ama hangisinin iş bulma şansı fazla bilmiyom,saglık m.y.o gelmez biliyom çünkü öncelik onların boş kontejan kalırsa bizi alırlar ne yapmalıyım acele cevap yazarsanız çok sevinecem

 163. duygum Says:

  selam lütfen yardım edin yaaa

  ben ea tan girebiliom her hangi bi bölüme ama 0,03 lük dilimde bişi yazmıyor sadece söz1 168 yazıoo ea da bişi yok yukarıda ea da 134 yazıyo ben özel ünv gidemezmiyim?? yardm edin

 164. pelda Says:

  mrb hocam düz lise söz öğrencisiyim ,aldığım puanla iki yıllık gelirmi bana lütfen yardımcı olun çok ihtiyacım var. aldığım puan söz1:ham puan 165 okuldan 66.5 geliyo iki yıllık gelirmi bana gelse de hangi bölümler gelir

 165. pelda Says:

  ya hocam pardon ya ea1 puanım da 153 ham puan 0.3 lüğü de 175 puan bana iki yıllık gelir değilmi,, bu sene hasta olduğumdan dolayı dersaneye falan gidemedim son bi ay kala sınava hazırlandım keşke geçen sene kazandım gitseydim ya ltfen yardım edinnnnnnn

 166. şengül günel Says:

  hocam ben 2003 ticaret meslek lisesi mezunuyum.bu sene sınava girdim ve eskı mezun oldugum için ayrıca dıploma notum düşük oldugu için sınavsız geciş hakkımı kullanmayıp öss puanmla girmek istiyorum 0.3 kısmnda esıt agırlk puanm 209 ama ek puanlı ise 259.sizce ne yapmalıyım hangı sekılde sansım yüksek.tesekkürler

 167. mustafa Says:

  hocam ben teknik lise mezunuyum 2 yıllığa direk geçiş yapmak istiyorum bu arada bölümüm elektronik 2 yıllıkta elektronik bölümü olarak en avantajlı bölüm hangisi ??
  bide hocam açıköğretimden bitirsem diyorum hem bu arada
  dışardaki hayattta pratik yapmış olurum ne dersiniz yorumunuzu 4 gözle bekliyorum hocam şimdiden tşk. ederim .
  bide hocam uçak elektroniği nasıl bölüm ve iş alanı nasıl??????? ACİLLLLLLLL……..

 168. rıdvan Says:

  hocam ben ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum bursa mustafa kemalpaşadan mezunum ama balıkesir gönendeki yüksek okula gitmek istiyorum diploma notum 56 nekadar şansım var acaba

 169. zuhal Says:

  rıdvan baksana tercihlere nerelr cıkabilir ki puan düşecek diyolar ama düşmüyor hep aynı

 170. sahra Says:

  cocuk gelişimi olanlara hiç hak vermiyolar

 171. mustafa Says:

  2 YILLIK TA HOCAM UÇAK ELEKTRONİĞİ VARMI BEN AÇIKÖĞRETİMDE GÖRDÜM AMA DÜZ 2 YILLIKTA VARMI BİLMİYORUM HOCAM SİZE ÇOK AMA ÇOK TŞK. EDERİM ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN

 172. meltem Says:

  ben uzunköprü sağlıkmeslek laboratuvardn okul birincisi olarak bu yıl mezun oldum ama össye girmedim ve bize “2yıllığa yatay geçiş yapmak istiyorum “diye bir belge imzalattılar ben simdi okul birincisi molarak dört yıllığa giremezmiym ? dört yıllığı edirnede yokmus nerde var acaba?

 173. meltem Says:

  ben uzunköprü sağlık meslek laboratuar bölümünden okul birincisi olarak bu yıl mezun oldum ama össye girmedim ve bize“ iki yıllığa geçmek istiyorum ,,diye bir belge imzaLATTILAR ben şimdi okul birincisi olarak dört yıllığa giremezmiyimbizim okulun dört yıllığı edirnede yokmus nerde var acaba ?

 174. yağmur Says:

  ben süper lise mezunuyum sayısalcıyım ilk bölü puanım 263 ailem 2 yıllık okuyup geciş yapmamı istiyo bir yıl daha dersaneye gitmemi istemiyolar makine müh. bölümü istiyorum ama 2. bölüm puanımda 253 olnuca imkansızlastı bu yuzden sizden 2 yıllık üniversiteler hakkında bilgi istiyorum yardımcı olursanız sevinirim 🙂

 175. yelda Says:

  ikinci bölümün iki yıllıkları yok mu

 176. gülüm Says:

  sözel1 puanım :(295.929)

  eşitĞIRLIK 1 puanım:(273.619)

  sizce 4 yıllık açıköğretim çocuk gelişimi bölümüne girebilirmiyim.

 177. MUALLA Says:

  MERHABA BEN söz1 den 273,216
  ea1 268,385 puan aldım.bu puanla 4 yıllık aöf çocuk gelişimi bölümüne girebilirmiyim lütfen yardımcı olun.

 178. isa Says:

  merhaba ben söz1 den172,134 ea1 165,074 puan aldım. bu puanla 2 yıllık muasebe bölümüne girebilirmiyim .yardımcı olun lütfen.

 179. asu Says:

  ea1 291.843
  ea2 277.613
  soz1 295.656
  soz2 273.536 0.8le çarpılmış halleri bu puanlarla istanbulda hagi üniversiteye hangi bölüme girebilirimbilmiyorum 2yıllık veya yıllık yardımcı olursanız çok sevinirim

 180. haziranyagmuru Says:

  selam herkese ben sözel öğrencisiyim söz2 303 aldım ea1 228 söz1 260 aldım acaba 1,bölümden muhasebecilik yada işletmenlik gelirmi nereye yerleşirim 1. bölümden hangi meslekler iyi

 181. haziranyagmuru Says:

  mualla sen bu puanla 4 senelik okuyamazsin gelmez bu puanla bir yer sen iki seneliklere bak

 182. haziranyagmuru Says:

  iki senelikle 4 senelik arasında ne fark var devlet işinde çalışamıyormusun 2 senelik okuyunca fark ne

 183. ş@yda Says:

  haziranyağmuru…………………..
  4 YILLIK OKUYUNCA BİLEEEE İŞ BULCAN MI BELLLİ OLMUYO YANİ 2 YILLIK ANLA İŞTEE….
  YANİİİ BENDEEE ÇOOOKKKKK GÜZEEELLL ANLATTIMM:)

 184. esen Says:

  slm
  ben sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik mezunuyum kendi bölümmden başka 2 yıllık nereleri tercih edebirim. öss puanımla

 185. haziranyagmuru Says:

  çok güzel anlattın ben hepsini anladım sen merak etme

 186. ş@yda Says:

  tmm o zaman….
  saolllll

 187. haziranyagmuru Says:

  halkla ilişkiler yada muhasebe düşünüyorum iki senelik iş imkanları nasıl olur bunlarla yaw yardım edin

 188. mehtap Says:

  hocam ben say-1 den 281 aldım 2 yıllık laborantlık kimya olurmu lütfen bilgilendirin hocam cevabınızı bekliyorum

 189. bircan Says:

  hocam mpuanım 285 sözel 1 tercih yapacagımama yardımcı olurmusunuz

 190. murat Says:

  Hocam ben 2006 atatürk meslek ve teknik lisesi motor bölümü mezunuyum okul puanım 56 ama otomotiv 2 yıllık M.Y.O puanı 64 istiyor girme şansım nedir?

 191. SERDAR Says:

  Merhaba Hocam…Düz Lise Sayılsal Mezunuyum 2008 öss sınav sonuclarıma bakıldıgında Söz-1: 158,057 SAY-1:153,920 Ea-1:160.836
  (AOBP) sözel :077,765 / sayısal :071,876 / Ea :075,510
  0,3 ile Aobp söz:181,387 say:175,483 ea:183,489
  bu durumda hocam sayısal ogrencı ıken eşit agırlık puanında 160 barajı oldugundan 4 yıllık tercıh yapabılırmym:birde 2 yıllık ıcın sayısal puanım yeterlı mı dır sızce..Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim…

 192. arif Says:

  ya hocam şimdi ben düz lisesi mezunuyum myo tercih etcem puanım 0.8le çarpılan hesaplanmıyomu yhaaa

 193. zeynep Says:

  hocam; size bu konu akkında son bi soru sorucam 🙂 benim 0.8le çarpılmış say1 puanım 258, 0.3le çarpılmiş 219 falan oluyor. meslek liselilere öncelik vermeyen say1 den öğrenci alan 2yıllık inşaata yerleştirilebilir miyim bu puanla? teşekkür ederim..

 194. yüksel Says:

  merhabalar hocam ben duz lıse sozel mezunuyum kendı bolumumden ıkı yıllık bır önlisans ogretımı sectıgım zaman 0.8 mı almalıyım katsayıyı yoksa 0.3 mu? eger cvbınız 0.3 ıse 223,973 soz 1 den secebılecegım 2 yıllık bır unı. varmı yardımcı olursanız sevınırım. şimdiden tesekkurler

 195. BURÇİN Says:

  merhaba ben ticaret meslek lisesi ögrencisiyim öss ye girdim şansımı denemek için ama baktığımda sonuçları vermiyo aradaşım bana barajı geçmediysen yazılmamıştır dedi ben zaten 2 yıllık istiyorum ama sınavda puan alamadığım çin 2 yıllıkda tehlikeye girmiş cvp verirmisiniz lütfen.

 196. sevdalim Says:

  arkadaşlar bilen bi hocaya sorun rafet hocamız bizi tınlamıyor

 197. sevdalim Says:

  bana yardım edin sözel1 218 03lü sözel1 08 lü 260 puanla ne gelir 2 yıllık olsa bile razıyım
  bana ulaşabieleceğiniz msn adresim e.s.r.a_896@hotmail.com

 198. sericikk Says:

  önlisans tıbbi dökümantasyon ve sekreterlık olabilir esracm.bir de büro yönetimi.

 199. MUALLA Says:

  SLM HAZİNYAĞMURU KÖTÜ HABER VERDİN BANA AMA YARDIM ETTİĞİN İÇİN TEŞEKKÜRLER…YA ÇOCUK GELİŞİMİ BÖLÜMÜNDE 2 YILLIK BARİ AÇIK ÖĞRETİM VARMI BİLİYOMUSUNUZ….HIMM BİDE BEN BU PUANLA 4 YILLIK AÖF BAŞKA BÖLÜMLERDE SEÇEMEZMİYİM HEE…

 200. MUALLA Says:

  SLM sevdalim MERAK ETME SEN SANA KESİN GELİR 2 YILLIK Bİ YER… 2 YILLIKLARIN PUANI ÇOK DÜŞÜK ÇÜNKÜÜ…BENDE BU YIL 2 YILLIK TERCİH YAPICAM GİBİ GÖZÜKÜYO:(

 201. xman Says:

  mrb bana yardımcı olursanız sevinirim.SAYISAL(FEN) bölümü mezunuyum 2 yıllık üniversite tercih etmek istiyorum.0,3 AOBP’li bölümden söz-1 ,say-1,ea-1 puan türlerinden tercih yapabiliyoruz ama benim merak ettiğim ,0,8 AOBP’li bölümden söz-1 ve ea-1 puan türlerinden tercih yapabilirmiyim aca LÜTFEN CEVAP YAZIN 😦

 202. gül Says:

  çocuk gelişiminin puanlarını bilen var mı arkadaşlar.düz liseliler o bölümü tercih edemiyo diye bişe duydum doğrum mu?

 203. BURCU Says:

  Arkadaşlar neden herkes çocuk gelişimine rağbet ediyor başka bölüm mü yok sağolun sizlerin sayesinde o işi aslında hiç de yapmak istemeyen arkadaşlar bile o bölümü tercih ediyor rica ediyorum zorda kaldığınızda bu bölümü tercih etmeyin puanı şu anda mühendisliklere yakın bundan anlayın en azından …..Bu uyarımı dikkate aldığınız için sağolun

 204. haziranyagmuru Says:

  ewet çocuk gelişimi düz lise tercih edemiyor puanlar yazmıyo diploma notları var onlar yazıyo kılavuzda

 205. kenan Says:

  tercih edebiliyo ama tercih ettiklerinde tıpı tercih etmiş gibi oluyolar yani o derece zor..

 206. hakan Says:

  yardım isteyen eklesin mavi_simsek_75@hotmail.com

 207. ELİF Says:

  mrb bende bilgisayar programcısı mevzunuyum bu sene sınavsız geçiş yapıcam başvurumuda yaptım ancak bu başvurudan bana halan dönüş yapılmadı eve bir kağıt gelmesi gerekmiyormuydu tercih formunu ne zaman alıcam

 208. nur Says:

  hocam ben cok zor durumdayım puanım 180 bu puanla nereye gedbılırım ban yarıdmcı olun

 209. seray Says:

  düz lise mezunuyum 2yıllık tercih yapmak istiorum nasıl yapabilirim?hangi meslekleri önerirsiniz?sayısal çıkışlıyım ea ve sözelden tercih yapabilirmiyim? yardımcı olursanız sevinirim

 210. serdar Says:

  arkaadslar 2 yıllıga girmek icin 0,3 aobp puanına bakacaksınız 0,8lige deil

 211. yağmur-_-cedric-_- Says:

  arkadaslar ticaret meslek mezunuyum bende 0.3 lü puanım ek puanlı şekilde 272. eşit agırlık-1 den sorumluyum bu puanla ankaradan hecettepe üniwersitesi 2 yıllık muhasebe bölümü istiyorum ama girebilirmiyim hiç bilmiyorum. yada hangi okulları secerim yardımcı olurmusuz bilenler email atarsa sewinirim punk_yagmur_rock06@hotmail.com

 212. murat Says:

  Arkadaşlar 2 yıllık tercihte okul puanı önemli mi benim ortaöğretim başarı puanım 56. Anadolu üniversitesi 2 yıllık en az 64 yazıyor yerleşme imkanım yok mu?
  Peki 2 yıllıklarda tercih okul puanı yüksek olan üniden düşük olana doğrumu yapılması gerekiyor cevap verirseniz sevinirim.

 213. Şahin Says:

  merhaba hocam ben sayısal mezunuyum(düz lise)iki yıllık tercih yapmak istiyorum ama tercih yapacağım puan 0,3 lü olan mı 0,8 li olan mı?tercihlerimi kendi alanımda yapmak istiyorum yani sayısal 1 den.puanlarım şöyle;
  Y-ÖSS-SÖZ-1 Puanı
  244,060 (0,3
  286,216(0,8

  Y-ÖSS-SAY-1 Puanı
  228,592(0,3
  268,686(0,8

  Y-ÖSS-EA-1 Puanı
  241,738(0,3
  282,929(0,8

 214. gul16 Says:

  arkadaslar tercıhlerınızde yardımcı olabılırım bırebır andiroit.fb@hotmail.com

 215. gul16 Says:

  mrb arkadaslar tercıh ıcın kısa bılgıler vermek ıstıyorum bazı arkadaslar ıcın yorumları okudum bazı arkadaslara cıdden uzuldum ve bısıler yazma gereksınımınde bulundum
  duz lıselıler 2 yıllıga yerlesmek ıcın aop (agırlıklı ögretım basarı puanı yanı dıploma notu) 0,3 ile carpılarak aldıgınız ham puana eklenır sadece 4 yıllıga gecıs yaptıgınız zaman 0,8 ıle carpılır. tercıhlere puanınızdan 10 15 puan yuksek olan yerlerden baslayarak tercıhlerınızı sıralayın 2 yıllıklar 4 yıllıklar kadar net deıl 4 yıllıkta puan neyse o yerlesırsın sabıttır ama 2 yıllıklarda heran hersey olabılır örnegın; x kişinin puanı bankacılıga yetıyordur ama ıstemez ben pazarlama okuyacagım der pazarlama ıcın hangı üni yi yazdı ıse orasının puanı yukselır dengeler oynar. şölede olur cıdden ragbet olmaz alana alan atıyorum 230 puan ıster bı bakarsın 210 alan gırmıs buda sunu gosterır tağbette cok önemlı. tercıhlerını rehber ögretmenlerle yapın arkadaslar.kontejyana bakın yenı acılan bölumlere bakın kac tane meslek lısesı almıs ona bakın bız duz lıselıler ıcın 2. ögretıme yerlesmek daha garantı bunuda göz ardı etmeyın derım

 216. gul16 Says:

  acık ögretım dusununen arkadaslar ıcın 2 yıllık aöf ıcın 145 barajı 4 yıllık aöf ıcın 160 barajını gecmenız yeterlı basvurabılmenız ıcın zaten klavuzda eskısehır anaolu üni de 2 yıllık ve 4 yıllıkta var olan meslekler yazılıdır.

 217. seray Says:

  kimse bizi tınlamıokiiii boşuna yazmayın arkadaşlar

 218. Rafet Dağlı Says:

  Arkadaşlar ben elimden geldiği kadar size yardımcı olmaya çalışıyorum. fakat şu anda bende öğrencilere birebir tercih yapıyorum bundan dolayıda her an bu sitede olamam. zaten şu anda sitede 100 bini geçen bir soru listesi var. ama ben yinede elim boş oldukça mailden cevap yazıyorum. fakat bazı arkadaşlar maillerini doğru yazmadıkları için uzun uzun düşünerek yazdığım cevaplar geri geliyor.
  (seray mailini doğru yazmış olsaydın sorunu cevaplayabilirdim. )
  Zaten bu site sadece sorulara cevap için açılmadı. öss ye giren öğrencilerin birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunmaları için yazıldı. bazı arkadaşlar ulaştıkları bilgileri hemen paylaşıyorlar bundan dolayı hepsine tşk ederim. özelliklede totafarado rumuzlu arkadaşa.
  HEPİNİZİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ… VE ÇOK SEVİYORUZ.. SİZ BİZİM GELECEĞİMİZSİNİZ. …

 219. mustafa odluoğlu Says:

  hocam ben end. meslek lisesi elektronik mezunuyum hangi bölümlere girebilirim

  yardımcı olurmusunuz?

  kafam karma karışık 😀

 220. eda Says:

  dffghjklm

 221. mustafa odluoğlu Says:

  neyse cevabını buldumm kendım yinede saolun

 222. mustafa ofluoğlu Says:

  KOD

  ORTAÖĞRETİM ALAN ADI

  SINAVSIZ YERLEŞEBİLECEĞİ MYO’LAR

  1491

  Elektrik

  Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
  Elektrik
  Elektrik-Elektronik Teknikerliği
  Elektronik Haberleşme
  Elektronik Haberleşme (Uzaktan Eğitim)
  Endüstriyel Elektronik
  Endüstriyel Elektronik (Uzaktan Eğitim)
  Endüstriyel Otomasyon
  Endüstriyel Otomasyon (Uzaktan Eğitim)
  Ev Cihazları Teknolojisi
  Hidroelektrik Santralleri
  Mekatronik
  Mekatronik (Uzaktan Eğitim)
  Otomotiv
  Radyo ve Televizyon Tekniği
  Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi
  Termik Santral Makineleri
  Termik Santrallerde Enerji Üretimi
  İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği

  1505

  Elektrik-Elektronik

  Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
  Elektrik
  Elektrik-Elektronik Teknikerliği
  Elektronik Haberleşme
  Elektronik Haberleşme (Uzaktan Eğitim)
  Endüstriyel Elektronik
  Endüstriyel Elektronik (Uzaktan Eğitim)
  Endüstriyel Otomasyon
  Endüstriyel Otomasyon (Uzaktan Eğitim)
  Ev Cihazları Teknolojisi
  Hidroelektrik Santralleri
  Mekatronik
  Mekatronik (Uzaktan Eğitim)
  Otomotiv
  Radyo ve Televizyon Tekniği
  Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi
  Termik Santral Makineleri
  Termik Santrallerde Enerji Üretimi

  1511

  Elektronik

  Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
  Elektrik
  Elektrik-Elektronik Teknikerliği
  Elektronik Haberleşme
  Elektronik Haberleşme (Uzaktan Eğitim)
  Endüstriyel Elektronik
  Endüstriyel Elektronik (Uzaktan Eğitim)
  Endüstriyel Otomasyon
  Endüstriyel Otomasyon (Uzaktan Eğitim)
  Ev Cihazları Teknolojisi
  Hidroelektrik Santralleri
  Mekatronik
  Mekatronik (Uzaktan Eğitim)
  Otomotiv
  Radyo ve Televizyon Tekniği
  Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi
  Termik Santral Makineleri
  Termik Santrallerde Enerji Üretimi

  1526

  Elektromekanik Taşıyıcılar

  Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
  Elektrik
  Elektrik-Elektronik Teknikerliği
  Elektronik Haberleşme
  Elektronik Haberleşme (Uzaktan Eğitim)
  Endüstriyel Elektronik
  Endüstriyel Elektronik (Uzaktan Eğitim)
  Endüstriyel Otomasyon
  Endüstriyel Otomasyon (Uzaktan Eğitim)
  Ev Cihazları Teknolojisi
  Hidroelektrik Santralleri
  Mekatronik
  Mekatronik (Uzaktan Eğitim)
  Otomotiv
  Radyo ve Televizyon Tekniği
  Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi
  Termik Santral Makineleri
  Termik Santrallerde Enerji Üretimi

 223. BURÇİN Says:

  rafet hocam ne olur soruma cevap verin

 224. totafarado Says:

  HOCAM BU TEŞEKKÜRÜNÜZ GERÇEKTEN ÇOK MUTLU ETTİ BENİ

 225. totafarado Says:

  murat myo na girişlerde meslek liseleri kndi alanındaki bölüme girdiklerinde sınavsız geçişle girebilirler yani aobp leriyle.öss ye girmiş olsalar bile okul puanlarına bakılır. fakat meslek lisesi kndi alanı dışında veya düz liseli herhngi bir myo na girerken 0,3lü alandan öss puanıyla alınır. düz lise çıkışlıysan taban puanı 100 den düşük olan bölümleri hiç yazma derim. çünkü 100 den aşağı rakam demek aobp ile almış demek ama snn aobp ile girme şansın yok. geçen seneki taban puanı 100 den büyük olan yani öss ile almış bölümleri seçmen yararına olur. dierlerine yerleşmen imkansız gbi. meslek liseleri önce yerleşir kalırsa düz liseler

 226. totafarado Says:

  murat seni düz lise düşünerek yazdım yorumu

 227. SİNEM Says:

  arkadaşlar toplam puanım 185_180 söz 1 ise 162 ben iki yıllık bi ünv.tercih edebiliyormuyum. ayrıca açıköğretim okusam illaki uzaktan eğitim görmek zorundamıyım yoksa derslerine de girebiliyormuyum okulda.

 228. ş@yda Says:

  totafarato………………….Bİ SORUM OLCAKTII
  MESLEK LİSELERİNE KENDİ BÖLÜMLERİNDE ÖNCELİK VERİLİYO…YA BENDE ANADOLU ÖĞRETMEN ÖĞRENCİSİYMM YANİ O DA MESLEK LİSESİ OLUYOO
  YANİ DİCEMM ŞUKİ BEN ÖĞRETMENLİK TERCİH ETTİĞM TAKDİRDE BANA ÖNCELİK VERİLİYO AAMAAA NASII ANLAMADIMM
  PUANLAR NOLUYO Bİ ÖNEMİ YOK MU YANİİ DİĞER LİSE MEZUNUNUNNNN
  KAFAMM ALMADII YAAA

  BİLENN VAR MI ACABAA????

 229. gamzeee Says:

  hocam ben gamze iki senelik ünv lere 0,3 le çarpılmış olan puanımızla giriyoruz bunu biliyorum fakat aklıma takılmış olan şu ösym nin tercih klavuzunda alan içi bölümler 0,8 alandışı bölümler 0,3 le çarpılan puanınızdır diyo.yani iki yıllık üniversiteler alandışı mı oluyo ben bunu anlamadım bana bunu anlatırmısınız neden puanımız 0,3 ile çarpılıyo??…şimdiden teşekürler..

 230. ali Says:

  olan olmuş bazıları kazanmış bazıları kaybetmiş işin ucunda kazanmakta var kaybetmekte var siz puanlarınızı internet sitesinden sorup nereye gidebilirim diye yazmayın en iyisi bir öğretmene danışmak hadi byy

 231. burçinnn Says:

  iii akşamlar hocam.ben bu yıl myo okuycam seneye tekrar öss sınavına girmek istiyorum,girersem öss puanımda bir düşme olur mu?olursa ortalama nekadar düşer.şimdiden teşekürler

 232. emina Says:

  hocam ben say1 238 say2 235 bu puanlarla iki yıllık tercih yapa bilirmiyim

 233. pelin Says:

  söz1 233…ea1 240…sayısal öğrencisiyim…ne yapmalıyım…yardım bekliyom lütfen…

 234. serdar Says:

  totofarodo kardesim nasıl yerlesemez 100 kücük gecen senenin verilerine bakmadınmı sen kac kiis öss puanıyla girmis am tabi meslek liseleri dolduruyo ama doldurmadıkları sehirlerde var incelersen görüüsrüsn

 235. gönül Says:

  merhaba hocam ben aöf çocuk gelişimi öğretmenliğini istiyorum fakat puanım yeterlimi bilmiyorum. Girip giremiycem hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. öss-söz-1 168- ek puanlı:249 orta öğretim başarı puanımda 71.87 bu puan o bölüme girmem için yeterlimi.ben kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum.

 236. ufuk türkmen Says:

  merhaba hocam
  meslek lisesi mezunuyum elektronik haberleşmeye gitmek istiyorum sayısal puanım 145 gidebilirmiyim

 237. esra Says:

  merhaba ben 2 yıllık tercih yapmak istiyorum ea1 0.3 lük puanım 225 nereleri tercih etmeliyim

 238. esra Says:

  bide hatay yada konya gümrük işletmeye gidebilir miyim ea1 0.3 lük 225 puanla lütfennnnnnnnnnnnnnn cwp verin

 239. aylin Says:

  merhabalar hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum. bu sene açıköğretimden 2 yıllık muhasebe tercihi yaptım. öss sınavına girmeden yatay geçiş hakkımı kullandım. kayıtlar ne zaman yapılacak? ayrıca bu şekilde hareket etmekle doğru yapmışmıyım? bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 240. melike Says:

  mrb hocam ben düz lise mezunuyum ea 1 den tercih yapmayı düşünüyorum puanım 232.312 bankacılık yada sigortacılık düşünüorum sizce yerleştirilebilirmiyim yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ederim

 241. totafarado Says:

  serdar murata yazdıım yorumu diyorsan açıklaması yazıyor yorumun içinde. taban100 ise o myo düz liseden de örenci almış demek. meslek liseleri yerleştikten sonra düz liseliler öss puanı ile alınır myo lara

 242. totafarado Says:

  taban büyük 100

 243. ILGIN Says:

  totafarado sana bişi sorcem karadenız teknıkte 2 yıllık laboratuvar bolumu var gecen sene oss puanıyla yanliş hatırlamıosam 48 kişi yerlesmiş.nese benım sıralamam ıstedıgı sıralamadan 7bın kadar farkla ustte ama benim alanım ea oldugu ıcın gelme sansı cok dusuk dımı 😦

 244. gül Says:

  mrb ben düz lise mezunuyum 2 yıllık cocuk gelişimine gitmek istiyorum bölüm ea puanım ea 1 264 söz 1 de 277

 245. yasemin Says:

  ben düz lise sözel bölüm mezunuyum.söz -1 puanım 270,söz-2 puanım 255 bu puanla 4 yıllık yada 2 yıllık nereleri gelir.4 yıllık biraz zor görünüyo ama bir umut işte.açıköğretimdende çocuk gelişimi olur mu lütfen soruma cvp.şimdiden teşekkürler

 246. melike Says:

  totafarado bu konuda bilgilisin sanırım bana da yardım cı ol ne olur……………

 247. esra Says:

  mrb rafet bey ben 2007 çocuk gelişimi mezunuyum söz-1’den 4 yıllık fakülte istiyorum söz-1 başarı sıram 0074037 bana yardımcı olabilirmisiniz?

 248. hulya Says:

  hocam ben duz lıse mezunuyum.2 yıllık tercıh yapcam ve 0.3 lu puanım 247. eskısehır anadolu unıv.dıs tıcaret yazmak ıstıyorum ama en kucuk puan 53.656 dıo. nasıl olcak hocam. benım orayı tercıh etme hakkım varmı.yada arkadaslar..yardım edın lutfen.cıkmazdayım..

 249. hulya Says:

  yardımlarınızı bklıorum.

 250. pelin Says:

  ya niye kimse yardımcı olmuyo…sıkıntı bastı bu konuda…ne yapmam gerekli

 251. totafarado Says:

  ILGIN kardeşim “bnm sıram üstte” dediğinden şunu anladım. 47 binle almış bnm sıram 54 bin. Bu demek oluyorki geçen sene 47bininci kişiyi öss puanıyla almış(alan fark etmez ea,söz,say) ama 0,3 lü haliyle. yani bu giren 47bininci öğrenci ea.çıda olabilir say.cıda söz.cide. ama hangi puan türünde alıyorsa o puan türünün 0,3 lü haliyle. ea çı olmanla girememen arasındaki bağı anlamadım ne yüzden giremem diyosun? Örnek ben ea çıyım istediğim 2 yıllıkta geçen sene 47bininci kişiyi almış say1 ile. Tmm ben 0,3lü say1 de 47binin altındaysam gelme şansı yüksek (yani 45bin gbi)

 252. totafarado Says:

  ILGIN verdiğim tüm rakamlar varsayım

 253. totafarado Says:

  Ayrıca bu sene 7000 kişilik fark çok yüsek bi fark deil. Konj. arttı süprizler olabilir

 254. damla Says:

  ben meslsk lısesı mezunuyum alanım dısında tercıh yapsam puanımda ne kadr bı dusme olr yada azalır

 255. gönül Says:

  lütfen yardımm…
  merhaba hocam ben aöf çocuk gelişimi öğretmenliğini istiyorum fakat puanım yeterlimi bilmiyorum. Girip giremiycem hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. öss-söz-1 168- ek puanlı:249 orta öğretim başarı puanımda 71.87 bu puan o bölüme girmem için yeterlimi.ben kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum.

 256. totafarado Says:

  gönül çoğu kişi biliyo artık hiç cvp yazmıyorum bu tür sorulara. SORUMUN CVBI GELMEDİ DİYEN ARKADAŞLARADA GÖNDERME OLSUN. Çünkü yerleşirmisin yerleşmezmisin bilmiyorum oladabilir olmayadabilir. http://www.dogrutercih.com adresinden veya kılavuzdan bir bak tabanlara sıralaman tutuyor mu? Tutuyorsa veya yakınsa yaz. Yakın deilsede istiyorsan yaz süpriz yılı bu sene

 257. ILGIN Says:

  totafarado tesekkurler.ne alakası var demişin ya bana bı rehberlık hocası genelde 2yıllık tercıh yapacaksan kendı alanından yaz.mesela ben ea cıyım fazla sayısal yazma sıralaman yetse bıle gelme ıhtımali dusuk cunku meslek lısesınden yer kaldıktan sonra o bolum kendı alanını alıo(ornegın bolum ea ise ılk eacıyı yer kalırsa sonra sayısalcıyı) dedi o yuzden benımde kafam karıstı 😦

 258. taylan Says:

  hocam ben metal işleri mezunuyum hangi bolumlere girebilirim 😕

 259. totafarado Says:

  ILGIN kardeşim ole bişey yok bnm bildiğim. Hatta eminim. ea çısın say1 puanın 0,3 lü, say cı olan birinin say1 puanının 0,3 lü halinden büyükse sen önce girersin. aynı ise puanınız ozmn da tercih sırasına değil öss puanınıza bakılır. düz liselerin hepsi (ea, say, söz) aynı hakka sahip myo ya girmekte, myo hngi alandan öğrenci oluyor olursa olsun fark etmez

 260. gül Says:

  slm hocam ben kız meslek lisesi 2008 mezunuyum çocuk gelişiminden mezun oldum sınavsız geçişe baş vurdum gelme ihtimali nedir orta öğretim başarı puanım 80.64 teknik lise mezunuyum

 261. NAZZZZ... Says:

  mrb arkadaşlar… benim ea1 0,3le çarpılmış puanım 234 söz1 ise 251 sizce eadan dış ticaret sözden insan kaynaklarına girebilirmiyim? totafarado yardımmm:(

 262. dilek Says:

  bişey dicem belki cvp alamam ama olsun:=))
  2003 çocuk gelişim mezunuyumm hiç başvuru yapmadım bu sene ilkk yinede yerleşemem mii :???

 263. zeynep Says:

  totafarado sana bişey sormak istiorum ben düz lise çıkışlıyım, fakat 2yıllık inşaat okumak istiyorum say1puanım (0.8) 250. ….. (0.3)LE 216 2yıllık inşaata girme ihtimalim nedir?? başarı sıram say1 0.3=434960
  0.8=419092 cwp yazarsan çok sewinirim..

 264. totafarado Says:

  zeynep yerleşebilir miyim türü sorulara cvp vermiyorum üzgünüm şole soleyeyim yinede. MYO lar hakkında yorum yapmak gerçekten çokkk bilgi ister. ayrıca başarı sırası yükseldikçe tahminler de çok aşırı yanılır (atmak gbi bişey) ama baktım 2 yıllık inşaat bölümüne geçen yıl en son 841bininci kişi alınmış. 170 küsür puanla. demek oluyorki ……. 🙂 doldurmak sana kalsın boşluğu. http://www.dogrutercih.com/tablo3.php adresinden sıralamaları incele. 0,3 lü alandan alınacaksın bu bölüme. Yalnız anlamadığım hiç bakmadın mı en son kaçıncı kişiyi almış diye acaba. 800bininci bile girmiş geçen yıl sen diyosun 400binle girebilirmiyim. bu sözü rencide etmek için söylemiyorum bilesin acaba bn mi yanlış yere baktım açıklarsan ii olucak

 265. totafarado Says:

  dilek MYO nu kastediyosun sanırım. sınavsız geçiş hakkının olduğu bi yeri. kaç yıl geçerli sınavsız geçiş hakkın tam bilgim yok. öss ye girdinse sorun olacağını sanmıyorum. Yalnız yeni mezunlar öncelikli. Sana sıra gelirmi bilemem. sen http://www.dogrutercih.com/tablo3.php adresinden tabanları incele. öss ile almış bir yer göremedim ben. öss ile alan yer olsa girme şansın çok yüksek olur çnkü snn geçiş hakkın var öss ile aldıysa seni haydi haydi alır. peki öss ile almayan çocuk gelişimi bölümleri olmaz mı ? neden olmasın. tmm öncelik sende deil ama yinede girme şansın var. sen yap tercih

 266. ŞÜHEDA Says:

  merhaba . ben analdolu lisesi mezunuyum . açıköğretim 2 yıllık ilahiyat tercih etmek istiyorum. ea1= 310 civarı ea2=290 civarı…. kısacası nasıl tercih yapacağımı bilmiyorum. hangi tabloya bakıp hangi kodu yazacağım. ya öncede aöf yi hiç düşünmediğimden hiç bir bilgi edinmedim. lütfen yardım edin

 267. mustafaatmaca Says:

  slm ben duz lise mezunuyum ve sözel ogrencisiyim sozel 1 den 0,8 li carpımı 255 0,3 lü carpımı 218 aldım , eşit agırlık 1 den 0,8 li carpımı 239 0,3 lü carpımı 201 aldım ya bi yer gelirmi ve alanımdan secersemdemi 0,3 lü carpımı gecerli anlayamadım ya
  pofssss

 268. mustafaatmaca Says:

  2 yıllık istıyorum ayrıca

 269. mustafaatmaca Says:

  kendi kendimize yazıyoruz arkadaşlar bence ipleyen yok boyle işin varya neysee ulan 145 165 dıyorlar 196 ham alıyoz 2 yıllık yazamıyoz bide başımıza aobp bilmem ne 0,3 dıyolar alan dışı alan içi dıyolar 2 yıllıklar 0 3 lü imiş ama alan içide olsada bakın laflar karıştı ama bu zavallı genclerin kafası allak bullak tercihler geldi çattı 2 yıllık hakkında detaylı bilgi verin yhaaaaaa

 270. kemal Says:

  iki yıllık kendi alanıma direk geçiş yapmak istiyorum nasıl yapa bilirim? şimdiden teşekür ederim ne gibi şeyler gerekir.

 271. pınar Says:

  hocam ben ticaret meslek lisesi muhasebe mezunuyum yatay geçiş hakkımı kullandım fakat ben çocuk gelişimi okumak istiyorum okuyabilrmiyim ben 2007 yılı mezunuyum sizden cvp bekliorum

 272. dilek Says:

  çok teşekkür yaa bu bile umut oldu benim içinnn çokk saoll ….

 273. abdullah Says:

  mrblar hocam ben düzlise mezunu bir ögrenciyim 0,3lü say 1 puanım 228,331 bu pu puanla herhnabi bir bilgisayar programcılıgı veya bilgisayarla ilgili bir iki yıllıqa qitme şansım warmı . ??

 274. ramazan döner Says:

  mrb hocam ea 2 280 iktisat maliye olur mu?
  şansım var mı sizce .şimdiden teşekkürler

 275. arif Says:

  hocm ben ihl mezunuyum 2 yıllık tercih yapmak istiyorum ek puanla mı? yoksa ham puanla mı? tercih yapabilirim.teşekkürler

 276. ibrahim kakici Says:

  Hocam ben Düz Lise mezunuyum ve ön lisans programına yerleşmek istiyorum. kendi alanımdan tercih yaparken ort.öğret. başarı puanım 0,3 ile çarpılır mı. tercih verceğim ünv. nin yerleştirme önceliğinde hiçbirşey yazmio. merak ediyorum acaba meslek lisesi önceliği varmı diye

 277. totafarado Says:

  mustafaatmaca düz lise çıkışlıysan alanına bakılmaksızın, hangi MYO yu seçersen seç 0,3 lü ilgili alana bakacaksın. say.cısın atıyorum ea1 ile alan myo istiyorsun 0,3lü ea1 puanından alınırsın

 278. totafarado Says:

  pınar şansın az gbi çocuk gelişimi 2 yıllığa. sınavsız geçişle dolmuş heryer geçen yıl. yani öss puanıyla 0,3 lü alandan öğrenci almamış. istiyorsan illaki tercihinde yer ver. 0,3 lü alandan alınacaksın, çocuk gelişimi hangi bölümden alıyorsa o bölümün 0,3lü hali

 279. totafarado Says:

  abdullah neden olmasın şans herzmn vardır. tabanları incele sen, öss ile almış bi yer varsa yaz. listenide göndermeden önce rehberlikçiye göster

 280. totafarado Says:

  kemal sınavsız geçiş hakkının olduğu yerleri incele kılavuzdan. ve istek sırana göre tercih listeni oluştur. bişey gerekmiyo ayrıyeten. tercih yapıcaksın olursa olur. yeni mezunlar önce girer sonra sen

 281. totafarado Says:

  ŞÜHEDA o puanlar snn 0,8 puanların olsa gerek. ama 2 yıllıklar düz liseleri 0,3 lü alandan alır. ama açıköğretim de ilahiyat 2 yıllıkta kontj. sınırı yok. o yüzden barajı geçen ve tercihinde yer verenler girebilir. 1055116 kodu bu(sen yinede kontrol et)

 282. totafarado Says:

  ŞÜHEDA kılavuzda bakman gereken yer “Tablo3A”

 283. sedat Says:

  mrb hocam ben süperlise ea mezunuyum
  2 yıllık yazmak istiyorum ea1 bölümü yazsamda benim
  ea1 o.3 lük puanınamı bakılcak. yoksa eacı olduğum için ea secersem ea1 0.8 lik bölümünemi bakılcak

 284. şule Says:

  ben 289 puan aldım çocuk gelişimi bölümüyüm 2 yıılık tutturabilirmiyim?olursa nereleri olur?

 285. ali Says:

  hocam ben düz lise mezunuyum ama 2 yıllık bölüm yazmak istiyorum benim şimdi puanım 0,3’lük dilime göre mi olacak yoksa 0,8 liğe göre mi bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tşklerr…

 286. bahar Says:

  mrh hocam bn ea1 puanım 234 4 yıllık unı gelme ıhtımalı varmı varsa nerelerı yazmalıyım smdıden tskrler

 287. hhakan Says:

  hocam ben öss den sös2 235 aldım ıkı yıllık sece bılıyormuyum

 288. OKTAY YAĞIZ Says:

  Merhaba,

  Benim bölümün sözel ve puanım da 234.912 sıralamam ise 0965634. Acaba nereleri tercih edeblirim yardımcı olur musunuz. teşekkürler

 289. Serkan Says:

  Slm hocam..benim bu sene ikinci kez sınava girişim. ve ikisinde de 4 yıllık bölüm alamadım. bu sene aldığım ea1 den 234(okul puanı ile birlikte) puanla bir yere yerleşmek istiyorum.özeliiklede turizim ve otelcilik,işletme,muhasebe gibi bölümleri istiyorum..fakat ben bu konuda hiç bir bilgi sahibi değilim nasıl yerleşeceğim bu puan yeter mi yer olur mu vs vs yardımlarını bekliyorum saygılarımla..

 290. kime-ne Says:

  mrh hocam benim eklenmş puanlarım şöyle:
  sözel 1:281
  ea1:269
  sözel2:262
  ea2:248
  tm bölümüm süper lise mezunuyum..ya 4 yıllık yazabıleceğim biyer varmııı?? yorumlarınızı bekLiorum..

 291. melike çavdurel Says:

  totafarado anladım yerleşirmiim yerleşemezmiim tarzda sorulara cevap vermiosun. ama bi konuda bişe sormak istiorum 2 yıllık tercihlerde kendi puanımızdan 10 15 puan üstlerden yazmalıyız tercih listemize vede geçen yıl hiç öss puanı ile almayan okular için kaç binden itibaren yazmya başlarsak şansımız artar yardım cı olbilirmisin teşekkür ederim.

 292. melike çavdurel Says:

  BU 2 SENELİK TERCİH KARMAŞASINDAN YORULDUM ARTIK ARKADAŞLAR ALLAH HEPİMİZİ MUVAFFAK ETSİN……..

 293. faruk Says:

  slm hocam ben 2005 düz lise mezumuyum aobp 76 bu sene
  2 yılık çocuk gelişimi vermeyi istiyorum sizce şansın nekadar teşekürler

 294. totafarado Says:

  melike çavdurel arkadaşım. öss ile almayan myo ları yazsanızda çok fazla şansınız olduğunu soyleyemem ama kontj. artımına da dikkat etmek gerekli. geçen yıl ile bu yıl arasında kontj. farkı varmı die. Misal; 30 kişi alan bi myo öss ile hiç öğrenci almamış ama bu yıl kontj.nı 60 oldu ise aladabilir. ama geçen sene öss ile almış bi 2 yıllık varsa bide kontj. artmışsa burlarda şansın daha yüksek. garanti olur işin. sıralamalar da düşecektir. bölümlerdeki kontj artımını ii bilmek gerekli. ayrıyeten snn yazdıın bölümlerden, daha üst sıralardakini alan aynı bölümde kontj. artmışsa ii ler oraya kayar ve puanı düşük olan yerlerin puanı iice düşer

 295. gözde Says:

  hocam ben sözelciyim sözel birden tercih yapacam kendi bölümüm olduğu için 0.8 lik puanımlamı yoksa iki yıllık olduğu için kendi bölümüm olmasaına rağmen 0.3 lük puanımlamı tercih yapmam gerekiyor

 296. melike çavdurel Says:

  totafarado çok saol..

 297. melike çavdurel Says:

  GÖZDE iki yıllık tercihlerde ister kendi alanından tercih yap ister alan dışı 0.3 lük dilime bakılıyor arkadaşım

 298. neriman Says:

  hocam benm sözel1…251 sözel2 240 puan sizce hiç biyere yerleşemem mi bide acık öğterim sizce nasıl olur cevbnızı bekliorum teşekkürler

 299. DİdEM Says:

  merhabalar ben düz lise sayılsa mezunuyum say 1 den tercih yapmak istiyorum ve puanım 190 0.3.lük puan diliminden mi alınıo 2 yıllıklara yoksa 0.8lerdende alınabiliomu lütfen yardımcı olursanız sewinirm

 300. sabriyeda Says:

  mrb hocam.. ben meslek lisesi çocuk gelişimi 2004 mezunuyum. sözel 270 e. a. 253 aldım. ben bu puanlarla biyerlere yerleşebilirmiyim? birde sorum olacak içerden ve dışardan ne demek lütfen beni aydınlatırmısınız…. yerleştirme önceliklerin de yazan D nin anlamı direk geçişmidir? bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

 301. hilal Says:

  hocam mrb ben hılal yardımcı olursanız sevınırım ben szl 1 246 ea 242 szl 2 232 (0:8) szl 1 205 ea 208 buda (0:3) ne yapabılırım tercıh yaparmıyım ne olur çok önemlı benım ıçın hemen cevap 2 yıllıgagıdermıyım çok ıstıyorum bıde neden oncelık meslek lıselerın bu haksızlık onlarada bızede onlarda 4 yıllık yapabıyorlar bıldıgım kadarıyla……teşekkurler

 302. hılal Says:

  hooooooocaaaaaaaam cevap ne olur ben sabırsızım bıraz

 303. FATMA Says:

  hocam ben 251 puan aldım ea 2 acaba 4 yıllıklardan bi yeri yazabilirmiyim yada 2 yıllıklardan hangi alanları seçebilirim

 304. seda Says:

  merhaba ben düz lise mezunuyum ve 2 yıllık tercih yapıcam eşit ağırlık puanım 08li 242 fakat 03lü 206 yani çok düşük bi yere girmem zor . benim anlamadığım konu madem 03lü puanla bir yere giricez 08li puan nie hesaplanıyo ne işe yarıyo ben 08liyle bi yere giriceğimi sanıyodum mail adresime atarsanız çok sewinicem teşekkür ederim

 305. Erhan Says:

  Merhaba ben 2002 meslek lisesi mezunuyum ve hiç öss ye girmedim ve bu sene sınavsız gecisey basvurdum acaba yerlese bilirmiyim ve yerlesirsem muhasebe bölümünden mezunum muhasebe haric hangi bölümleri tercih ede bilirim lütfen bu surularimi en yakin zamanda cevaplarsaniz cok sevinirim simdiden tsk ederim.

 306. sinem Says:

  merhaba hocam.
  diploma notum 056,22 ,
  ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANIM 078,043
  Sözel 079,783
  Sayısal 078,504
  Eşit Ağırlıklı 079,091
  sizce hocam ben bu puanLa 2yıllık okuyabiLirmiyim?

 307. cangül Says:

  hocam mrb
  iki yıllık tercıh yapmak istıyorsak ve meslek lisesi çıkışlı değilsek.dediğiniz gibi öss puanı olan yerlere bakacağız.peki ya bazılarında hiç puan falan yazmıyor(—–)den ibaret.o zaman da mı yazmayalım???

 308. tnSu Says:

  hocam bn meslek lisesi tekstiL bölümnde okuyorum.

  Fakat tekstil bölümün isdemyorm.üniwersitede başka bir bölüm seçe bilrmiym.
  Mesela radyo telewizyon weya basın ve yayıncılık gibi. yani kendi alanım dışında başka bi meslek seçsem.gire bilirmiym.beni aLıralr mı.

  cewp werirsenz sewnirm. şimdien teşekkürLer. (:

 309. totafarado Says:

  sabriyeda D “metep dışı” İ “metep içi” olmalı. kılavuzda o tabloların başında açıklamaları yapılmış ama inceledinmi bilmiyorum. dışardan gelenler öncelikli denebilir

 310. totafarado Says:

  cangül tabloların başlangıcında açıklamaları var o işaretlerin. dolmayan bölümse yazarsan bu senede aynı durum olursa girersin. dolmamış demek. yeni açılan bölümde olabilir. işaret açıklamalarına bak derim. kılavuzda yer alıyor. yeni açılan bölüm ise sınavsız geçişlemi dolar yoksa öss puanıylada alırmı bilinmez

 311. çiğdem Says:

  Ben bir sey merak ediyorm. Ben geçen sene mezun oldum össye girmedim ve sınvasız geçiş hakkımı kullanmak istedim.Ama olmadı bir takım aksilikler cıktı bu sene össye girdim ama beklediğim puanı alamadım acaba sınavsız geçiş hakkım hala geçerli olabilir mi?

  (Ayrıca meslek lisesi mezunuyum. Lütfen yardımcı olun)

 312. melike Says:

  hocam ben düz lise mezunuyum iki yıllık terçite kendi alanın dışında terçih yaparsan puanın düşermi

 313. melike çavdurel Says:

  arkadaşlar pazarlama ve dış ticaret bölümlerinin 4 yıllığa geçiş için bölümleri var mı biliginiz varmı acaba?

 314. totafarado Says:

  çiğdem evet geçiş hakkın var. geçiş hakkı öss ye girince kaybolmaz. öss de istediğin puanı alamadınsa tmm 4 yıllık yazmazsın olur biter. tercihlerine 2 yıllık geçiş hakkının olduğu bölümleri yazarsın olur biter. aobp ile alınırsın öss puanına bakmazlar. barajı geçemediysen bile sınavsız geçiş hakkının olduğu bölümlerden tercih yapabilirsin

 315. totafarado Says:

  melike 2 yıllıklar 0,3lü alandan alıyor genel liseleri. bu sene yerleşir ve gitmezsen bu yerleştiğin 2 yıllığa, seneye aobp yarıya düşer

 316. AHMET Says:

  AMInız koyuyum bi boka yarmz

 317. gülsüm:( Says:

  hocamm yardımlarınız ihtiyacım var hala tercih yapmış dilimmm bras yardım ederseniz çok sevinicemm :)):

 318. gülsüm:( Says:

  rafet hocammmmmm nerelerdesinizz.yanımızda omanız gerekirken siz yoksunuzz::(:(

 319. lela Says:

  yha bu nasıl saçma bişeydir anlayamadımm yha.2 yıllıklarda 0.3 lük dileme bakılıomuşş yanii bi öğrencnin 0.8 lik dilimi 320 lerde ve daha yukarısını alırsa 0.3 lük dilimi ancak 290 280 lerde biişe oluoo ne saçma yhaa herkesin yüksek yapması lazımki 2 seneliğe mi girsin.0.3 lük dilime göre alınıosa 2 yıllığa biraz zor gireriz.benim 0.8 lik dilimim 291 ,0.3 lük ise 252 o zmn ben istediğim bölüme giremiorum ve istediğim bölüm de 280 lerde 270 lerde alıooo.

 320. lela Says:

  böle saçma bişe olamaz hakkımızı aramalıyız(düz liseliler)zaten mesleklere öncelik veriolarr bizi boş yer kalınca alıolar 0.3 le almaları da haksızlık.bize büyük bi haksızlık oluo.itiraz edilmesi lazım.bi de meslekler dioki düz liseliler bizim önümüze kapatıo asıl kapayan onlarr…

 321. serkan Says:

  hocam ben 227 puan aldım nere gelebilir

 322. lela Says:

  hoca cvp vermiokii boşuna soruosunn.ama hangi meslek mi düz mü olduğunu yazarsan eğer düzsen hangi alandan oldğunu yzarsan ben biraz yardımcı olabilirim

 323. lela Says:

  ama sözelden yrm edebilirim diğer bölümler hakkında bilgim yok:)

 324. totafarado Says:

  lela hadi diyelim düz liselileri 0,3 lü deilde 0,8 li aldılar 2 yıllıklara. yine aynı olur durum bnce. 0,8 den alınırsa puanlar aynı kalmazdı 0,8 e göre yükselirdi. sen yine aynı durumda olurdun. 270 lik yerler olcak 330. durumun aynı kalmadı mı şu durumda?

 325. ilknur Says:

  sayısal bölümü (anadolu lisesi) mezunuyum ama EA1 veya SÖZ1 puanımla tercıh yapmak istiyorum puanım kıraılmadan hangi bölümleri tarcih edebilirim (2yıllık veya 4yıllık)
  EA1=322
  Söz1=324

 326. DİdEM Says:

  totafarado banada cewap werirsen cok sewinirim ben düz lise mezunuyum say 1_puanım 190 0.3lü hali basarı sıralamam ise 0741232 acıkögretim haric 2yıllıkları tercih etmek istiyorum say 1den ama optisyenlik,peysaj yada odiyometri alanlarını istiyorum ama bu alanların kacla aldıklarını vs. hakkında bilgim yok bana yardımcı olabilirsen sewinirim epostama mail olarak cewap yazmanızı rica etsem cok şey istemiş olur muyum acaba 😕

 327. lela Says:

  ama sonuçta kimsenin puanı tam olarak istedikleri yerlere tutmuo ben bu sitede onu gördüm herkes çaresiz.0.3 lü puanımız nereye yeterki allah aşkına sana soruorum.napcaz 4 yıllığa yetmio puanımız herkes 223 le 210 la 252 ile nereye girebilir.şu anda tek ümidim 2 yıllıktı ve o ümidim de kaybolmaya başladı.

 328. ismail Says:

  HOCAM;
  Düz lise ea bölümü mezunuyum at antrenörlüğü bölümünü istiyorum ea1 0.3 puanım 230.845 başarı sıram 0567034
  gecen sene en dusuk puanı bıraz yuksekle almıs 15 20 puan kadar yazmamda fayda olurmu yoksa baska alanamı yonelmelıyım ??

 329. DİdEM Says:

  aynen katılıyorum sana lela ümit diye birşey kalmadı zaten ne yapıacagımızı da bilmiyoruz öyle debeleniyoruz

 330. lela Says:

  totafarado sakın sen yanlış bilio olmayasınn?2 yıllıklar kendi alanlarının dışında öğrenci alırlarken 0.3 lük puan dilimine bakıolar diye biliorum be.tersi olunca çok saçma oluo çünkü.

 331. lela Says:

  geçen sene benim 2 arkadaşım da 2 yıllığa 0.8 lik puan dilimine göre yerleşmişlerdi.ve düz lise mezunuydular.

 332. totafarado Says:

  lela yanlış biliyorsun. sana http://www.dogrutercih.com/genel-lise-mezunlari-tercih-secenekleri.php adresine bakmanı öneririm. 2 yıllık lar AYRIM YAPILMAKSINIZ TÜMÜ düz liseliyi 0,3lü alndan alır. ister say.cı ol say.la alan myo yu tercih et istersen say.cı ol ea dan tercih et aynı

 333. totafarado Says:

  GENEL LİSE ÖĞRENCİSİ NEYE GÖRE 2 YILLIK TERCİH YAPACAK?

  Meslek liselilerin kendi alanlarındaki bölümlere sınavsız ve öncelikli yerleştirilmeleri ardından, genel lise mezunları 2 yıllık bu bölümleri, sınavın “ortak alan derslerinin” yer aldığı ilk bölümünden aldıkları puanlarla tercih edebilecek. Bu tercihlerde adayın 0,3’lük dilimden aldığı puanları göz önünde bulundurması gerekecek. Örneğin bir EA çıkışlı genel lise öğrencisinin, tercih edeceği 2 yıllık program hangi alandan alırsa alsın; ilgili AOBP’si 0,3 ile çarpılacaktır. Adayın SÖZ tercihleri SÖZ-1 puanının, SAY tercihleri SAY-1 puanının, EA tercihleri EA-1 puanının 0,3’lük diliminden tercih edilebilecektir. Adayın bu tercihleri yapabilmesi için 160 barajını geçmiş olması gerekmektedir. Ancak, sadece 160 barajını geçmiş olmak, kontenjansız AÖF tercihleri hariç, bir ön lisans programına yerleşmede yeterli olamayabilir. Aday, tercih formunda aynı anda 2 yıllık ve 4 yıllık tercihlerini sıralayabilecek, bu sıralamalar “kendi içlerinde” bir istikrar gösterecektir.

  Bir de hem meslek liselilerin hem de genel liselilerin ÖSS puanlarıyla tercih edebilecekleri 2 yıllık ön lisans programları vardır. Bu programlara sınavsız geçişle öğrenci alınmamaktadır ve yerleştirme önceliği mezun olunan okula göre değil, ÖSS puanıyla belirlenmektedir. Kılavuzda Tablo 3B’de yer alan bu programları tüm genel ve meslek lisesi çıkışlılar 160 barajını geçmiş olmak koşuluyla, ÖSS birinci bölüm puanlarının 0,3’lük diliminden tercih edebileceklerdir. Bu programların toplam kontenjanı 960’tır.

  YAZI “MEB” KAYNAKLIDIR

 334. totafarado Says:

  ayrıyeten http://www.dogrutercih.com/oss-bolum-analisti.php adresinden sorgulayın. bana inanmanıza gerek yok int ve kılavuz önünüzde

 335. busra Says:

  arkadaslar bukadar karamsar olmayın barajı acan herkes yerlesecek dedıler bunu bosa solemdıler 2006 yılındakı kadar duser puanlar bnce tekrar edıyorum bnce:))2 yıllıklarda 0,3 ıle yerlesırler ayrıca

 336. lela Says:

  evt haklıymışsınn..malesefki öyleymiş.ama herkes farklı bişeyler söleyince kafam allak bullak oldu işte.

 337. busra Says:

  lale bende duz lısesıyım sayfanın yukarısında hakkımızı aramalıyız dıyorsun ya 2 yıllık için pekı o ınsanlar napsın sadece 5 yada daha az yerlerı tercıh edebılıyorlar bu gaddarlık olur o ınsanlar için ama duz lıselıler ıstedıklerı her yerı kazanabılıyorlar 2 yıllıga gırmıs bırcok kısı war unutma saygılar ….

 338. lela Says:

  totafarado bu arada beni bilgilendirdiğin için çok sağol

 339. uaslan06 Says:

  bu sene çok şanslınız arkadaşlar..valla geçen sene 310 puanla bi yere yerleştim ama pişmanın keşke bi sene bekleseydim..işletme iktisat iö ler 100 er 100er artmış kontenjanları..valla ummadığınız yerlere girceksiniz söleyim..şükredin halinize

 340. SeDa Says:

  ya arkdslarr sizce sozelden puanlar düşer mii?bnm sozel 2 295 e sanat tarıhı feln glrımıı sizceee cv verınn ltfennn??

 341. busra Says:

  seda bıldıgım kadar sozel we ea pek dusus olmazmış sayısal ogrencısı hepsınden az oldugundan en buyuk dusus saysaldanmıs 295 puanla yerlsırsın ama bence tabı:))))

 342. gülseren Says:

  meraba hocam ben gecen sene ege muhasebeyi kazandım ama kayıt yaptırmadım çünkü biraz cahillik de yaptım bu sene tekrar girdim sınava ve puanım düştü tabii şimdi şuanda 4 senelik yazmayı düşünmüorum çünkü puanım düşünce bana gelen puan 260 oldu bende şimdi kararsız kaldım iki senelik yazıp tekrar grsem mi yoksa bi sene daha mı hazırlansam bilemiorum bu sene iki senelik yazarsam sağlık üzerine istiorum

 343. gülseren Says:

  sağlık istiorum demiştim ama düz lise mezunuyum anlıyacagınz bende işler baya karısık ve cıkamıorum lütfen yardımcı olun

 344. lela Says:

  walla düşcek diyolar ama ne kadar düşer bilinmez tabi.ama sen 295 puanla mutlaka sanat tarihine girersinn.bi de düşücek düşün kim bilir ne kadar olur

 345. ares Says:

  hocam burda dıyosunuz ya 0.3 lu dıye bu okul puan kısmımı benımkı ea1:0.3 le carpılmısı229,522 0.8 le capılanda 267 cıvarında bı yer gelme olasılıgı var mı

 346. ares Says:

  ya rkadaslar bıl gınız vardır sızın ea1 0,3 lu229,522 0,8 lı 267 cıvarı bı yer gelır mı sızce ben hayal kurabılırmıyım

 347. ömer salig Says:

  sevgili hocam ben düz liseden mezunum ve su ürünleri önlisan programını yazmak istiyorum.EA1 puanım 231.
  sizce yerleşme şansım ne kadardır?
  şimdiden teşekkürler..
  iyi günler dilerim

 348. melike:) Says:

  ares 0.3 lü puanınlada girebileceğin yerler var kitapçığa bir göz gezdir istersen

 349. pınar Says:

  puanım 282 2 yıllık üniversite istiyorum nereleri tercih edebilirm yardımcı olabilirmisiniz
  istanbul içi

 350. ŞEVVAL Says:

  slm hocam ben düz lise mezunuyum.2yıllık tercih etmek istiyorum.0,3 lük puanlarım söz1 242,066 say1 224,937 ea1 240,113 sizce neler gelir.Özellikle bilgisayar tekn ve prog ve sağlık bölümlerinden istiyorum.ayrıca kılavuzda uzaktan eğitim diye bir sistem var acaba açıköğretim gibi mi yoksa farklı mı? Yardımcı olun lütfennnnn

 351. mustafaatmaca Says:

  hocam ben sozelciyim sözel 1 0 8 lik puanım 255 , 03 lük 217,966 , eşit ağ 0 8 lik puanım 236 0 3 lük 201 ve 2 yıllık yazılabilirmi sizce tercih yapıp 2 senelik herhangi biryer yazsam dogru olurmu turızm otelcilik muhasebe halkla ilişkiler yazılabilirmi bu puanlarla gelirmi buralar tavsiyeniz ne ayrıca besyo yada gircem

 352. mustafaatmaca Says:

  şevval baksana puanların ii kısım daha ne ıstıon be .D:D:D

 353. mustafaatmaca Says:

  valla bu sene oldu oldu olmadı seneye zor kardeşim unutun yazın bıyerler okuyun bence neresı olucaksa olacagı varsa dıyım bu sene kontenjanlar cogaldı sıralama düşer düşer sana gelir kafa yorma

 354. hılal Says:

  rıfat hocam nerdesınız yaaaaaaa sıze ihtıyacımız var lütfen dönün nerdeysenız yaaaaaa….soru işaretleri çogaldı haberınız olsun.nasıl yetışeceksınız?bız çıldırmak üzereyız.HOCAAAAAAAAAAMMMM:(((((

 355. cangül Says:

  mrb ea1 0.8 li 288.039 0.3 lü 241.207
  söz1 0.8 li 297.069 0.3 lü 250.018 süper lise mezunuyum sizce yerleştırmelerde meslek liselerinden bana yer kalır mı??? yorumlarınızı bekliyorum

 356. uaslan06 Says:

  arkadaşlar rafet hoca gece geliyo..ben geçen seneden biliyorum..

 357. EdizEnes Says:

  hocam saygılar.bu sene ilk defa tercih yapcm puanım e.a1
  0,3; 219 0,8; 259.sizden tek ricam bu puanlarla ne yapabilirim.4 yıllık istiorum ama…maille cvplarsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.

 358. ali mert Says:

  kendi alanı içinde bile olsa 0,3 ile carpılacak sa sözel 1 0,3 le nası 345 alınır? ilahiyata felan girilio

 359. TEvfik Says:

  Hocam Sorum Şu ayni yıl 2 yuksek okul okunurmu Okunursa

  Kendi Alanım Makina bolumu SImdı bılgısayar progralam okumak ıstıyorum puanım kesılırmı !

 360. hacer Says:

  hocam ben 2004 kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum o sene giremedim .bu sene
  AĞIRLIKLI ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANLARI (AOBP)
  Sözel
  (AOBP-SÖZ) Sayısal(AOBP-SAY) Eşit Ağırlık(AOBP-EA)
  079,682 076,062 077,627
  bu sene kız meslek lisesi mezun vermediği için şansımız ne kadar yüksek bide yaş sınırı varmı ben 82 doğumluyum saygılar

 361. baha Says:

  merhaba hocam ben 0,3 oblu 261 oblu puanla Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik yazsam bi yerler gelırmı hacam şimdiden teşekkür ederim

 362. samet mat Says:

  mrblar iyi çalışmalar dilerim acıkcası puanlarım cok iç açıcı değil ama 2 yıllık tercih yapmak istiyorum düz ea mezunuyum ve 0,3lü söz-1 puanım 222 say1 puanm 183 ve ea1 puanım 212 basarı sıram 855 bin cıvarında grafık tasarım -bilgisayar tekn ve programlama, bankacılık, halkla ilişkiler uluslar arası tıcaret vb gıbı bolumler yazarsam gelme şansı % kaç olur hocam

 363. Dilan Says:

  bende geçen yıl ticaret lisesinden mezun oldum bu yıl bankacılık ve sigortacılığı okumak istiyorum paun ım yeterlimi aceba ea 143 ek paun da alırsam

 364. Eren Says:

  arkadaslar ben duz lıse sözel mezunuyum 0.3 AOBP 192… İki yıllık bıyer yazabılırmıyım.cevap yazarsanız sevınırım:D

 365. ali mert Says:

  bnm 0,3 lü sözel puan 232 ya ben girebilirmiyim :S

 366. ali mert Says:

  söz 0,8 li 276 ama kendi bölümüm sözel olsa bile 0,3 le carpılıo anlamadım :S

 367. ESRA Says:

  ben açıköğretime yarleşmek istiyorum nasıl tercih yapmalıyım

 368. fatma Says:

  slm ben genel lise mezunuyum bölümüm sözel ben 2 yıllık yüksekokula gitmek istiyorum ancak öğretmenler 0,3 le çarpılmış puanına bak diyorlar 0,3 le çarpılmış puanım ise 233 küsür 0,8 le çarpılmış olansa 275 küsür ancak dersanemdeki rehber öğretmen bir yere girmemin zor olduğunu söyledi bana yardım edin lütfen ne yapabilirim bu yıl kesin girmem lazım lütfen şimdiden teşekkür ederim

 369. ömer salig Says:

  hocam nerdesiniz?yorumlarınıza ihtiyacımız var..

 370. murats Says:

  Merhabalar ben 2002 yılı Elektronik bölümü mezunuyum bu seneki sınada sayısal 185 ea 224 sozel 200 aldım uzaktan eğitim ve açık öğretim işletme bölümüne tercihlerini yapmak istiyorum uzaktan eğitim olarak ne yapmam gerekiyor

 371. devran Says:

  slm hocam ben iki yıllık hakkında hiçbirşey bimiyom

 372. ömer Says:

  hocam bişey sorcam.Ben 4 yıllık makina mühendisliğinde okuyorum aynı zamanda açıköğretim iki yıllık işletme okumak istiyorum.. Buna imkan varmı ve nasıl tercih yapıcam???Şimdiden teşekkür ederim…

 373. nazlı Says:

  mrhb hocam ben düz lise mezunuyum ve iki yıllık tercih etmek istiyorum.Mantıklı tercih yapmak istiyorum.Hocam sizce hangi alanları seçmeliyim.Şimdiden teşekkürler,yardımcı olursanız sevinirim.Bu arada puanım 0.3 ile çarpımı eşit ağırlık1 254,sözel1 254,sayısal1 214

 374. gülşah Says:

  mrhb hocam ben düz lşse mezunuyum ve iki yıllık tercih etmeyi düşünüyorum ama hangi bölümler daha mantıklı bilmiyorum.bu konuda bana yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim.puanlarım söz1 262,ea1 244,sayısal 207.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.birde hocam mezun olduktan sonra hangi alandan daha rahat iş bulabilirim

 375. gülşah Says:

  Hocam nerdesiniz lütfen biraz çabuk

 376. hatice Says:

  hocam ben düz lise sayısal cıkışlıyım öss ham puan 170 okuldan 67 geliyor .2 yıllık tercih yapabilirmiyim yapabiliyorsam nereleri yapablirm??

 377. Metin Says:

  Selam Hocam Ben Düz Lise Sosyal Bilimler Mezunuyum
  EA1 le Alan Yerleri Tercih Edersem Sözelci Olduğum İçin Puanım Düşük Kalırmı ?
  Söz1 Puanım 0.3 0.8
  214 251

  Ea1 Puanım 0.3 0.8
  197 233

  Bu Puanlarla 2 yıllık Ankarada ya da Eskişehirde
  Hangi Bölümleri Tercih Etmeliyim Sizce..
  Birde Bu Puanlarla 4 yıllık üniversiteye Girme Şansım Varmı

  Bunları Öğrenmek İstiyorum Yardımcı Olursanız Sevinirim
  Kolay Gelsin

 378. fatma Says:

  slm yazdığımız sorulara yanıt verin ne olur çok ihtiyaçımız var tercihlerin bitmesine çok az bir zaman kaldı lütfen yardımcı olun 😦

 379. başak Says:

  ben lise 4 öğrencisiyim 91 doğumlusuyum 2 yıllık geçişte gelecek yıl için problem olur mu?

 380. ismail Says:

  merhaba hocam ben düz lise mezunuyum 280 söz.1 aldım nerelere gidebilirim? yardfımcı olursanız sevinirim

 381. lela Says:

  malesefki öyleymiş kendi alanımız bile olsa 0,3 le çarpılıyomuşş ben de anlamadımm walla çok saçma bişeyy.

 382. serdar Says:

  bana göre 2 yıllık okuyacagına 4 yıllık acık ögretim okumak daha mantıklı iki yıllkıla meslek lisesi aynı arkaadslar ehm askerligide hic yaramıyo bence iyi düsünün

 383. derya Says:

  s.a hocam
  ben ea-1 PUANIN 206,561 2 yıllık bi bölüme yerleşebilirmiyim

 384. derya Says:

  yada hangi bölüme yerleşebilirim ya hiçbişey bilmiyorum yardmcı olrsanız sevinirim

 385. derya Says:

  yada hangi bölüme yerleşebilirim ya hiçbişey anlamadım yardmcı olrsanız sevinirim

 386. ceylan Says:

  hocam ben eskişehir anadolu üniversitesi adalet böl.istiyorum.bu üniversite açıköğretim ama ben derslere girmek istiyorum.nasıl yapcam yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

 387. ceylan Says:

  kimse yokmu lütfen bilen arkadaşlar yardımcı olsun bugün tercih yapcam

 388. SoneR Says:

  2 yıllık bilgisayar teknolojileri bölümü okumak istiyorum. İmam hatip lisesi öğrencisiyim. 0,3 lü y-öss puanım (214) tercih yapabilirmiyim yapabilirsem nereleri yapabilirim. Yardımcı oLursanız Çok sevinirim Yoksa bir aile faciası yaşayacağım gibime geliyor 😦

 389. ulaş Says:

  hocamm kılavuzun 149.sayfasında düz lise mezunlarının türkçe matematik alanlarından mezun olanlar aşağıdaki programlara yerleştirilirken ilgili aobp leri 0.8 le çarpılır dior orda atıorum ea1 muhasebe yüksek okul var muhasebenin 2 yıllığın seçerken 0.8 ile olan puana göre seçmiomuyuz yoksa kılavuz yalanmı söylüorrr????

 390. cansu Says:

  mrb hocam ben 2007 yılında kız meslek lisesinden mezun oldum bölümüm çocuk gelişimi okuldan gelen puanım 85 öss söz 180 iki yıllığa gitmek istiyorum gidebilirmiyim lütfen en kısa zamanda cvp bekliyorum kolay gelsin

 391. aytül Says:

  merhaba herkese…ulaş sen 149.sayfada lisans programlarına bakmışsın bu da 4 yıllık tercihler için 0.8 ile çarpıldığını gösteriyor.ben de çok araştırdım ama gerçekten düz liseliler için alan içi veya dışının farketmeyip 2 yıllıkta 0.3 ile hesaplanması çok saçma bende düz lise sözel mezunuyum 0.3 ile hesaplanmış puanım ile alan dışı tercih yapıcam.yani siz önlisans programlarına bakacaksınız arkadaşlar herkese kolay gelsin inş. herkes istediği bölümlere yerleşir unutmayın bu sene şansımız yüksek umutsuzluğa kapılmayın sakın hekese başarılar…

 392. lela Says:

  ewt ulaşş doğru söylüyosunn.ben de baktım öyle yazıyodu.ama herkes 2 yıllık tercih ederken 0.3 lü puana göre tercih yapıldığını söylüyobenim de kafam çok karıştıı

 393. ulaş Says:

  ben hayatımda böyle bi komedi görmedimm aydın üniv dekanına sordum ve benim dediğime doru dedii ama ne dersaneler nede okuldaki öğretmenler bunu okumuo galiba… ben ösymnin kılavuzundaki açıklamaya göre yaptım tercihlerimi ama yinede en alta kendimi garantiye alıcak 3 4 tane yazdım….
  muhasebe bankacılık lojistik … 0.8 le 2 yılıkları…

 394. ulaş Says:

  bişeyide eksik yazdım 0.3 le seçilio 2 yıllıklar büyük çounluğu ama tablo 6a daki 146 da bazı 2 yıllıklar ea cıları 0.8 le alıo..açın bakın

 395. Engin Says:

  Merhabalar hocam, Ben anadolu teknik meslek lisesi öğrencisiyim. 1 tane sorumlu sınavım kaldı. Ağustos’ta ortalama yükseltme sınavına gireceğim tekrar… Ve ben Bu sene sınavsız 2 sene’lik geçiş hakkımı kullandım. Geçen sene öss’ye girmiştim ve Üniversite’ye yerleştim. Ama bütünleme sınavlarım yüzünden kayıt olamadım. Bu durum tekrar sınavsız geçiş hakkımı etkilermi? Öncelik sırası bizde nasıl olacak ? Yardımlarınızı bekliyorum…

 396. totafarado Says:

  ulaş başlıkta diyorki 149. sayfada “Ortaöğretimdeki Alanlar İle Aynı Alanlardaki Lisans Programları” yani 4 yıllık. yüksekokul yazsada o yüksekokullar 2 yıllık değil 4 yıllık. hemşirelikte yükseokul da fakat 2 yıl değil 4 yıl. bizim dediğimiz MYO dur ve 2 yıllıktır. onlar ayrı

 397. sinem Says:

  mrb benım sözel1 puanım eklı 03 ıle carpımı 221 2 yıllık tercıh yapacagım bu puanla gıdebılırmıyım sızce sımdıden tsk…

 398. serdar Says:

  0,3 puanına göre yapacan bu kaadr basit ulas

 399. lela Says:

  hayır bence bu kadar basit değillll..gördüğünüz gibi herkes farklı bir şeyler söylüyor.kime inanıcağımıza şaşırdık kaldık.

 400. ecem Says:

  ıı aksamlar ben ben sayısal ogrencısıyım sozelden tercıh yapmak ıstıyorum puanım ne kadr duser neye gore tercıh yapmalıyım bana yardımcı olurmsnz

 401. ecem Says:

  ıı aksamlar ben sayısal ögrencısıyım ama sozelden tercıh yapmak ıstyrum puanım ne kadar duser ve neye gore tercıh yapmlyım bana yardımcı olurmsnz

 402. ecem Says:

  yaaa kımse yokmu bana yardımcı olcaaaak :-(((

 403. ulaş Says:

  iyide kardeşim muhasebe fakülte yazıo altında muhasebe yüksekokul yazıoo dalgamı geçiosun benle muhasebe 2 ye falanmı ayrılıo ??

 404. lazerion Says:

  yardım lütfen. açık öğretim okumak istiyorm fakat istediğim bölümün açıktan okuma imkanı yok heralde öyle duydum birde buradan duymak istedim çoçuk gelişi bölümün açık öğretimden bitirme olası mümkünmü yoksa illa okula gidip bitirmekmi esas alınıyor cevaplarsanız sevinirim

 405. totafarado Says:

  ulaş arkadaşım tablo4 te yer alan 1161349 kod nolu “Dumlupınar Ünv. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu muhasebe bölümü”ne bakarsan kılavuzdan, 4 yıl olduğunu göreceksin öğrenim süresinin. ayrıca 3021126 kod numaralı “Girne Amerikan Ünv. İşletme ve Ekonomi Fakültesi Muhasebe bölümü” ne de bakıcak olursan yine öğrenim süresini 4 yıl göreceksin. Aralarındaki fark yüksekokul ea1 den fakülte ea2 den alıyor. Birçok örnek verebiliriz dier bölümlerden de. mesela hemşirelik. Ayrıca dalga geçilcek zamanda değiliz sende onaylarsınki. Aralarındaki farkı bilmiyorum yalnız ne farkı var eğitim olarak araştırmak gerekli

 406. totafarado Says:

  Her yüksekokul demek değildir 2 yıllık. Tablo 3 te ise 2 yıllıktır, tablo 4 te yer alıyorsa yüksekokul da olsa 4 yıllıktır. Zaten sayfa 149. sayfanın başlığından LİSANS vurgusu yapılmış. 2 yıllık MYO muhasebe ile karıştırmamak gerekli oradaki “yüksekokul” ibaresini

 407. totafarado Says:

  KESİN BİR BİLGİ VAR Kİ ODA GENEL LİSELERİN ALANLARINA BAKILMAKSIZIN 2 YILLIK MYO LARA 0,3 TEN ALINDIKLARIDIR

 408. TATLIBELA Says:

  zaten doğru tercih sitesine girdiğimizde 2008 tercih süzgecini tıkladığımızda açılan sayfada da şu yazılı —–>Genel Lise mezunlarının, 2 yıllık MYO Programlarını 0.3 AOBP’li Y-ÖSS Puanları ile tercih edebilecekleri programdır. <—– ve bende öyle biliyorum 2 yıllık tercih edecekse 0,3 lü puanına göre yapılmalı…

 409. ulaş Says:

  tatlı bela süpersinnn=)

 410. ulaş Says:

  pekii tercih listemizi baştan yapıcaz o zaman 220 0.3 lü puanım sizce bi cacık olurmu ?ea

 411. fatma erzin Says:

  slm hocam ben busene ossden 1. bolum 291 2. bolumden 270 aldım bana tablo 4 ten de tercıh yapabılcegım soylenıyo ben sozelcıyım tablo 4 bakıorum ancak benım puanıma gore yerler yok 2 yıllık yazsam 03le carpılmıs halı 246 edıyo yıne bı yer yok dogrudurust ne yapcam anlamadım bana yardımcı olursanız sevınırım

 412. sümeyye Says:

  ben 2.kez öss girdm imam hatip lisesi mezunuyum sözel 1 den 161 sözel 2 den 154 yaptım sınawsız geçiş hakkımz war ben girebilirmiyim weya alan dışı bi tercih yaparsm nekadar puanım kırılır cwp werirsnz sewinirm.

 413. bilge Says:

  ben mml gıda mezunuyum tercihlerimi alanım dısında yaptım 2 yıllık oss sozel puanım 185 ea 165 muhasebe yada cocuk gewlısımıne gırebilirmıyım lutfen yard olun

 414. duygu Says:

  mrb hocam ben açık lisede okuyorum bizim 2yıllık tercih yapabilmemiz için diploma notumuzun kaç olması gerekmektedir

 415. sinan Says:

  slm hocam bn anadolu meslek lisesi mezunuyum sınıf arkadaşım ortaöğretim başarı puanı 70,bnm 68,arkadaşım ikinci tercihe hacettepeyi yazdı,bn ilktercihimi hangimize öncelik tanınıtır şimdiden tşkler.

 416. Rafet Dağlı Says:

  Sinan; tercih sıralamasının bu anlamda hiç bir faydası yoktur. eğer o birinci sırasına yerleşemezse öncelik hakkı yine onundur. yani ilk sıraya yazdım diye senin bir avantajın olmuyor.

 417. Rafet Dağlı Says:

  duygu; eğer genel açık lise okuyorsanız sınava girip 145 barajını geçmeniz gerekir. yani diploma notunuzun bir önemi yok.

 418. Rafet Dağlı Says:

  sümeyye; ihl lerin sadece açık öğretim 2 yıllık var. alan dışı yaparsan test-1 0,3 lük yerdeki puanına göre yapabilirsin.

 419. rüya Says:

  düz lise eşit ağırlk mezunyum o.3 le çarpılmş söz1 sıralmm 229902 çocuk gelişimi olamazmı acaba? birde 2 yılıık halkla ilişkilr mi daha avantajlıdr yoksa 2 yıllık halkla ilişklr ve reklamcılık mı?
  lütfen yalvarrım yardım edin:(

 420. hayal Says:

  hocam ben duz lıse mezunuyum 2 yıllık ascılık okumak istıyorum ama ascılık alan bölumlerde hep basarı puanıyla almıs yanında D yada İ yazıyo yanı D yazan bölumleri ben tercıh edebılırmıyım. d yazan yerlere duz lıselılermı yerlesıyo basarı puanı yuksek olanlarmı yanı..acaba yerlesebılırmıyım bu konuda yardımcı olurmusunuz

 421. hayal Says:

  hocam cevabınızı mail adresıe gonderebılırmısınız tesekkurler

 422. hayal Says:

  ve benım basarı puanım en son gıren bıcok kısıden daha yuksek benım puanım onlardan yuksek olsa bıle öncelık sırası meslek lıselılerın mı olur

 423. duydu Says:

  hocam genel lise deil açık öğretim lisesi ama ana sınıf öğretmenliğini okuyorum 2yıllık geçiş için diploma puanına ihtiyaç olmazmı ozaman

 424. sevgi Says:

  sizce hocam üniversite ham puanları önümüzdeki yıl dahada düşermi

 425. selin Says:

  öss söz1 03 le çarpılmış hali 244 büro yönetimi ve sekreterlik okumak istiyorum 2 yıllık bu puanla olurmu balıkesir merkezde yerleşme imkanım nasıl i.h.l mezunuyum

 426. abuzittin Says:

  gotunuzu sikeyim

 427. totafarado Says:

  hayal istersen öss 1.cisi ol yinede en düşük meslek lisesi bile senden önce girer. meslek liseliler dolduramazsa myo yu ozmn sen girersin. Ayrıca D ifadesi metep dışı, İ ifadesi metep içi demektir. Yani bi tür önceliktir meslek liseleri alınırken. SEn düz lise isen onlar seni bağlamaz biliyorum

 428. EdizEnes Says:

  arkadşlar yazılanları okudum bana şunu açıklayabilrmisinz?lütfenn!düz lise mezunları 2 yıllık tercih yaparkn ne olursa olsun 0.3 le çarpılı olanamı bakıo????ona göremi yazmamız gerekio.eğer öles biraz geç kaldım.çünkü terch yaptımm……ne yapmm gerekio şimdi.bilgisi olan lütfn bi cvp yazsın.

 429. rüya Says:

  evet 2 yıllk tercihler 0.3 ile çarpılo

 430. rüya Says:

  2 yıllık çocuk gelişiminde i ve d harfleri var burdaki D harfi il dışndan alıo mu demk yoksa düz liselrimi alıo demk?
  lütfen lütfen biri cvplsn

 431. selin Says:

  lütfen bişey söyleyin………………….

 432. EdizEnes Says:

  tercihleri değiştirme imkanı var mı?

 433. kamil Says:

  metal işleri bölümü mezunuyum geçiş hakkımı kullanmak istiyorum fakat memur olduğumdan okula gitmeden açık öğretim gibi okumak istiyorum.Böyle bir okul varmı

 434. elmas Says:

  selncm en düşük afyon batman kocaeli var 270 le almış olan yerler birde balıkesire ve tokata yani açılmış büro yön. sekrt. gelirmi gelmez mi bişey diyemem ama yazim mi yazmim mi ona kesinlikle yaz derim gerisi sana kalmış arkadaşım ama en düşük yerlere puanın yetmesede yaz yeni açılan bölümleride unutma ok kib başarılar cnm:)

 435. elmas Says:

  ha bu arada selincm gelmicek deme sakın gelebilir yani barajıda çektiler aşağıya şansını dene 🙂

 436. ali Says:

  2006 endüstri meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum.diploma puanım 4.60 itü endüstriyel elektronik bölümüne girebilirmiyim.say1 puanım 284

 437. gül19 Says:

  mrb hocam ben 4 yıllık atatürk üniversitsi ekonometriyi verdim tercihimde 1 tercihim ama yeni acılmşdıye puanı yoktu ve benim ea 2 puanım 240 girebilirmiyim lütfen bi cvp yazın

 438. ÇİGDEM Says:

  hocam ben meslek lısesı 1. sınıftan bu sene bıraktım seneye tekrar gıdecegım.ve 2. sınıfa geçtıgımde bılgısayar bölümünü tercih yapacagım.ama bazı arkadaşlar meslek lısesını bıtırınce dırek 2 yıllık unıversıte hakkı artık kaktı dedıler hocam 2 yıllıga dırek geçış yapabılırmıyım hala boyle olanagım varm bunları merak edıyorum.bıde nasıl yapabılırım ben okulu bıtırene kadar bu dırek geçiş artık bıtmış olur mu şimdiden çok teşekkur ederım sagolun

 439. Rafet Dağlı Says:

  çiğdem; şu anda sınavsız geçiş iptal edildi diye bir şey yok. ne zaman iptal edileceği diye de bir şey yok.

 440. mehmet05 Says:

  mrb benim kafama bir şey takıldı
  düz liseden gelen bir öğrenci 2 yıllık bir bölüm yazarken (kendi alanında mesela sözel mezunu 2 yıllık sözel bölüm yazacak) 0.3 puanına göre alınacaksa o zaman niye 2 yıllık bölümler sözel ea say diye ayrılıyor?

 441. mehmet05 Says:

  yada ben mi yanlış anladım?
  bilgilendirirseniz sevinirim

 442. kaysı kentli Says:

  ya adam mezun olmuş neden 03 dilimden tercih yapıyor ki böyle iş mi olurmuş olmaz ya böyle şey……….

 443. sado Says:

  0,3 len yapılıyor arkadaşlar kendi alanınız olsun olmasın

 444. nemo Says:

  arkadaşlar bu pazarlama bölümleri 4 yıllıkmı oldu öyle bişey varmış galiba tercih kılavuzundada 2 yıllıkta var ama

 445. ebru Says:

  hocam ben 2006 el sanatları mezunuyum diploma3.74 bir yere yerleşme imkanım ne kadar fazla bu konuda hiç bır fıkrım yok cvplarınız için şimdiden tşk edrm 🙂

 446. öznur Says:

  ben 2005 çocuk gelişimi mezunuyum…bu sene sınavsız geçişe başvurdum.orta öğrtim başarı puanım 69.767….tercihlerimi yaptım fakat sabırsızlanıyorum.sizce biryerleri kazanabilir miyim?2005 mezunu olmam ne kadar etkiler sonucu..lütfen cevap????

 447. öznur Says:

  abuzittinee bu msj çok terbiyesizsin….

 448. Rafet Dağlı Says:

  öznur sınavsız geçişte en önemli konu liseyi bitirdiğin yıldır. ilk önce en son mezun olan öğrenci alınır.
  geçen yıl bu bölümler 2007 nin dışında öğrenci almamışlardı. ama bu sene ne olur tam bilemeyiz. kesn bir şey söylemek gerçekten çok zor.

 449. sinem Says:

  hocam ben 2 yıllık ıcın baswurdum ama 4 temmuzda tercıh gunu sonmus ama 2 tercıhde bende tercıh yapabılırmıyım.2 yıllık için tercih uzatılması varmı ? yada 2 tercıhden yararlanabılıyormuyuz?lutfn cwp

 450. Rafet Dağlı Says:

  sinem; 4 Ağustosta sondu.. eğer tercihlerini vermemişsen. şu anda yapabilecek bir şey yok sadece üniversite kayıtları bittikten sonra ek kontenjanlar açıklanacak. boş yerlere başvuru yapabilirsin.

 451. sinem Says:

  hocam ek kontenjanlara peki tercih yaparsam yerlesebılırmıyım tarihi belirmi ılgılendıgınız ıcın cok tsk ederım sağolun

 452. Rafet Dağlı Says:

  http://ossli.blogspot.com/2008/08/ss-niversitede-2-yerletirme-ek.html bu siteyi takip et.
  ek kontenjan tarihleri üniversite kayıtlarından sonra başlar.
  burada duyururuz

 453. hilal Says:

  ben daha yeni başlıcam liseye ama üniversiteye gitmek çokkk istiyorum çoçukluktan beri halalim ben şimdşi kolayca gitmem için düz lisemi meslek lisesimi yok sa düz liseyemi gitmem gerekiyor cvb yazarsanız sevinirim

 454. Engin Says:

  Herkez yardım bekliyor ama yardım edecek birisi yok sanırım. Boşuna parmaklarınızı yormayın arkadaşlar kimse birşey yazmıyor…

 455. zeynep Says:

  baktım fakat ben en son sınawa girdiğimde sistem çok farklıydı, şimdi o kadar karişik ki 800binle almış ama puanı benim aldığım puandan yüksek, dolayısıyla kariştim kaldım neyse saol tercihimi yaptım 🙂 geçmiş ola…

 456. rıza_gün Says:

  arkadaşlar bu 2 yıllıklarda kendi alanında tercih yaparken 0,3 ile çarpılacak uyarısı ösym kitapçığının neresinde yazıyor acaba bilen varmı?

 457. hande Says:

  mrb.hocam..ben yabancı dil bölümü öğrencsym bu yıl lise son,sınava grcem,ama yabancı dil için 2 yıllk ünv.ler var mı hç bi bilgim yok…:(

 458. murat yaprak Says:

  hocam merhabalar ben busene mezun oldum ve anestezi radyoloji tıbbi labarotuvar odyometri optisyenlik gibi 2yıllık programları yazdım…ama yazarken içerden dışardan sütununa dikat etmedim..okul puanım 72 ve en sona 55,12yle alan eqe anestezi yazdım sizce burası bana qelir mi bu bölüm içerden ögrenci alıyo

 459. sefa Says:

  mrb hocam ben 17 yaşında bı gencım endutrı meslek lıseının 3 sınıfı okuorum benım aılem okumamı çok ıstıo bende ıstıorum benım 1 tek dersım dışında derslerım ii kotu olan dersım matamatık ben unuıversıteye gıtmeyı çok ıstıyorum çunkı bnde o azım olduhunu goruorum ben unıversıeteye gıdersem matamatık sorun olurmu ben ne yapmalıyım benı aydınlatırsanız çok teşekur ederım sıze şimdıden teşşkurler

 460. avni Says:

  hocam ben ankr güvercinlik endüstri meslek lisesi elektromekanik taşıcılar ( asansörve yürüyen merdiven sistemleri ) bölümünde okuyorum son sınıfa geçtim ve üniversitede hangi bölüme gitmem gerekir bana cevap atabilirmisiniz

 461. kakm Says:

  246 sözel puanımla 03 carpımı kocaeılde bıyere yerlesırmıyım ya 15ınde acıklancakmıs artık acıklansında rahatlıyalım

 462. elif Says:

  slm hocam bi sorum olacaktı ben sayısal öğrencisiyim kendi bölümümden 2 yıllık radfyoloji sectim puanlar o,3 le carpılıyomuşbunun hakkında bilgi vermenizi istiyorum şimdiden teşekkürler 🙂

 463. kübra Says:

  ben eml mezunuyumm üniversite 1yılı tamamlaym 2 yılımda braktım tekstilden tabiki simdide optisyenlik bölümünü okumak istiyorum .neler yapmam gerekiyo öyle bi şansım varmııı.ltfen bana yardmcı olun.cvp bekliyorum.

 464. buket Says:

  hocam ben duz lıse mezunuyum .sayısal mezunuyum . bu yıl ossden ea 230 aldım eklı corum 2 yıllık ısletme yaptım yatay gecıs yok dıye yatay gecıs warmı bu sene ve sızın yaptıgınız yorumları okudum en dusuk puan 56 yazıyor benım gırme sansım yokmu?tsk.ler sımdıden

 465. samet Says:

  hocam meraba benim sözel 1 den 0.3 lü puanım 243 fatihin tıbbi dökümantasyon ve sekreterliğini istiyorum gelir mi tercihler yapıldı yapılalı bu kafamdan çıkmıyor çok merak ediyorum inşallah bende diğer kardeşlerde hayal kırıklığı yaşamaz.

 466. samet Says:

  bu arada ben düzlise mezunuyum fatih üniversitesini en sona yazdım düz gelmezse özel olsun diye bunları bi önceki yorumda sölemeyi unutmuştum:d

 467. Rafet Dağlı Says:

  öss yerleştirme sonuçları için
  http://ossli.blogspot.com/ inceleyiniz.

 468. ahmed Says:

  hocam.. ben ticaret mezunuyum öss sınavına girmeden direkt 2 yıllık istedim ve öss kayıt bilgileri ni de doldurup okula teslim ettim. bankaya para yatırdım. ama ne yazıkki bazı nedenlerden dolayı tercih yapmayı atladım.. hocam çok zor durumdayım benim bu yıl mutlaka üniversiteye girmem lazım bunun bi çaresi varmıdır.
  teşekkür ederim..

 469. bahar Says:

  hocam ben 2 yıllık unv mezunuyum bu yıl tercihlerimde açıköğretim bankacılık tuttu ve benim açıköğretim iktisat işletme programlarına 3. sınıftan geçiş hakkım var her ikisinide okuyabilirmiyim .teşekkür ederim

 470. HAKANN Says:

  hocam ben bu seneki tercihimde bi hata yaptım özel üniversiteyi yazmısım oda geldı kayıt yaptırmasamda dusecek demi aobpnım bide bi sene icinmi düsüyor bu aobp off ya yaptıgım hataya bak

 471. ipek Says:

  tşk ederim hocam cvpladıgınız için dahada kararsızım demıcemm evet 4 yıllıgın peşinden gıdıcem karar verdım bır sorum daha var zahmet olmasa fıkrınızı ögrenebılırmıyım benım bölümüm (çocuk gelişim bölümün)önü açık bir bölüm iş imkanları olan bır bölüm diyorlar sizz ne düşünüyorsunuz katsayı farkı olurda kalkarsa baska bölümlere yönelmem dogru olurmu aacaba yoksa bu yoıldamı ilerlemem iyi olur şimdiden tşkler SAYGILAR …!!!:=) TAMAM HOCAM CALIŞMAYA BAŞLADIM 4 YILLIK KAZANICAM ..

 472. özlem Says:

  ya arkadslar allah rızası ıcın bırısı bana yardımcıı olsun ltfen ben genel lisee mezunuyum ve e.a1 den tercıh yaptım ve yerleştirilemedımm ve benım 03 puanım 189 ve ben sıvas su ürünleri 173 olan yerleri yazmama ragmen gelmedıı sızce bu nasıl bı adalet ayrıcaa konya selcuk bitkisel ürünlerde muhafaza ve pazrlamanın puanın 183 olmasınaa ragmen yazmama ragmen gelmedıı sızden sımdıı tek bı yardım ıstıyorum ltfen bana yardım edın ek kontejan nedır?? ve benım ek kontejanla yerlesme sansım varmı sadcee su urunlerını ıstıorum

 473. erdinç Says:

  hocam aynen dedıgınız gıbı yaptım ea1 den 0.3 lü puanım 220 ama ben 15 puan dusuk yerlerı yazdım yenı acılan bolumlerı yazdım ama hıcbırı gelmedı acıkta kaldım sizce bu ne anlama gelio

 474. ahmedyaprax Says:

  sorulara cevp yazan bi yok mu?

 475. filiz Says:

  mrb hocan ben kızmeslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum aldıgım puan söz1 294,399 diploma notum ise 71,803 bu puanla yerleşemedim sizce ek kontenjanlardan yerleşebilirmiyim

 476. banu Says:

  slm arkadaşlar ban sakarya üni. geyv meslek yüksek okulu işletme örgün kazandım burası benim için gerçekten sürpriz oldu geçmiş yıllarda okul puanıyla yerleşilmiş ben öss puanımla yerleştim e.a.233 le çok mutluyum ayrıca meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum acaba aranızda burayı kazanan varmı bide myo ların hazırlık sınıfı oluyomu acaba

 477. eeesraaa Says:

  hocam ya bilgi verin lütfen ben tercih yapmadımm bu yıl fakat ek yerleştirmelere başvurmak istiyorum öyle bi şansım varmı cvp lütfen

 478. banu Says:

  hocam büyük bi ihtimalle sakarya geyve myo nun hazırlık sınıfı var acaba bir işletme öğrencisi olarak hazırlık okumalımıyım bilgilendirirseniz sevinirim…

 479. ebru Says:

  hocam 243 puanla 2 yllıık çocuk gelişimine yerleşemedim a.o.b.p 70 096 2 defadır yerleşemiyorum neden bana yardımcı olurmusunuz artı aydın ünv özel düşünüyorum şuanda gidip görüşsem öss yrleştirmeden kayıt yaptırabilirmiyim

 480. ebru Says:

  hocam yeni açılan okulları yazdım artı ikinci öğretim yinede olmadı

 481. aykutt Says:

  hepimizin hakkında hayırlısı olsun.

 482. ali Says:

  hocam ben iki yıllık ısparta kazandım meslek lisesi çıkışlıyım geçen sene mezun oldum ama bi sene daha hazır lanıp bu sene girdim olmadı iki yıllık ısparta bilgisayar programcılıgını tuturdum 0.3lü puanım 263 ben ekyerleştirmeden başka biyer tercih edebilirmiyim çok acil cevap bekliyorum hocam şimdiden sagolun

 483. mali gunes Says:

  merhabalarr… 2008 oss de 2 yıllıkk kazandımm..ama bu bolume gitmek istemiorumm son sıraya oylesıne yazmıstımm:):)kayıt yaptırarakk dondurayımmı? yoksa kayıt yaptırmadann tekrar sınava mı gıreyımm sınava gırersem puanım dusermı duser se nsll ne kdr duser.. soyle bişey duydumm aldıgımm puannın 0.8 lık dılımden kesılıoo dedıler o durum dogrumu yoksa 0.3 luk puanımdada mı dususs olurr lutfen bu bnm ıcın cokk onmlı yorumlarınızı beklıorumm:(:(

 484. mustafa Says:

  bu sene öss sınavında ii puan alamadım ama kendi bölümümde 2 yıllık tercih yaptım ve yerleştim ama ailem göndermio tekrar hazırlanıp girsem puanım düşermi

 485. yurdagul Says:

  merhaba hocam ben saglık meslek lisesi ögrencisiyim öss sınavında degişiklikten dolayı başka bölümleri de tercih etme hakkımız oluyormuş tabi 2. bölümü cözmek sartıyla.ben tıp fakültesini istiyorum.sayısalcı oldugum için bu durumda 0.8 ile mi yoksa meslek lisesi oldugum için 0.3 ile mi hesaplanacak

 486. totafarado Says:

  ali 0,3 lü alandan alımdım diyorsan yani sınavsız geçişle deilse ek yerleştirmede tercih yapma hakkın yok. Hyrlı olsun

 487. totafarado Says:

  ebru ösym yerleştirmeden açıktan alınma gbi bişey söz konusu deil. Boşta kalsa kontj. açıktan öğrenci alınmaz. Ek yerleştirmeden girmeyi deneyeceksin

 488. eliss Says:

  arkadaşlar bişey sorucam?kardeşim 24 tercih yaptı 23 ü normal 2yıllık üniv. 24. yani son tercihine de en kötü ihtimalle açıköğretim yazmıştık.Orası geldi.Bi kaç kişi eğer açık öğretim yazdıysan direk orası gelir diğer ilk 23 tercihin dikkate alınmaz dedi.Böyle bişey varmı gerçekten ya kesin bi bilgisi olan var mı?

 489. tuba Says:

  slmlar hocam puanım 232 sıralamam 549646 iki yıllık hangi üniw lerin geleceğini yazabilirmisiniz şimdiden saolun

 490. tuba Says:

  arkadaşlar sizden de yardım bekliorummm bilgisi olan var mı yazsınnn
  ltfnnn

 491. totafarado Says:

  eliss yanlış bilgilendirmişler seni. Aöf yazmamış olsaydın hiç biyer gelmezdi. Aöf ye yerleştirildiysen ve 24. tercihinse demekki ilk 23 tercihine puanın yetmemiş. Yine kafanda soru işaretleri varsa ösym nin sitesinde taban puanlar açıklandı konntrol et. AMA DEDİĞİM KESİN BİLGİDİR OLE BİŞEY YOK

 492. totafarado Says:

  yurdagül 0,3 le hesaplanır, bu durumda da girmen imkansız oluyor tıpa

 493. totafarado Says:

  mustafa sınavsız geçiş hakkının olduğu bir myo ya yerleşmişsen seneye puanında bi düşüş olmaz ve artı bilgi olsun; ek tercih hakkın yine var ailenin istediği yerleri yaz belki gelir seneyi beklememiş olursun

 494. totafarado Says:

  mali gunes eğer ki düz lise mezunu isen veya meslek lisesi olduğun halde alan dışı bir myo ya yeleşmişsen seneye aöbp yarıya düşer. Yani 0,8 yerine 0,4 ___ 0,3 yerine 0,15 eklenir ham puanına. Ama meslek liseli isen ve geçiş hakkının olduğu bir myo ise bu yerleştiğin seneye puanın düşmez

 495. totafarado Says:

  mustafa düzeltiyorum aklımda yanlış kalmış sadece aöf (kontj.sız) bölüme yerleşen adayın ek tercih hakkı var. Sınavsız geçişle de olsa yerleşmişsen ek tercih hakkın yok malesef

 496. totafarado Says:

  ali aynı düzeltme senin içinde geçerli, aöf (kontj.sız) yerleşenler hariç herhangi bir yere yerleşen adayın ek yerleştirme hakkı yok

 497. Rafet Dağlı Says:

  Arkadaşlar 2008 öss universite taban puanları için tıklayınız;
  http://ossli.blogspot.com/2008/08/2008-oss-universite-taban-puanlari.html

 498. ipek Says:

  sllm hocam gecen yorum ve bir soru sormuştum cvp alamadım SORUMU TKKRRLIYORUM katsayı farkı kalkarsa çocuk gelişim bölümünden farklı bölüme yönelmem dogrumudur yoksa bölümümün önü açıkmı iyi bir bölümmü …???? SAYGILAR ….!!!

 499. mustafa Says:

  çok tşk ederim hocam yardımınız için …

 500. mustafa Says:

  ek tercih yapmasamda olur hocam puanım kırılmasında tekrar girdiğimde bu yeter bana ben meslek lisesi tesviye bölümüyüm başka hangi bölümlere gidebilirim sayısal 1 den bu konudada bilgi verirseniz sevinirim hocam.. teşekkürler

 501. totafarado Says:

  mustafa “Talaşlı Üretim Öğretmenliği” bölümüne girebilirsin. Ek puan yalnızca bu bölüm için veriliyo. Diğer tüm 4 yıllıklar seni 0,3 lü ilgili alandan alır

 502. melike Says:

  öncelikle meraba. günlerdir bu sorunun yanıtını arıyorum.hocam ben düz lise mezunuyum we 2 yıllık çocuk gelişimi istiyorum söz1 puanım 231.ek kontenjanda yerleşebilme ihtimalim ne kadar onu öğrenebilirmiyim. bide ek kontenjanda acık öğretimden okul öncesi öğretmenliği yazsam cıkma ihtimali ne kadardır beni aydınlatırsanız cok sewinirim :s

 503. melike Says:

  bide ek kontenjanda 8 tercih hakkımız warmıs die duydum.bu yıl yerleşemedim.2 yıllık çocuk gelişimi tutarmı söz1 231.yada acık öğretim okul öncesi öğrt.tutarmı ? :S

 504. mustafa Says:

  hocam delirmek üzereyim normalde puanım 0,8 le çarpılıo ama şimdi 2 yıllığa yerleştiğim için tekrar sınava girince 0,3 le çarpılcak diolar nasıl bişi bu kafam allak bullak oldu

 505. makbule Says:

  hocam ben sınava gırdım meslek lısesı mezunuyum dırek gecıs yapmak ıstıyorum bunu sınavdan oncemı yapmak gerekıyor sonramı bılgı verırmısnız cok tsrk ederım

 506. ELİF.... Says:

  merhaba hocam;
  ben 2001 kızmeslek mezunuyum
  bu yıl sınavsız geçiş yapmak istiyorum fakat sigortacılık ve bankacılık istiyorum….ama bu bölüme bu şekilde geçiş yapamıyacağım söyleniyor fakat bende eşit ağırlık okudum..bu konuda bana yardımcı olurmusunuz..teşekkürler

 507. erengül Says:

  hocam ben daha sınava girmedim lise 4 e geçtim ama sınava girmeyi istiyorum.bilgisayar meslek bölümü ögrencisiyim ben 4 yıllık ankara gaziyi istiyorum ama olmazsa sınasız geçiş hakkımı kullanıcam benim için iyi olurmu daha küçük oldugum için tam olarak bişey bilmiyorum 2 yıllıga geçtikten sonra dikey geçiş sınavlarımda 2 yıl daha okumak istiyorum biligsayar mühendisligi 2 yıllık bölümlerde varmı bana yardımcı olmanızı e bilgilerinize çok ihtiyarcım oldugunu söylüyorum saygılarımla

 508. erengül Says:

  hocam yine ben eren bide ben kendi bölümü dışında başka biyer seçmezsem bana meslek bölümlerimden ne kadar ek puan geliyo onuda ögrene bilimiyim şimdiden teşekkürler

 509. erengül Says:

  ya hocam rahatsız ediyorum ama yine ben bişy sorucam benim bölümümde sayısal ders yok ya fizk mat biyoloji vs bu sene dershaneye başladım öss için benim istedigim bölüm say 1 de ben say2 yide yapsam bi sorun olurmu?mühendislik say2 de ögretmenlik say1 de ikisinide yapsam bi sorun çıkmaz demi hocam cvplarınızı çok kısa zamanda bkliyorum saolun

 510. BURAK Says:

  İKİ YILLIKTAN 4 YILLIK ÜNV GEÇİŞ KOLAYMI BILGI ALMAK ISTIYORUM ŞİMDIDEN TŞK

 511. strong Says:

  slm hocam bende 2 yıllık tercih yaptım hemde puanmın aşagısındaki bölümleri ama malesef yerleştirilmedim rahatlıkla diyordu rehber hocamız ama olmadı neden??? yorumlarınızı bekliyorum neye dayanarak yerleştirme yapılıyor nasıl bi yöntem kullanılıyor düz liseler için soruyorum açıklarsanız sevinirim

 512. ahmet Says:

  hocam bu senekı sıstemlarden hıcbır sey anlamadım benım bıldıgım eskıden gırecegın myo lara gıdıp dırek basvuruyodun ama sımdı tercıh yapılıyomus bızde gıttık yaptık ama hala sonucu ogrenemedım ne olursun hocam su benım derdıme care bulun yardım edın yoksa yıne elimden bu fırsatta kacacak hocam sımdıden tesekkurler

 513. totafarado Says:

  mustafa arkadaşım; meslek liseli mezunu isen ve kndi alanında sınavsız geçişle bi MYO ya yerleşmişsen seneye aobp punın yarıya düşmez. Ama 0,3 le biyere yerleştiysen ozmn seneye 0,8 yerine 0,4 le çarpılmış aobp eklenir ham puanına

 514. totafarado Says:

  erengül arkadaşım; meslek lisesi bilgisayar bölümü isen, mühendislik seçeceğim diyorsan 0,3lü say2 alanına bakarsın yani senin için alan dışı. Say2 yi çözsende bişey olmaz sınavda. Ama çok zor say2 den ii biyere girmek hatta imkansız gbi. Boşa zmn harcamış olursun onun yerine 1.blüm testlerine uğraş derim ben ve kazan. MYO dan dikey geçişle geçmek 4 yıllığa, össde aynı bölüme girmekten kat kat zor. Alım kısıtlı, talep çok DGS de. 2 yıllıklarda bilg müh varmı demişsin yanlış anlamadıysam müh 4 yıllıktır. 2 yıllık bilg bölümü okursun ordan DGS ile müh e geçersin ancak. (ama çok umutsuz bi iş) Hergeçen yılda snn açından dezavantaj olur MYO ya girmede. Yeni mezunlar öncelikli olduğundan yerleşme şansın her geçen sene azalır myo lara, bunuda düşün

 515. totafarado Says:

  erengül; okul 1.cisine 24 ek puan gelir , sonuncuya da 12; toplamda ise okul 1.cisinin ham puanına 104, sonuncuya 52 eklenir. tabiki bunlar ek puanla girilebilecek yerlere girerken boyle

 516. totafarado Says:

  makbule; sınava girdiğin için sınavsız geçiş yapcam vb belirtmene gerek yok. Ek tercihlerde sınavsız geçiş hakkının olduğu yani alan içi MYO ları yazarsın. inş yerleşirsin

 517. totafarado Says:

  melike; MYO çocuk gelişimi öss puanıyla hiç almadı ve almıyor talep fazla o bölüme. Meslek liselier bile bölümü olduğu halde açıkta kalıyor çoğunlukla. Pek umut yok gbi ama almıycak yine diye bişey de yok

 518. totafarado Says:

  açıköğretim okul öncesi öğrtm. 323 ile almış en son bu yıl. açık kalırmı kalmazmı bilinmez. yerleşme soruna ne dense atma olur. EA1 den alıyor sanırım bu bölüm

 519. Rafet Dağlı Says:

  Arkadaşlar artık sorularınıza şu linkteki sayfada cevap veriyorum
  http://ossli.blogspot.com/2008/08/soru-cevap-ssoksniversiteeitim.html

 520. glsm Says:

  mrb ben bu yıl ea1 den 235 puan aldım 2yıllık ön lisans olan m.k üni bahçe ziraatını yazdım ama gelmedi sizce 2.tercihte gelme ihtimali var mı teşekkür edrim şimdiden

 521. TATLIBELA Says:

  hızırııımmmm :))) şey dicektim kpss giriş belgeleri netten öğreniliyor mu:))

 522. mali gunes Says:

  2 yıllık kazandıgımm halde ek kontenjandan baska bı yer yazabılırmıyımm ????

 523. İPEK Says:

  yafff neden sorumu bır allahın kullu cvplamıyoorr sorum ŞUU:mslk lisesinin önü açıkmı ileride katsayı farkı kalkarsa çocuk gelişiminden farklı bölüme yönelmem dogru olurmu yada bölümümün ne gibi avantajları var …?????????? 4 yıllık puanları accayıp yükselmiş nerdeyse tıpla yarısıcazz

 524. totafarado Says:

  Sayın bayan help TATLIBELA; 🙂 evlere dağılıyor ve bnmkisi geleli 1 hafta kdr oluyor. Netten ben baktım göremedim ole bi sorgu alanı

 525. totafarado Says:

  mali gunes; malesef

 526. mali gunes Says:

  galiba cok oluyorum ama 2 yıllıkk yenı kazandımm anadolu unv. kamu yon acıkogretım le 2 sı beraberr okunuoo dımıı bırı evt bırı hyr dıyoo arada kaldımm :(:(

 527. totafarado Says:

  mali gunes; oluyor biliyorum hatta kesin gbi. Bnde aöf deyim bu sene örgün kazandım 4 yıllık. aöf yi bırakmayı düşünmüyorum

 528. TATLIBELA Says:

  totafarado falla yha harbi hızırsın 🙂 sensizde olmuyo buralar:)

 529. eda Says:

  merhaba arkadaşlar..
  ben 2 yıllık turizim seyahat işletmeciliği bölümünden bu yıl mezun olacağım.okulum bitince 4 yıllıkı turizm seyahat öğretmenliğini kazanmak için sınava gireceğim.merak ettiğim şu :bazı derslerim yine aynı olucak.bnim gördüğüm derslerden muaf olma şansımk varmı? bilgisi olan varsa yazabilir mi? şimdiden teşekkürler..

 530. ayşe Says:

  ben meslek lisesi mezunuyum geçiş hakkım wardı ama ilk terch zamanı tercih yapmadım acaba 2. ek tercihlerde tercih yapıp geçiş hakkımı kullanmam mümkünmü?

 531. haziran Says:

  öğretmen lisesindeym bölüm seçicem acaba ea 1 le alıyor ne demek ?? ookul öncesi örğ ea1le alıyormuş sözellden farklı bi soru yapmadan puanım düşmeden tercih yapabilir miyim

 532. şansız öss genci Says:

  meraba arkadslar bnm bi sorum var çocuk glşimi mezunuym öss ye girdm ek puanlı 300 puan aldım ama yerleşemedim şimdi ikinci yerleştirmede iki yıllkları yazmak istiyorum alan dışı ek puanımla tercih yapabilirmiyim yapamıosam 0,3le alan dışı iki yıllık işletme tercihi yapabilirmiyim offf yardım bekliorum:(

 533. tülin Says:

  meraba hocam ben tülin ticaret mslek lisesi muhasebe öğrencisiyim seneey allah kısmet ederse konyaya gelmek istiyorum geçiş hakkım var 2 senelkik basya bişey yapmam gerikomi benim

 534. aysenur Says:

  merabalar ben duz lıse mezunuyum 0,3 lu sozel 1 puanm 268 ek kontenjandan 2 yıllık halk ve ılıskılere ya da adalet bolumlernden bırıne yerlesebılırmıyım yerlesebılırmıyım

 535. aysenur Says:

  merhabalar ben duz lıse mezunuyum 0,3 soz 1 puanım 268 ek kontenjandan soz 1 adalet ya da halk ve ılıskılere yerlesebılırmıyım

 536. esra Says:

  bu sene ek yerleştirme de tercih yapacam. sağlık kurumları işletmeciliği okumak istiyorum ama mezun olduktan sonra çalışabileceğim bir bölüm olsun istiyorum. sizce bu bölümün iş imkanı çok mudur? mezun olduktan sonra işsiz kalırmıyım. bu bölümü okuyanlar tavsiye edermi acaba yardımcı olursanız çok sevinirim

 537. selma Says:

  ben ticaret lisesi mezunuyum sınavsız geçişe başvurdum ama tercih zamanını kacırdım 2.ek tercih yapma şansım varmı acaba

 538. şükrü Says:

  hocam öncelikle size teşekkür ederim benim sorum şöyle: ben a.ö meslek lısesi elektrık bolumu mezunuyum 2005 yılında mezun oldum sınavsız gecme hakkımı kullanmak ıstıyorum ama üniversiteyi acık ogretım okumak ıstıyorum boyle bı sansım varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim

 539. SaLihH Says:

  slm arkadaslar ben meslek lisesi mezunuyum öss ye girdim ama barajı geçemedım 2. tercihlerde sınavsız geçiş hakkım varmı sınava girdiim için sınavsız geçiş hakkım kayboluyormu ?

 540. özlem Says:

  hocam bn düz liseye gidiyorum 2. sınıftayım sözeli seçtim ana sınıfı öğrtm okumak istiyorum ama puanın yetmez ea bölümünden okuyabilirsin diolarsizce sözelden okuyazmıyım lütfn cvp acele yazarsanız memnun olurum

 541. özlem Says:

  yabancı dil bölümündende anasınıfı öğrt olunablliyormu

 542. emre Says:

  hocam merhaba ilk olarak ben meslek lisesi bilgisayar bölümü son sınıftayım bölümüm sayısal oldugu için 4 yıllık biraz zor ,2 yıllık direk geçiş yapıp onu sonra 4 yıllıga yükseltebilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim tesekkürler..

 543. çağla Says:

  bende bişey sorucam ben çocuk gelişimi okuyorum meslek lisesinde ama açıköğretim 2 yıllık üniversteyle 4 yıllık arasında bi fark varmı yani kararsız kaldım hangisine gitsem benim için daha ii olurr yardımcı olursanız sewinirimm

 544. ezgi Says:

  ya benim aob 0.3puanlarım söz 1 den 244 söz.2 246 ea1 216 ea 2den 211 say1 181 sizce ne olucak ne yapmalıyım lütfen ya 2yıllık nereleri yazmalıyım bi bilgi verin…:((

 545. yeliz Says:

  merhaba ben ticaret menzunuyum radyoloji bölümünü okumak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.

 546. özGur Says:

  mrb arkadasLar hepinizin oLduqu gBi bnm De kaFam karısıK her Gun aiLemLe nerdeyse bıcakLı kavGaya tutusuozbu okuL yüzünden sözeL puanım topLam 246 2 yıLLıK kötü De oLsa bi yer istiorum yeterKi Ailemden uzakta oLim her gun abimLe kavga etmekten bukmıŞ biriyim aLLaH rızası için bna bişiLer yazın gidebiLeceGim bi yerLer var mı biLgiLİ ArkadasLardan yardım bekLİyorum 2 yıLLıĞa neden düz Lise mezunu zo girio sebeb Ne BEN düz Lİse mezunuyum daHa diplomayı aLmadım 30 ytL istioLar ugur dündarı arıcam geLsin buraya herseyden bıktım . . . .)=

 547. özGur Says:

  oFF YA nabCam biLmiom Ki …)=)=)=2 yıLLık bir yer istiorum Be yardımcı oLsanıza 246 puanım

 548. didem Says:

  slm düz lise mezunuyum acıkogretım geldı ama kayıt yaptırmadım 2.tercıh yapalıyormuyum ve bu 2.tercihleri nasıl yapıyoruz sıralamaya göremı bı konu hakkında hıb bır bılgım yok benı bılgılendırsenız cok mutlu olucam..

 549. hikmet Says:

  hocam ben bu sene hiç bi yere kayıt yaptırmadaım meslek lisesi mezunuyum gelen ek kontenjanlarla direk gecebilme imkanım varmı bu ucak elektroniği hakıında bilginiz varsa sevinirim

 550. !P3K Says:

  gıcık oldum yeah hep aynı kısılerın soruları cvplanıyo bu ne iş anlamadım giitti :(‘

 551. deniz Says:

  0.3 220 tıbbi dökümanlığa gidilirmi

 552. deniz Says:

  260 e.a ne gb tercih yapablrm

 553. Gül Says:

  Hocam Öncelikle Meraba Benim En İstediğim Bölüm Çocuk Gelişimi İlk tercihte Yerleşemedim ve Şunu anladım Seçtiğim Bölümde Meslek Liselerinden almıyorlar yada boşluk kalmıyor şimdi benim sormak istediğim şu Kahramanmaraşta Yeni Çocuk Gelişimi Bölümü açılmış ve Rehberlik Hocamız Gelme İhtimali var Çünkü Düz Liselerden de alıyorlar bu konu hakkında ne dersiniz lütfen cevaplayın hocam

 554. cansu Says:

  lise son sınıf ögrencisiyim alanım muhasebe 2 yıllıga nasıl geciş yapacagımı bilmyorum lütfenn hocam yardımcı olun yada nasıl üniverrsiteyi dışardan bitirebilirim?

 555. CANSU Says:

  mrb hocam ben lise son sınıf ögrencisiyim 2 yıllıga nasıl geciş olacagını hiç bilmiyorum bide üniversiteyi dısardan nasıl okuyablrim lütfen yardımcı olun acil cvp bekliyorum tsk:)

 556. nuran Says:

  yaff ben düz lisedeyim bu sene mezun olacam at antrönörlüğü ,at işletmeciliği yada optisyenlik istiom bi kıza uygunmu bulamıom yani hep erkeklermi var bide puanı nasıl olacak bana bi yardım edinn nolurr ha bu arada bölümüm sayısal okul ortalamamda 73…küsür okul ortalamasından yüksek

 557. nuran Says:

  çıkmaz ayın son çarşambasında bana cvp verirsiniz artık yukardaki yorumlara bakılacak olursa

 558. nisan Says:

  mrb ben bu sne üniye yerleştım ama gidemedım:(onumuzdekı sınvaa gırsem ne kadr puanım düşüyor?bi bilgisi olan lutfen yardımcı olsun:(

 559. mesut Says:

  sayın hocam meslek lisesi ögrencisiyim 2 yıllık ünversiteye gitmek istiyorum istedigim üniversiteye giebilirmiyim

 560. cansu Says:

  ben 2004 kız meslek lisesi mezunuyum (bilgisayar yazılım) ve üniversiteye girdim berbat geçti sınav ve puanlarımıda hiç bilmiyorum ve 2 yıllık sınavsız geçiş istiyoırum ama nereye baş vuracağım neler yapacağım bilmiyorum lütfen cvp bekliyorum

 561. merve Says:

  hocam ben düz lise mezunuyum açıköğretimden halkla ilişkilere tercih yaptım eger kayıt yaptırırsam gelecek össde puanım düşeremi açıköğretimden kayıt yaptrdığım için tşklr

 562. kübra Says:

  orta öğretim puanı demişsiniz hocam en yüksekten başlayarakmı alınıyo yoksaa istediğimiz heryeri yazabiliyomuyuz??????????

 563. deniz Says:

  slm arkadaslar ben soz1 den 260 aldım ea 1 den244 aldım ama ek yerlestırmelerden bıle 8-10 puan dusuk yerlerı yazdım ama olmadı ben bu össs artık ınanmıyorum oss degıl ogrencının duygularını köreltme sınavı bence

 564. eda Says:

  hocam mrb ben meslek lisesi bilgisayar donanım mezunuyum.fakat altdan derslerim vardı; onları bu sene verdim .şimdi de 2 senelik sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ne kadar şansım var ve bu hakkımı kullanarak ne gibi meslek edine bilirim.hepsi hakkında bilgi edinmek istiyorum.ama doğru düzgün bir bilgiye sahip değilim.beni aydınlatırsanız çok memnun olurum şimdi den teşekürler .

 565. papatya Says:

  mrb ben aöf sağlık kurumları işletmeciliği 1.sınıf öğrencisiyim.hocam ben şimdi 1.sınıfı okuduktan sonra işletmeci olarak çalışma imkanım var mı?peki çalışmam için nereleri uygun görürsünüz?şimdiden teşekkür ederim.

 566. sinem Says:

  mrb hocam ben teknik lisesi mezunuyum.ama radyoloji(röntgen teknisyenliği)okuyabilirmiyim.bilgilendirirseniz sevinirim.

 567. dilek Says:

  hocam ben ek kontenjanda 2 yıllık bir üniversiteye yerleştirildim fakat kayıt yaptırmadım bu sene tekrar girmek istiyorum ne kadar puanım kırılır.bir sonraki sene girsem yine kırılırmı kırılırsa ne kadar lütfen bilen biri cevaplasın yoksa meraktan ölecem

 568. mustafa Says:

  meraba ben 2 yıllık bir üniversiteye yerleştirildim ama kayıt yaptırmadım. bu sene sağlık istiyorum .0.3lü puanım kırılırmı kırılırsa ne kadar. (aobp 89.591)sağlığa yerleşmek için ham kaç puan almam gerekir.cvp bekliyorum bilenlerden

 569. mustafa Says:

  meraba ben 2 yıllık bir üniversiteye yerleştirildim ama kayıt yaptırmadım. bu sene sağlık istiyorum .0.3lü puanım kırılırmı kırılırsa ne kadar. (aobp 89.591)sağlığa yerleşmek için ham kaç puan almam gerekir.cvp bekliyorum bilenlerden lütfen

 570. mehtap Says:

  mrb ben imam hatip lisesi son sınıf öğrencisiyim adalete geçiş yapmak istiorum ama bununla ilgili hiç bilgim yok beni bilgilendirirmisinz?rica etsem!

 571. sinem Says:

  mrb hocam ben teknik lise bilgisayar bölümü mezunuyum.Acaba radyoloji bölümünü (röntgen teknisyenliği) okuyabilirmiyim.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 572. yağmur Says:

  Ben 1999 yılında meslek lisesi giyim bölümünden mezun oldum.Bu yıl 2 yıllık dikey geçiş yapmak istiyorum fakat başka bir bölüm seçebilirmiyim örn;çocuk gelişimi

 573. yağmur Says:

  ben 1999 yılında meslek lisesi giyim bölümünden mezun oldum. bu yıl dikey geçiş yapmak istiyorum.fakat kendi bölümüm dışında bir bölüm seçebilirmiyim örn;çocuk gelişimi

 574. SİNEM Says:

  2002 YILI TİCARET ESLEK LİSESİ MEZUNUYUM 2YILLIK ACIKÖGRETİME GECMEK İSTİYORUM AMA NASIL OLACAK BUNUN HAKKINDA BİLGİ İSTİYORUM

 575. ORHAN Says:

  hocam ben 2 yıllık üniv. işletme istanbul dan bir yer istitorum ne kadar puana ihtiyacım var Bir de açık öğretim mi daha iyi 2 yıllık üniversitemi

 576. pelin Says:

  hocam ben lise 3 ögrencisiyim ve meslek lisesindeyim bölüm:tekstil ve ben üniversitede kendi bölümümle girmek istemiyorum acaba böyle bişey mümkünmü ben üniversitede halk ilşkiler okumak istiyorum bu mümkünmü acaba bana yardımcı olursanız sewinirim şimdiden teşekkürler

 577. Gökhan Says:

  Ben düz lise mezunuyum.Ea ğım
  eşit ağırlık 1 den sınava gireceğim.
  eşit ağırlık 1 de 4 yıllık üniversite varmı.

  puanımda düşme olurmu.

 578. HAKKI Says:

  ya meslek yüksek okuluna gidip ne yapacam boşboşuna 2 yılıma yazık oraya gideceğimeamele olurum daha karlı arkadaşlar para tuzağı yüksek okullar

 579. HAKKI Says:

  ben endüstriyel elektronikte okuyorum bitirince ne olabilirim devlet kadrosunda kpssde kaç puan alayım

 580. duygun Says:

  ben pamukkale üniversitesi buldan myo de büro yönetım okuyorum we ege ünvstsne yatay geciş yapmak istıorum ama nasıl yapacagımı bılmıyorum bana yardım edin lutfen

 581. naz Says:

  hocam ben ygs3 224 ygs4 212 ygs5 209 almışım 2 yıllık yazabilirmiyim.sözel bölümüm.ve lys sınavına girmem gerekiyomu? bu puanlarla nereleri yazabilirmm lütfen yardımcı olurmusunzz.. teşekkürler şimdiden….

 582. naz Says:

  hocam ben ygs3 224 ygs4 212 ygs5 209 almışım 2 yıllık yazabilirmiyim.sözel bölümüm.ve lys sınavına girmem gerekiyomu? bu puanlarla nereleri yazabilirmm lütfen yardımcı olurmusunzz.. teşekkürler şimdiden….ama ingilzce gelio msj


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: